Testovali jsme zesilovač Primare SPA23 AV!

Hlavní logo společnosti

Výrobky švédské společnosti Primare jsou velmi oblíbené a známé mezi fanoušky zvuku a hi-fi po celém světě. Společnost, která byla založena v 80. letech, je zárukou vysoké kvality a dokonalého zvuku. Několik jejich produktů je oceněných – což není překvapující, protože u designérů a zvukových inženýrů je hlavním faktorem ideální zvuk a spokojení uživatelé.

Funkce

SPA23 hlavní AV zesilovač

Zesilovač Primare SPA23 je 5,1 kanálový a má výkon 5 x 120 W. Vnější design zesilovače je dekorativní a sofistikovaný, hliníkové pouzdro je velké a robustní, což zajišťuje stabilitu proti vibracím. Díky kratším signálním cestám je v kovovém krytu dosaženo jasnějšího a přesnějšího zvuku. Hmotnost zařízení je 15 kg. Extra tenké dálkové ovládání má logické uspořádání a je přehledné. Přední panel má dva válečky, ovládací knoflík a čtyři další tlačítka. Písmena na displeji jsou trochu malá, ale stále je lze číst z větší vzdálenosti. Vzhled dostal styl typický pro značku Primare.

Prim.-SPA-návrat

Zadní panel vypadá docela puritánsky, není nabitý baterií s konektory a zásuvkami. Optické a koaxiální digitální zásuvky najdete na zadní straně, zařízení má pět 1,4 HDMI vstupů a dva HDMI výstupy. Kromě toho je zařízení vybaveno 4 páry analogových RCA vstupů, výstupem subwooferu, 3 spouštěcími výstupy, 1 spouštěcím vstupem, portem RS232 a infračerveným vstupem na AV zesilovači.

Nabídka je informativní, snadno se v ní orientuje, lze také upravit dělicí frekvenci a hladinu akustického tlaku, všechna nastavení však musíme provést my. Nastavení reproduktorů je velmi snadné, stejně jako nastavení subwooferu. Zesilovač může také zpracovávat 1080p a prostorový zvuk lze přehrávat z Dolby Digital, Dolby Digital EX, Dolby True HD, DTS… a dalších funkcí. Výkon je dimenzován na 8 ohmů, 120 wattů. Primare má 24-bit / 192 Wolfson DAC a Burr Brown od Texas Instruments, opampy, které se vyznačují lineárními a nízkými mezními frekvencemi. Zesilovač třídy “D” je docela efektivní a pracuje s malými ztrátami. Díky ultra rychlému napájecímu zařízení se v celém frekvenčním rozsahu zvuku používá ekvivalentní hodnota 26 decibelů negativní zpětné vazby. Rychlost zpětné vazby se tedy mění se změnou zátěže na výstupu filtru.

Co je UFPD nebo Ultra Fast Power Device?

Zesilovače třídy “D” mohou zpočátku znít živě a dynamicky, ale v průběhu času se může objevit únava uší. SPA23 s pomocí UFPD také provádí dvě operace: řízení a zpětnou vazbu, čímž ovlivňuje výstupní signál příměji a přesněji. Zesilovač detekuje změny a výstupní filtr řídí množství proudu ve vztahu k rychlosti zpětné vazby. Z tohoto důvodu poskytuje zesilovač vynikající výkon. Tyto nové systémové zesilovače zpracovávají všechny výstupní signály stejným způsobem bez ohledu na jejich frekvenci a jsou také schopné zcela potlačit rezonanci, takže zkreslení bude extrémně nízké a přenos frekvence bude široký a nezávislý na zátěži. To umožňuje tomuto typu zesilovače napájet jakýkoli typ impedančního reproduktoru. Využívá také málo energie a optimalizuje výkon a zaručuje plynulý zvuk a minimální zkreslení a optimální tepelné zpracování.

PFC-řadič účiníku

A SPA23

S technologií Power Factor Control můžeme očekávat stabilní napájení. Účelem řízení účiníku je nejen odebírat energii ze sítě na špičkách, ale také to dokázat prakticky nepřetržitě. Výhodou toho je, že spotřeba proudu není koncentrována na špičkách vstupního síťového napětí, což znamená, že napětí klesá v menší míře a napěťové špičky nebudou přerušeny než v případě zesilovačů bez PFC výkonu zásobování. To znamená, že z toho vyplývá, že vyrobené stejnosměrné napětí závisí pouze v malé míře na příchozím síťovém napětí. Takže u zesilovače s napájením PFC prakticky nezáleží na tom, že síť je 230 voltů, nebo řekněme 160 voltů.

Několik funkcí

Zesilovač nemá ani síťovou funkci, ani USB vstup, ani nemá zabudovaný systém automatické kalibrace místnosti a měřicí mikrofon. Tyto funkce však nejsou nezbytně nutné, i když poměrně vysoká cena zařízení mohla zahrnovat těchto několik dalších funkcí, což je u moderních zesilovačů téměř základní.

Programy automatické kalibrace místnosti jsou nyní téměř základní funkcí zesilovačů domácího kina. Je však třeba vzít v úvahu, že tento korekční software může fungovat opravdu efektivně, pouze pokud je přiměřená akustika místnosti.

Test
Prim. Stříbrné lázně

Nejprve jsme zesilovač testovali na hudbu. Poslouchali jsme číslo Numb od Linkin Park. Měli jsme dynamický, přesný a jasný hudební zážitek s laskavým svolením SPA23 a lze dokonce říci, že tento nástroj skutečně poskytoval prvotřídní produkt. Basy byly na svém místě, zněly intenzivně a mocně, ostatní rozsahy byly také naprosto v pořádku, hudba zněla krásně, rovnoměrně a harmonicky.

Poté jsme sledovali akční komedii 2015 Spy. Získali jsme rozsáhlý scénický obraz a realistický, detailní zvuk. Nemůžeme si vůbec stěžovat na prostorový zvuk. Jasnost zůstala i při vyšších hlasitostech. Testovali jsme zesilovač Primare ve spojení s dánským párem reproduktorů Dynaudio Confidence 20. Spolupráce mezi špičkovými reproduktory a vysoce kvalitním zesilovačem vyústila ve fantastickou a skutečně bezchybnou produkci.

Závěr

Zesilovač Primare se může pochlubit designem špičkové kvality a bezchybným zvukem. Může produkovat podrobné, přesné, realistické zvuky bez zkreslení. Díky pokročilým integrovaným zesilovačům je také optimální spotřeba energie a výkon. Je samozřejmě velmi důležité spárovat zesilovač s kvalitními reproduktory a subwooferem, protože to je jediný způsob, jak pro nás dosáhnout uspokojivého konečného výsledku. Nezanedbává se ani akustické ošetření stěn, stropu a povrchu oken dané místnosti. Zesilovač SPL23 AV je vhodný jak pro systémy domácího kina, tak pro poslech hudby. Jako kritiku bych poznamenal, že v této cenové kategorii se očekává více funkcí.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky