Covid19. Jméno, které dnes už nikomu není nezná. Virus, který obrátil svět vzhůru nohama. Dnes už nic není jako dřív. Vše se změnilo. Strach, úzkost a nejistota se jako mlha snesly na životy milionů, ba miliard lidí. Obzor se zúžil, stejně tak prostor. Místo šťastného domova se stala cela, kterou není doporučeno opustit.. Dotek, který nás živií, se náhle stal rizikovým faktorem. Mohli bychom pokračovat dál, ale toto je téma, které nepotřebuje žádné zvláštní vysvětlení ani popis. Na světě bohužel není nikdo, kdo by nevěděl, o co jde. Došlo tedy ke změně a my jsme se jim začali přizpůsobovat, protože jsme neměli na výběr. Jak a co můžeme udělat pro to, aby byl přechod snazší?

Home office se stala pojmem

Zůstání doma s sebou automaticky přineslo radikální změnu pracovních podmínek. Ačkoli používání internetu a chytrých zařízení bylo do roku 2019-2020 významné, po zahájení karantény došlo k šokujícímu nárůstu statisticky zaznamenaných čísel. Pro mnohé se home office zdál nemyslitelný, dokud jej nevyhnutelně nepřivedla k realizaci mimořádná událost. Rodiny uvízly mezi čtyřmi stěnami. Místa vzdělávání, práce a volného času se prolínala, stávala se společným prostorem. Nebyla to jen fyzická výzva a zátěž. Zúžení prostoru a ztráta společenského života zanechali mnoho lidí duchovně zničených. Ne bezdůvodně. Pro společenské bytosti se těžko prožívá jak nedostatek společnosti, tak tísnivé prostředí neustálého soužití. A tyto dvě věci převládaly ve většině domácností současně. Je pravda, že mnoho lidí zažívalo pocit osamělosti, což je také velká zkouška.

Jediným pozitivním aspektem je dnes již nezpochybnitelná a nevyvratitelná skutečnost, že internet má potenciál vytvářet komunity, poskytovat optimální pracovní prostředí a případně nabízet alternativu k osobní přítomnosti. Je také mnohem úspornější na údržbu, protože není třeba mít k dispozici kanceláře.

Akustická izolace e-300x192

Je hluková zátěž vážnějším problémem než kdykoli předtím?

Ano! Vždycky to byl problém, i když ho většina lidí ignorovala. S tím, jak se prostor z praktického hlediska omezil, se hluk více koncentroval. Ke zvukům domácích spotřebičů se přidaly zvuky práce, učení a další zvuky. Kakofonie byla tedy zaručena. Jaké je však řešení? Ucpávat si uši, abychom zablokovali nežádoucí zvukové efekty? Rozhodně se nejedná o trvalé řešení. Navíc noci nepřipadá v úvahu.

Řešením mohou být akustické panely, zvukově izolační závěsy a koberce pohlcující zvuk. Je zřejmé, že taková přeplněná životní situace není zanedbatelným stresovým faktorem. Když k tomu připočteme skutečnost, že hluková zátěž je velkou zkouškou odolnosti nervového systému, můžeme rychle získat stresující a napjatou situaci. Pokud se tedy podaří frustraci snížit nebo dlouhodobě eliminovat, určitě se to oplatí!

Online divadlo, kino a spousta hudby?

Mimo práci se musel transformovat i zábavní průmysl, kde se během karantény snížil počet příležitostí k rekreaci na nulu. Díky streamovacím službám však divadelní a filmové představení obohatily život lidí, kteří zůstali doma. A to není všechno. Nakupování se najednou také stalo problematickou oblastí. Kdo by měl jet? Kam jít? Kdy? Jak? Internetové obchody poskytly pohodlnou a bezpečnou platformu pro nakupování. Pozitivní je, že tento trend pokračuje. Stále více lidí si uvědomuje, že při nákupu potravin a dalších produktů lze ušetřit spoustu času a energie tím, že nemusí chodit do obchodů, stát ve frontách, čekat u pokladen, stát v dopravních zácpách atd.

Ano, ale aby bylo divadelní představení nebo promítání filmů co nejlepší, a to nejen vizuálně, je nezbytné vytvořit ideální akustiku. Opět se dostáváme k akustickým panelům, které to umožňují. Slyšitelným, uším lahodícím způsobem. Zážitek, ačkoli se atmosférou samozřejmě nepřibližoval atmosféře divadla nebo kina, byl, co se týče zvukového výsledku dosahuje studiové kvality.

Atmosféra, kterou vytvářejí akustické rekvizity, nádherný zvuk a pohlcování zvuku, společně vytvářejí prostředí, jehož blahodárné účinky si můžete naplno vychutnat i dnes. A pokud je z nějakého důvodu zvuk stále neúplný, lze to upravit snadno, rychle a s neuvěřitelnými výsledky. Protože život bez hluku není luxus, ale prostor, který si každý bez výjimky ze své podstaty zaslouží, stejně jako klid, ticho a zvukový zážitek, který je potěšením pro uši!

Podobné příspěvky