Testování integrovaného zesilovače domácího kina Arcam SA30

Integrovaný zesilovač Arcam má výstupní výkon 220 wattů. Je také vybaven 3 RCA, 2 optickými, 2 koaxiálními, MC a MM telefonními vstupy, USB zásuvkou a 3,5 mm konektorem pro sluchátka.

Technologie Arcam Class G.

Tento zesilovač je třídy „G“, což znamená, že zdvojnásobuje výstupní stupeň, aby se eliminovalo příčné zkreslení při přepínání výstupu. V praxi třída „G“ kombinuje výhody třídy „A“. Arcam používá zesílení třídy „G“ na svých dražších prémiových zařízeních.

Vlastnosti modelu SA30

Přední panel zesilovače Arcam SA30

Zesilovač nemá vstupy HDMI, ale nabízí připojení eARC, HDMI, což zjednodušuje připojení k televizoru. Na zesilovači jsou také k dispozici Google Chromecast, Airplay2, UPNP, koncový bod Roon, Spotify Connect, Tidal Connect (druhý s podporou MQA) a rádiové funkce Tuneln. Zařízení samozřejmě obsahuje také připojení Wi-Fi a Ethernet. Díky streamování UPNP je síťová hudba ve vysokém rozlišení k dispozici také prostřednictvím vyhrazené aplikace MusicLife společnosti Arcam nebo s ovládací aplikací UPNP (mConnect Bubble UPNP) nebo s předplatnými aplikacemi Roon. Ukázalo se, že tyto aplikace jsou stabilnější než vlastní software Arcam. Připojení RS232 umožňuje integraci do inteligentního systému domácí automatizace.

Dirac Live opravuje problémy s odrazem a akustikou pomocí systému Windows nebo Mac. Součástí balení je mikrofon, software měří, vypočítává a opravuje chyby a převádí analogové signály na digitální. K dispozici je 7 digitálních filtrů pro jemné nastavení (Minimum Phase Fast Roll off, Linear Phase Slow Roll off). Z nich nám během zkušebního období nejlépe fungoval výchozí režim Apodizing. Aplikaci Arcam Control lze ovládat také prostřednictvím iOs.

Vnější design

Dálkové ovládání SA30 je součástí balení

Součástí zařízení je také 5 kusů, 4 mm reproduktorové kabely. Exteriér zesilovače Arcam se vyznačuje moderním, jednoduchým a funkčním designem. Šedé pouzdro má kompaktní černobílý displej a kruhová tlačítka hlasitosti a napájení na předním panelu. Relativně malá obrazovka LED by mohla způsobit, že jsou titulky čitelnější a písmena vypadají trochu pomalu. Pod obrazovkou jsou tlačítka nabídky, výběru vstupu, ztlumení a vyvážení. Pro mnohé může zesilovač vypadat trochu nudně a monotónně, ale pro ty, kteří dávají přednost čistému a jednoduchému, praktickému audio a hi-fi zařízení, může být Arcam SA30 ideální volbou.

Nemá příliš velkou velikost, celkem 12 kg, takže se s ním dá celkem snadno pohybovat a snadno se umístí. Dotykový dálkový ovladač má podsvícení a jednoduché a praktické uspořádání, které odpovídá vzhledu zesilovače.

Vyzkoušeli jsme zesilovač

Testování bylo prováděno v místnosti domácího kina spárované se sadou reproduktorů domácího kina Focal Chora 816. Akustika kina byla na základě našich měření ideální. Aby byla zajištěna správná akustika, byly na stěny a strop umístěny panely pohlcující zvuk a panely difuzoru. Před relativně velkými plochami oken a terasovými dveřmi jsou umístěny silné ztmavení, akustické závěsy, které nejen zaručují vynikající zvuk místnosti, ale mohou také vyřešit úplné zatemnění, což je zásadní aspekt kinosálu . Na podlahu byla položena podlahová rohož, která také pomáhá tlumit nežádoucí zvuky.

Program zkoušek zesilovače SA30

Pro začátečníky jsme sledovali akční film Transformers – Poslední rytíř, který se do kin dostal v roce 2017. Zesilovač Arcam produkoval velmi intenzivní a definitivní basy. Zažíváme překvapivě široký obraz scény a ideální střední a vysoké rozsahy. Pokračovali jsme v testování zesilovače s hudební komedií Rock of Ages a už jsme byli zvědaví na muzikálnost tohoto filmu. Ve spolupráci s vysoce kvalitními reproduktory a zesilovači jsme uslyšeli velmi detailní a vyvážený zvuk.

Pro hudební test jsme vybrali jeho hit Sting: Desert Rose. Stereofonní zvuk byl bezchybný, basy zněly jasně a svalnatě i při vyšších hlasitostech. Produkoval jasný, měkký zvuk, silné a pevné basy a zesilovač neprodukoval žádné rušivé, příjemné výšky a výrazný střední rozsah. Rytmus a hybnost se nám však zdaly málo, zesilovač měl stále prostor pro zlepšení.

souhrn

Program Dirac je ve srovnání s jiným softwarem zesilovače složitější a složitější, ale umožňuje vám provádět lepší, spolehlivější a přesnější nastavení. Ale ne dokonalý. Některé aktualizace stále chybí, spuštění zařízení po instalaci chvíli trvalo a připojení Bluetooth chybělo, ale to nemusí být nutně velký problém.

Našli jsme občas základní software nestabilní, takže je lepší zvolit místo toho režimy streamování UPNP. Software Dirac pro akustickou korekci místnosti, na rozdíl od jiných podobných programů, je schopen provádět mnohem přesnější a lepší nastavení, ale stále má své nedostatky. Tento program je poměrně komplikovaný a složitý, ale pokud se nevzdáme a neprovedeme potřebná měření a úpravy, získáme překvapivě přesné výsledky. Je zřejmé, že software pro korekci místnosti sám o sobě nevyřeší akustické problémy místnosti, jako je ozvěna nebo nepříznivý čas dozvuku. U těchto vad může skutečně efektivní řešení poskytnout pouze akustická úprava.

Ovládací knoflík zesilovače SA30

Zesilovač SA30 nepřináší ve svém exteriéru žádnou inovaci, jednoznačně funkčnost a praktičnost byly cílem návrhářů, když byl tento zesilovač vyroben. Zesilovač není v nejlevnější cenové relaci, ale pokud nezáleží na exteriéru, ale na špičkovém zvuku, možná budete chtít zvolit tuto jednotku pro váš systém domácího kina, i když si můžete koupit jiné značky zesilovačů s podobnými vlastnostmi a funguje za lepší cenu a dokonce má více. je také konkurentem společnosti Arcam, který má ještě více funkcí.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky