Testovali jsme laserový projektor Canon LX-MU800Z!

Hlavními výhodami laserových projektorů je minimální údržba a nákladově efektivní zdroj laserového světla.

Model LX-MU800Z

Canon LX-MU800Z Projector

Tradičně vypadající černý projektor Canon využívá světelný zdroj vyrobený nejnovější laserovou technologií a vydrží až 20 000 hodin. Používání projektoru 15 hodin týdně znamená životnost zhruba 25 let.

Laserové projektory vyzařují modrý paprsek světla rotujícím fosforovým kolem a vytvářejí žluté světlo, které obsahuje červené a zelené komponenty. Toto světlo se poté odráží od obrazového čipu digitálního živého zpracování projektoru, který projektor přenáší na obrazovku prostřednictvím svého výstupního objektivu.

Projektor je schopen zobrazovat v rozlišení 1920 x 1200, což vede k mimořádně ostré a vyvážené paletě barev a osvětlení. Kontrastní poměr je 10500: 1 a jas lampy je 8000 lumenů. Stojí za to instalovat do středně velkých a větších místností. Jedná se o jeden z těžších projektorů z hlediska hmotnosti a velikosti.

lx-mu800-vertikální

LX-MU800Z je flexibilně nastavitelný, může pracovat při napětí 110 nebo 220 voltů a může být instalován v libovolném úhlu, ať už vertikálně nebo horizontálně. Aby se zabránilo přehřátí spotřebiče, musí být dodrženy všechny vzdálenosti od stěny. Má čtyři nastavitelné nohy a lze jej připevnit ke stropu v 6 bodech.

Flexibilní nastavení

Díky laserové technologii odpadají filtry ani náhradní žárovky, takže je dlouhodobě bezproblémové a levné. Má extrémně přesný mechanismus přepínání objektivu, který umisťuje obraz přesně tam, kam chcete, aniž byste museli ovládat projektor. Můžeme pohybovat obrazem nahoru a dolů o padesát procent a vpravo a vlevo o deset procent. Projektor dokáže korigovat také svislé lichoběžníkové zkreslení 40 a 60 stupňů, což znamená, že pokud nepoužíváte projektor v obvyklém standardním úhlu umístění, stále získáte čtvercový, ostrý a jasný obraz.

Vyměnitelné čočky

lx_mu800z_lens

Díky 8 výměnným objektivům lze projektor používat téměř v jakékoli poloze, od projekce na krátkou vzdálenost, od ultra širokoúhlého zoomu po ultra dlouhý zoom. Přepínání mezi objektivy je bezpečné a snadné, protože vestavěný software projektoru má 8 přednastavených pamětí objektivu a světelný zdroj se při výměně objektivů pro bezpečné přepínání vypne.

Systém nabídek projektoru je logický a transparentní a nabízí tři režimy projekce: Prezentace, Normální, Video a sRBG a můžete si vytvořit vlastní nastavení. Postrádá video procesor nebo samostatný slot pro grafickou kartu. Kromě tlačítka napájení má projektor také tlačítko napájení 110 a tlačítko 220 voltů. Umístění napájecího kabelu je také velmi promyšlené.

Kabelové dálkové ovládání pro projektor lx-mu800z

Pro optimální kvalitu obrazu má projektor 10 testovacích vzorků a jsou zde tlačítka pro vyvolání nabídky, navigaci a výběr vstupního zdroje a změnu poměru stran. Objektiv můžete přiblížit, zaostřit a vysunout z ovládacího panelu, ale můžete to udělat také pomocí podsvíceného dálkového ovladače.

lx_mu800z-back

Má také porty HDMI a DVI-D, ale postrádá vstup DisplayPort. Má VGA vstup a výstup a koaxiální vstupy a port RS232 pro upgrade a ovládání, stejně jako 3D synchronizační porty. Nevýhodou projektoru je, že neexistuje žádný kryt kabelu, kde by mohly být vodiče ukryty. Má připojení HDBaseT, ale (pro nekomprimovaný přenos videa přes Ethernet) nenabízí Wifi. Funguje s ovládacími prvky AMX, Extron a Crestron. Projektor lze provozovat samostatně bez audio systému nebo reproduktorů. Na zařízení jsou také 15kolíkové konektory D-Sub a 5 BNC komponentních vstupů.

O laserových projektorech

V našich předchozích testech projektorů jsme již napsali článek o hlavních rozdílech mezi laserovými projektory a projektory vyrobenými tradiční technologií.

Laserové projektory mají delší životnost, vyžadují minimální údržbu a jejich použití je nákladově efektivnější, i když kupní cena projektorů je obecně vyšší než u projektorů s tradiční optikou. U laserových projektorů však kvalita obrazu nemůže odpovídat rozlišení a čistotě produkované tradičními projektory se skleněnými čočkami. Jedná se tedy o kompromis, každý se musí sám rozhodnout, co je pro něj důležitější, aby mohl projektor používat po mnoho let, až 25 let bez poruchy a výměny objektivu, nebo provést výměnu objektivu za poměrně vysoké náklady, ale na oplátku získáte skutečný 3D filmový zážitek. při použití projektorů.

Canon LX-MU800Z – Test

Projektor Canon LX-MU800Z lze nastavit velmi rychle. V prezentačním režimu byla po přepnutí do normálního a video režimu pozorována mírná zeleno-modrá barva a špinavě žlutá a výstupní výkon klesl na 6140 a 5125 lumenů, ale vyvážení barev se výrazně zlepšilo, většinou v odstínech pleti. Režim Video se jasně ukázal jako nejideálnější, se správným množstvím tepla, jasně žlutou a zelenou. Produkoval vynikající zaostření a jas, ventilátor byl trochu hlasitý. Tento projektor doporučujeme pro střední a větší místnosti.

Když jsme testovali projektor, dostali jsme fantastické, vyvážené, přirozené a realistické barvy, i když kvalita obrazu byla o něco nižší ve srovnání s projektorem s tradičním skleněným objektivem, který jsme testovali dříve. Kontrastní poměr, úrovně nativní černé byly také skvělé a tóny pleti byly blízké skutečným barvám.

celkem

Vzhledem k poměrně vysoké ceně si tento projektor nemůže dovolit každý. Byli jsme s ním spokojeni, i když mezi podobnými prémiovými projektory bychom pravděpodobně dali přednost projektoru JVC DLA RS3000 s tradičním skleněným objektivem.

Při budování systémů domácího kina věnujte pozornost také akustice místnosti, protože ať už bude vaše kinosála jakýmkoli drahým a vynikajícím audio a hi-fi zařízením, bez správné akustiky nebude zvuk ideální. Vyberte si výrobky speciálně vyvinuté k opravě akustických vad pro ošetření stěn, stropů, oken nebo podlahových povrchů!

Napsáno:

Róbert Polgár

Podobné příspěvky