Proč používat nástěnný panel?

Nátěnný panel slouží především jako tlumič zvuku, ale některé typy lze použít i jako difuzory.

Proto je lze rozdělit do několika kategorií.

Jejich použití závisí do značné míry na umístění panelů a obytné ploše, v které je chceme využívat.

Proč se musíme zabývat akustikou?

Akustika a její nedostatky prostupují každý den našeho života. Jen velmi často si je neuvědomujeme. Když však ozvěna v místnosti působí rušivě, nebo hi-fi nezní tak, jak by se očekávalo, problémem je rozhodně neoptimální zvuk. Je dobré to pozorovat, zejména proto, že hluková zátěž může v našem životě způsobit spoustu nepříjemností a fyzických problémů.

Lze pozorovat potíže se soustředěním, ale jsou tací, kteří mají pravidelné bolesti hlavy nebo nadměrnou, bezdůvodnou únavu, která se časem stává podezřelou a hlavně nápadnou. Je udivující být poprvé konfrontován s tím, že tyto příznaky lze někdy vysledovat až k tak banální příčině, jako je neideální akustika. A i když se samotná příčina může zdát banálně, řešení není snadné.

Jaká je ideální akustika se stěnovými panely?

Z výše uvedeného se může skoro zdát, že optimální zvuk je do značné míry nedosažitelný. Není. Čistý, dynamický zvuk bez ozvěn je založen na pohlcování a rozptylování hlubokých zvuků. Na to produkty domácího kutila nestačí. Navíc, jak jsme již uvedli výše, umístění také není jedno.

Stěnové panely, kromě toho, že jsou vyrobené z měřených, certifikovaných, prémiových materiálů, také vypadají dobře. Mají tedy i dekorativní funkci. Pokud jde o náklady, stojí výrazně méně než čas a energie spotřebované při provádění a zkoušení domácích praktik. S těmi je zbytečné experimentovat, abychom se tak mohli zcela vyhnout pocitům frustrace, hněvu, odporu a zoufalství.

Nezní to tak, jak bych chtěl

Abychom se přiblížili otázce akustiky, přicházíme s každodenním, ale velmi otravným příkladem. Předpokládejme, že máte kvalitní systém domácího kina se všemi doplňky. Nákup je vážnou finanční investicí, a to i pro ten nejzákladnější model. Ale operace je hotová, doma je konečně vše na svém místě a velká chvíle, kdy by efekt hýčkání uší měl být obrovský, velký třesk, bubnování, je pryč. Nadšení je okamžitě přemoženo pochybnostmi a frustrací. Může se zdát, že je problém s nastavením, takže pak začne nastavovat, ale ať se potenciometry pomyslně posouvají sem a tam, situace je neměnná. Zvuk je špatný.

Poté stojí za to zamyslet se nad akustikou. Mnoho lidí si v té době sežene a používá akustické houbičky a polystyren, ale ani tak nevzniká minimálně očekávaný zvukový zážitek.

akustické panely v kině

Proč neslyším to, co potřebuji?

Protože tyto dva materiály jsou kvůli své hustotě nevhodné pro pohlcování nebo rozptylování hlubokých zvuků. Na druhou stranu jsou vysoké tóny utlumené, takže mohou zpočátku i vypadat dobře, protože se sníží odrazy v horním rozsahu. Později se ale ukazuje, že ještě není vše v pořádku. Basové zvuky mohou být postupně zesilovány, basy mohou být zkresleny, může dojít k echo efektu a ke všemu je slyšet „zvuk místnosti“. Nic z toho není součástí správné akustiky.

Mnozí, když jsou konfrontováni s fenoménem echa, pořizují absorbéry a snaží se problém vyřešit doma. Ale mnohokrát očekávaný výsledek stále chybí. Proč? Protože záleží na hustotě použitého materiálu a samozřejmě ani umístění není jedno. Pokud některý detail není správný, nedojde k hluboké absorpci zvuku. Druhá strana mince, pokud je pohlcování zvuku příliš úspěšná, může produkovat zkreslený, nesrozumitelný zvuk, který se mírně řečeno nedá nazvat hýčkáním smyslů.

Platí to pouze pro systém domácího kina?

akustická-kancelář-s-telefony-absorbéry-300x270

Vůbec ne! Jak již bylo zmíněno výše, hluková zátěž je jednou z nemocí naší doby. Někteří lidé si ani neuvědomují, kolik strojů kolem nich bzučí, rachotí a zvoní. Vezmeme-li za základ pouze domácí spotřebiče, už teď vidíme, že jsme denně vystaveni spoustě decibelů hluku. Jak jsme naznačili, má to své škodlivé důsledky. Ale ne všechno musí být takhle. Především proto, že existuje pohodlné, efektivní a poutavé řešení.

Díky svému specifickému designu jsou nástěnné panely navrženy tak, aby zvládly akustické přerušení v jakékoli místnosti. Jsou spolehlivé, kvalitní, ale co je ještě navíc, jsou designové. Nestačí tedy, že jsou nepřekonatelní v pohlcování zvuku, dokážou svou přítomností dokonce zkrášlit své okolí. Jsou k dispozici v několika barvách, takže si můžete nákup přizpůsobit svým individuálním potřebám. Tímto způsobem lze vytvořit harmonii. A pozor, nejen doma! Nástěnné panely najdou skvělé využití také na pracovištích, ve vzdělávacích institucích a ve veřejných prostorách.

Podobné příspěvky