Test aktivního studia Dynaudio Core 59

V sídle dánského výrobce reproduktorů ve Skanderborgu se impulsní odezva reproduktorů testuje v místnosti Jupiter Free Impulse Measurement Room. Během testování je reproduktor umístěn do středu místnosti pomocí robotického jeřábu, kterým lze také otáčet kolem konstrukce. Další robot, kterým je obří koule 31 měřicích mikrofonů, se může dokonce otáčet ve svislé rovině. Třípásmový studiový monitor Core 59 byl také vyvinut v zařízení Jupiter. Váží 24,6 kg a měří 28x38x55cm.

Vlastnosti

Studiový monitor Dynaudio-Core-59

Pouzdro reproduktoru je tmavě šedé, zesilovač je třídy „D“, ovladače jsou vyráběny ručně. Neodymový měkký kupolovitý výškový reproduktor Esotar Pro optimalizuje vnitřní proudění vzduchu. Díky vnitřní kopuli Hexis eliminuje rezonance, vyhlazuje frekvenční odezvu, takže dynamika je zachována i při vyšších zvukových tlacích a nedochází k žádnému zkreslení.

V případě MSP, tj. Středového reproduktoru s polymerovým pohonem z křemičitanu hořečnatého, je neodymový magnet připojen k hliníkové kmitací cívce. Ovladač umožňuje procházení při 312 Hz a 5,1 kHz a zvládne také střední rozsah, čímž se vyhne zkreslení založenému na výhybkách.

Reproduktor má měděnou kmitací cívku a keramický magnet. Zesilovač třídy „D“ má výkon 500 W, dva další zesilovače třídy „D“ pohánějí vysoké (150 W) a střední pásmo (500 W). Zesilovače třídy „D“ se vyznačují tím, že mohou produkovat poměrně vysoký výkon s minimální ztrátou, takže jsou extrémně účinné. Budiče výškového reproduktoru a středového reproduktoru jsou umístěny v krytu s kruhovým předním deflektorem, který lze otočit tak, aby jej bylo možné umístit v různých směrech, a to i ve svislé poloze. To umožňuje Core 59 obstát u LCR a dalších vícekanálových i studiových monitorovacích systémů Dolby Atmos. Gumové podložky, integrované úchyty a speciální nastavení DSP zajišťují stabilitu a flexibilní možnosti polohování.

Stern panel Core 59

Zadní část reproduktoru je pokryta velkou kovovou deskou a velmi velký chladič zajišťuje správné chlazení. Zesilovače třídy D Core 59 jsou dodávány společností Pascal Audio v Kodani. Výrobce slibuje čistý zvuk i při vysokých hlasitostech. Reproduktory Dynaudio mají průměrnou délku života 15–20 let.

Ze tří XLR konektorů na zadní straně dva zpracovávají vyvážené analogové a digitální zvukové vstupy monitoru a třetí XLR výstup lze použít k připojení k dalšímu Core 59. Při použití digitálního vstupu umožňuje 4polohový přepínač nastavit maximální hladina akustického tlaku Core 59 až 88,98,100 nebo 112 ks. Druhý 4polohový posuvník na analogovém vstupu pomáhá optimalizovat poměr signálu k šumu reproduktoru. Procesor DSP Core 59 je postaven na 64bitovém čipu Analog Devices schopném pracovat se vzorkovací frekvencí až 24 bitů / 192 kHz. Dynaudio Core 59 se zaměřuje na DSP korekci založenou na monitoru. Frekvenční rozsah reproduktorů Dynaudio Core 59 je mezi 42 Hz a 21 kHz.

Snadno použitelný EQ se vyhýbá fázovým posunům a filtr 80 Hertzů vám umožňuje přidat subwoofer. Vyvážení zvuku nebo náklonový filtr nabízí nastavení jasu, neutrálu a tmy. Naklápěcí filtr vyvinul Quad v 70. letech. Tento filtr zlepšuje vysoký zvukový výkon.

Nastavení polohy

Monitor má dvě nastavení polohy. První režim, Echo nebo Correction Free Mode (Anechoic), je vhodné použít, když je monitor v akusticky dobře spravované místnosti nebo při použití softwaru pro korekci místnosti. Režim Stolní se používá především ke kompenzaci odrazů. Druhý polohový přepínač opravuje polohu monitoru u stěn. Nekompenzovaná, tj. Funkce Free, je užitečná, pokud jsou monitory umístěny více než 50 cm od zdi. Funkce Desk opravuje nízkofrekvenční zkreslení a odrazy, ke kterým obvykle dochází, když je reproduktor umístěn ve vzdálenosti 50 cm nebo méně od zdi. Funkce Roh, která pomáhá umístit rohy do 50 cm.

Jádro-59-vodorovné

Pouzdro reproduktoru je 32 mm silné a velmi tuhé a poskytuje lineární generování zvuku v celém spektru. Reproduktor také přichází s provozní knihou, která poskytuje podrobné pokyny, jak je umístit, a poslechové testy, které se doporučují provést za účelem správného nastavení DSP. Pro ty, kteří nepoužívají software nebo hardware pro korekci místnosti, Dynaudio doporučuje používat ke sledování výkonu Core 59 v místnosti růžový šum, měřicí mikrofon a analyzátor v reálném čase (RTA). Poté se doporučuje použít nastavení DSP pro plošší frekvenční odezvu. Bezplatná aplikace Dynaudio Meter iOs ke stažení také obsahuje růžový šum a RTA. (Růžový šum = šum 1 / f, šum, jehož hustota výkonového spektra, tj. Poměr energie / hertz, je nepřímo úměrná frekvenci.)

Zvuk

Během testování jsme šli do zvukového nahrávacího studia o rozloze asi 25 čtverečních stop, kde byly stěny ošetřeny akustickými panely, takže zvuk byl ideální. Nejprve jsme poslouchali Vivaldiho Stabat mater. Přesnost reproduktoru byla působivá! Podrobný zvuk, rozsáhlý scénický obraz, silné, hluboké zvuky a čistota byly zaznamenány ve všech rozsazích. Vyznačoval se mimořádnou dynamikou a detailem, nástroje byly oddělitelné od vokálů, ve středních rozsazích nebyly problémy s křížením. Stejné zkušenosti měli s hraním soundtracku k Schindlerově seznamu, který jsme poslouchali v představení NL Orchestra.

Náš názor

Detaily a přesnost studiového monitoru Core 59 jsou skutečně ohromující, střední i vysoké rozsahy zněly jasně a perfektně, zvuk jsme nezjistili. Na druhou stranu můžeme zmínit pouze to, že tento studiový monitor je většinou doporučován pro větší místnosti ve studiích a je jistě dobré sáhnout si hluboko do kapsy, pokud si ho chceme koupit. Avšak pro ty, kterým nevadí cena a mohou mít větší plochu, můžete si vybrat monitor Dynaudio, nebudete zvukem zklamáni.

Akustické úpravy výrazně přispívají k optimálnímu zvuku reproduktorů. Při výběru reproduktorů mějte na paměti několik důležitých aspektů! Nezáleží na tom, jaká je místnost, kde reproduktory použijeme, jak velká, jaký tvar, jaký typ stěn a jaká je akustika místnosti nebo studia. Je také důležité, abychom monitory používali pro profesionální nebo hobby účely. Jsou-li použity v nahrávacím nebo mixážním studiu nebo připojeny k systémům domácího kina, jsou vyžadovány zcela odlišné typy reproduktorů a poslech stereofonní hudby také vyžaduje různé reproduktory.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky