Vyzkoušeli jsme stojací reproduktory Focal Sopra No2!

Pár stojatých reproduktorů Focal Sopra No2 byl testován před několika dny ve hi-fi místnosti střední velikosti. Majitel pracuje jako zvukař a své předchozí reproduktory nahrazuje reproduktory Focal francouzské výroby. Hi-fi místnost je akusticky zcela ideální, majitel se postaral o akustické ošetření stěn, stropu a oken, takže v této oblasti nebylo co vylepšovat. U některých mírně starých, opotřebovaných panelů pohlcujících zvuk jsme doporučili renovovat jejich exteriér novým akustickým hedvábným obkladem.

Pojďme k věci – podívejme se blíže na reproduktory!

Originální název produktu byl JM Labs – po majiteli společnosti Jacquesovi Mahulovi – krásně zpracované, ručně vyráběné reproduktory s úctyhodnou velikostí, obložené dřevem, byly vždy lichotivé.

Recenze Focal Sopra No2

Při výrobě použili inovativní řešení. Třípásmový špičkový reproduktor je důstojným zástupcem prémiového zvukového vybavení. Vyznačuje se dynamikou, optimálním prostorovým zvukem a detaily. Reproduktor Focal Sopra No2 se skládá z 2 18 cm subwooferů „W-cone“, středového reproduktoru 16,5 cm a beryliového inverzního kupolovitého výškového reproduktoru „IHL“. Kompaktní, moderní, čistý a elegantní design osloví většinu z nás, a přestože jeho velikost není malá – váží 55 kg – lze jej stále pohodlně integrovat do jakéhokoli stylu interiéru s minimální plochou 30 metrů čtverečních. Jeho povrchová úprava kovovým lakem je podmanivá a je k dispozici v několika zářivých barvách. Kombinace jemných, měkkých křivek a ostrých linií vede k harmonickému a příjemnému vzhledu. Na základně reproduktoru je silné tvrzené sklo, ocelové špičaté nohy lze přišroubovat.

Podložka reproduktoru

Vzhledem k relativně velké hmotnosti reproduktoru je vhodné pod nohy umístit hliníkové disky, aby nedošlo k poškození parket nebo dřevěné podlahy. Silné boky MDF a vnitřní výztuhy a vysoká hustota materiálu zajišťují pevnost a bez vibrací. Spodní část reproduktoru se naklání dozadu, zatímco středový reproduktor se naklání dopředu, takže fázová rovnováha a směr záření jsou ideální. Třípásmový výškový reproduktor je umístěn mezi subwooferem a středovým reproduktorem, přesně pro poslechovou pozici vsedě. Membrána výškového reproduktoru je tuhá a tenká. Kvůli řídkosti dochází k přeslechům a zpětnému záření. V pouzdru výškového reproduktoru byla vytvořena dutina ve tvaru rohu, která postupně absorbuje nepříjemné vibrace, což má za následek 30% snížení zkreslení.

Focal Sopra-luidspreker No2

Tenká hliníková mřížka chrání reproduktory. Držáky reproduktorů jsou uzavřeny kovovým okrajem. Oprava reproduktorů a magnetů byla vyřešena zcela novým způsobem. Prostřednictvím technologie NIC řídí neutrální indukční obvod magnetické pole, což také vede ke snížení zkreslení. Frekvenční přenos 34 Hz-40 kHz (- / + 3 Db), nízkofrekvenční bod 28 Hz, citlivost reproduktoru 91 dB, impedance 8 ohmů, dělicí frekvence 250-200 Hz, doporučený výkon zesilovače: 40-300 Watts. Reflexní box má reflexní trubici směřující k podrážce, která je uzavřena vzadu a kolem. Žulové membrány pohonů jsou vyrobeny z plastu zvaného „W Composite Sandwich Cono“, který slouží k tlumení vibrací. Skleněná deska byla umístěna na reproduktor jako dekorativní prvek.

Poslechový test

Test reproduktoru PC

U reproduktorů Focal jsme během testování použili stereofonní zesilovač NAD C-388 s audio PC. Testovací poslech jsme zahájili klasickou hudbou. Začali jsme s prací Johanna Sebastiana Bacha na toccatě a fugových varhanách d moll. Hudba, která má rysy barokního stylu, se vyznačuje rychlými snare závody. Focal Sopra No2 také neskreslil při vysoké hlasitosti, dostali jsme extrémně jemný a detailní zvuk.

Pokračovali jsme ve zkoušce alternativní rockovou hudbou a poslouchali Nirvanu: Vůně jako Teen Spirit. Hlasitost byla správně natočena, aby nám poskytla skutečný rockový pocit. Chraplavý zpěv (nebo křik) Kurta Cobaina zněl srozumitelně, silně, realisticky, hudba byla detailní a prostorná, zvuk kytary byl jasně rozeznatelný. Možná se orchestrální partie zdály poněkud stinné, ale mohlo to být slyšet jen pro naše příliš citlivé uši, ale nebylo to nijak rušivé a stejně to nepokazilo zážitek.

Pokračovali jsme v letošní hitové písni Jason Derulo: Savage love. Nezjistili jsme chybu, zažili jsme intenzivní basy (někdy možná trochu i hodně), jasné a srozumitelné vokály i v tomto případě.

Doktor Dolittle filmový plakát

Do DVD přehrávače jsme vložili film s názvem Doctor Dolittle v hlavní roli s Robertem Downeym Jr. Focal reproduktory fungovaly dobře i tentokrát, efekty, soundtrack a dialogy zněly fantasticky a vytvářely skutečný prostorový efekt.

Závěr

Při výrobě stacionárních reproduktorů Focal Sopra No2 se tvůrci snažili o extrémně vysokou kvalitu, a to jak ve vzhledu, tak v konstrukčním designu a konstrukci. S pomocí jedinečných a inovativních technických řešení byly vibrace a vibrace prakticky sníženy na minimum. Na exteriér reproduktorů si také nelze stěžovat, každá část je krásná a propracovaná. Doporučuje se pro hi-fi místnosti a obývací pokoje, nezklame.

Podobné příspěvky