Test studiové monitoru Genelec 8050A 

Nedávno jsme testovali reproduktory Genelec 8050A. Náš klient, domácí studio Károly Széki, byl o několik měsíců dříve akusticky ošetřen naší společností, na stěny a strop byly umístěny panely pohlcující zvuk a difuzor, na akustické měření byly umístěny basové pasti potištěné v rozích a na podlahu byl položen hustě tkaný akustický koberec. Akustika místnosti je tak dokonalá a poskytuje ideální prostředí pro testování reproduktorů Genelec. Károly využívá své studio hlavně pro zvukové nahrávky a mixování zvuku, ale chtěli jsme získat úplný obraz o výkonu reproduktorů, takže jsme si je vyzkoušeli i při sledování filmu.

Poznejte tohoto studiového reproduktoru finské výroby!

Značka Genelec byla založena v roce 1978 dvěma přáteli přátelskými k dětem a finská společnost od té doby své produkty neustále vyvíjí, a to především s ohledem na názory a potřeby uživatelů.

Genelec 8050A studiové monitoru


Reproduktory Genelec 8050A kombinují staré a nové. Kryt reproduktoru z litého hliníku – zodpovědný za tuhost – a zesilovače a výhybky jsou nové. Pouzdro MDE (Minimum Diffraction Enclosure) zlepšuje frekvenci. Robustní, saténové pouzdro a akusticky optimalizovaná kovová mřížka modelu 8050A vydrží náročné použití.

Jeho elegantní, moderní vzhled vyhovuje vkusu mnoha. Vyznačuje se silně zaobleným tvarem a pokud jde o elektroniku uvnitř, skládá se ze tří částí: napájecího zdroje, výstupního modulu a filtrů. Všechny ovladače 8050A jsou umístěny na zadní straně krabice. Vstupní citlivost lze nastavit mezi -6 a 6 ks. Další novinkou je nízkofrekvenční řízení. Reproduktory lze umístit na stojan nebo konzolu pomocí přiloženého systému Iso-Pod, který zabraňuje zkreslení zvuku a odděluje reproduktory od povrchu stojanu.

Genelec 8050A


Reproduktory byly předem vyvrtány otvory pro montáž na strop nebo stěny. Lze je snadno a několika způsoby fixovat a otáčet. Díky řešení DCW (Directivity Control Waveguide) poskytuje měkkou, jemnou osovou a mimoosovou frekvenční odezvu. V roce 2005 získal ocenění TEC „Studio Monitor Technology“ a v roce 2006 cenu MIPA „Best Studio Monitor (Nearfield)“.

Některé užitečné informace o řečnících:

-Free frekvenční odezva: 38 Hz – 20 kHz (± 2 dB)
– Výkon zesilovače / kanál: Basy: 150 W, Střední: -, Výšky: 120 W.
– Rozměry reproduktoru (D x Š x H): 433 x 286 x 278 mm (výška Iso-Pod 452 mm)
– Hmotnost reproduktoru: 12,7 kg

Podívejme se, jak tyto reproduktory fungovaly během testovacího poslechu!

Genelec monitoru
obrázek má pouze ilustrační charakter

V malém domácím studiu jsme umístili reproduktory Genelec 8050A na stojany a začali poslouchat hudbu. Prvním „performerem“ byla kapela Queen, která poslouchala legendární hit „Bohemian Rhapsody“. Šestiminutová skladba prozkoumává více hudebních stylů, takže je ideální volbou pro test reproduktorů. O reproduktorech 8050A můžete říct jen to, že jsou prostě úžasné! Produkovali také perfektní zvuky v hlubokém, středním a vysokém rozsahu. Různé hudební styly zněly krásně, jasně. Zažili jsme podrobný, prostorný zvuk.
Přestože Károly, majitel, koupil reproduktory pro záznam zvuku a mixování zvuku, nezapomněli jsme ani na domácí kino, protože zvukový materiál filmů si můžete vychutnat na maximum, pouze pokud získáme kvalitní reproduktory.

Akční film z roku 2020 Bad Boys For Life, se konal během testování. (Samozřejmě v kvalitě Blue-ray.) Vzrušující akční komedie s Willem Smithem a Martinem Lawrencem v hlavní roli nabízí spoustu zvukových efektů a hudbu lepší než lepší, takže Genelecké reproduktory znějí bezchybně. Nebyly žádné známky zkreslených, zmatených zvuků, hluk dialogů, zbraní, zvuk řvoucího motoru sportovních automobilů a superhudební vložky byly také jasně srozumitelné, podrobné a realistické ve zvuku. (Mělo by se také zmínit, že studiové monitory jsou primárně určeny pro profesionální hudebníky ve studiích, kde byl vylepšen prostorový zvuk pomocí zvuk pohlcujících a difúzních panelů.)

Pro koho doporučujeme reproduktory Genelec 8050A?

Genelec test

Určitě vynikající volba pro nahrávací studia, profesionální účely, mixování zvuku. Tento model skutečně poskytuje bezchybný výkon při všech frekvencích a hlasitostech. Je také skvělý pro postprodukci, ale tento typ platí i v kinech, nezklame ani filmové fanoušky. Akustické vlastnosti dané místnosti jsou velmi důležité, rozhodně doporučujeme provést akustické měření, aby bylo možné přesně určit ideální umístění bodů akustických panelů. Akustické vlastnosti dané místnosti jsou velmi důležité, rozhodně doporučujeme provést akustické měření, aby bylo možné přesně určit ideální umístění bodů akustických panelů.

Studiové reprosoustavy poblíž studia jsou určeny pro menší místnosti, kde se zaměřují pouze na zvukový zážitek hudebníků, kteří sedí blízko reproduktorů, nezajímají se o odrazy ani interference, protože studia pravděpodobně podstoupila akustickou úpravu od stěn ke stropu. Pokud vezmeme v úvahu všechny tyto aspekty, budeme spokojeni s kvalitou zvuku vyzařovaného reproduktory.

Podobné příspěvky