Testovali jsme studiový monitor Genelec 8331A!

Genelec-8331a-studio-monitor-vtip

Výrobky finské značky jsou známé svým přesným zvukem a prvotřídní kvalitou. Aktivní studiový monitor General 8331 má hmotnost 6,7 kg, relativně velkou hmotnost mají tři disky se samostatnými zesilovači a monitor 8331 je nejmenším členem řady The Ones. Nominální kmitočtová charakteristika je mezi 58 Hz a 20 kHz.

Oválný subwoofer je vyroben s technologií akustického skrytého subwooferu (ACW). Má horní a dolní otvory. Subwoofer je typu basreflex, s panelem před ním, s 90 mm koaxiálním středem a 19 mm koaxiálním výškovým reproduktorem, tento typ záznamu se nazývá Minimum Diffraction Coaxial Driver Technology.

Funkce vlnovodu pro řízení směrovosti (DCW)

Koaxiální technologie

Hlavní výhodou třícestného koaxiálního designu je to, že zvuk vychází z jednoho bodu, takže jsou omezeny fázové problémy a je získán širší obraz scény. Reproduktory, které reprodukují basy, jsou zabudovány do přední části pouzdra, ale zůstávají akusticky skryté, protože zvukové vlny, které vydávají, procházejí spodním a horním otvorem na předním panelu. Soudržný přední panel je ve skutečnosti vlnovod. Tento typ konstrukce má také nevýhody, jako je omezený frekvenční rozsah nebo nízká maximální hladina akustického tlaku (SPL), ale Genelec 8331 tyto nedostatky podle výrobce odstranil.

Přepážka, která ovlivňuje směr zvukových vln, na první pohled vypadá jako vysoký kryt kopule, ale ve skutečnosti tato přepážka zvukových vln prochází celým předním panelem. Díky koaxiálním jednotkám bude stereofonní zvuk mnohem ostřejší a stabilnější. Díky DCW funguje ozvučnice jako vlnovod optimalizovaný pro řidiče, který prakticky minimalizuje rezonance, to je MDE nebo minimální difrakční kryt. Díky koaxiálnímu designu je reproduktor dokonalý až od 40 cm.

Software a hardware

Gen.8331-Monitor-CAM-Technologies

Genelec Autocal, software pro automatickou kalibraci, který se velmi snadno instaluje a používá. Jedná se o studiový monitor SAM, což znamená, že je vyroben s inteligentní a aktivní sledovací technologií. Kalibrace lze provádět pomocí softwaru Genelec Speaker Manager a GLM a lze také upravit tón. Subwoofer má 72 wattů, středový reproduktor má 36 wattů a výškový reproduktor má 25 wattů. Reproduktor má analogové a digitální zvukové vstupy. Analogový, symetrický XLR vstup, digitální AES / EBU symetrické vstupy najdete na zařízení.

Gen. 8331 zadní panel

Přepínače DIP na zadní straně lze použít k úpravě frekvenčních odezev i nízkých a vysokých rozsahů. Chcete-li reproduktor používat samostatně, budete muset připojit zdrojové zařízení, abyste mohli provést hlasitost a další nastavení. Hardware Genelec Loud Speaker Manager řídí tato nastavení, která jsou řízena softwarem GLM v počítači. GLM hardware a software spolupracují velmi dobře. Hardware můžete k počítači připojit přes USB a najdete také vstup pro kalibrační mikrofon. Kalibrace softwaru EQ je extrémně rychlá a na ovládací obrazovce se zobrazuje posuvník hlasitosti, ztlumení zvuku a obtok EQ.

Pokud jde o tvar reproduktoru Genelec, má zaoblený, elegantní design. Od roku 1996 společnost vyrábí kryty reproduktorů z recyklovaného hliníku, exteriér monitoru 8331 navrhl Harri Koskinen. Maximální hladina akustického tlaku (SPL) zařízení je 104 dB. Pouzdro je celkem pevné a stabilní. Systém SAM, software GLM a uživatelská sada GLM společně umožňují extrémně přesné a přesné nastavení. GLM také obsahuje adaptér připravený pro uživatele, měřicí mikrofon, kabel USB a síťový kabel. Přepínače DIP na zadní straně umožňují ruční nastavení a horní a dolní slot se používají k nastavení basových tónů. Systém reflexních portů je dlouhá zakřivená trubice uvnitř reproduktoru, jejímž účelem je snížit rezonanci a zvýšit detail a intenzitu hlubokých zvuků.

Zvuk – málo a dobrý
Monitor 8331a-studio-in-studio

Reproduktor Genelec jsme testovali v relativně malém studiu. Je umístěn asi tři metry od pozice studenta, ale lze jej také použít jako monitor zblízka. I přes své malé rozměry vyzařoval monitor extrémně hlasitý zvuk, svalnaté basy, dobrou dynamiku a vyvážený zvuk a stereofonní zvuk byl přesný, jasný, plný a detailní.

Akustická úprava studia probíhá, takže zvuk ještě není úplně dokonalý. Bez kalibrace v této neošetřené místnosti bušily určité zvuky příliš hlasitě. Software pro kalibraci místností může být velmi užitečný, pokud se používá ve studiu s ideální akustikou. Tyto programy primárně měří hodnoty akustického tlaku a nejsou schopny napravit akustické problémy, jako je ozvěna nebo neadekvátní doba dozvuku. Pokud opravdu hledáte perfektní řešení, postarejte se o studio s akustickými prvky. V místnosti ošetřené akustické panely pohlcujícími zvuk jsou kalibrační programy EQ opravdu užitečné a bezchybného zvuku lze dosáhnout jemnými úpravami. Vyzkoušeli jsme monitor při poslechu stereofonní hudby.

Nejprve jsme poslouchali její píseň Pink – Kdo věděl. Se stereofonním zvukem bylo všechno naprosto v pořádku, dostali jsme také vícerozměrný scénický obraz, doba dozvuku byla naprosto správná, zvuk byl přesný a detailní, dynamika byla také naprosto dokonalá, Genelec 8331 byl vynikající volbou jako referenční monitor. Hit Jennifer Lopez: Ráno následovalo. Hybnost a detaily i přesnost byly tentokrát opět přiměřené, ve skutečnosti jsme nenašli žádné zvukové problémy.

Výrok

Studiový monitor Genelec, navzdory své malé velikosti, je schopen neuvěřitelně silných zvuků. Slyšeli jsme intenzivní, čisté basy, vyvážený střední rozsah a ideální byl také stereofonní zvuk a 3D obraz scény. Nastavení EQ se ukázalo jako opravdu užitečné, kalibrace byla obzvláště důležitá v neošetřeném studiu, aby se eliminovalo bušení a rušivý zvuk.

gen. 8331 reproduktorů vodorovně

Díky koaxiálnímu designu lze reproduktor umístit svisle nebo vodorovně a tato flexibilita je hlavní výhodou. Tento reproduktor doporučujeme také pro menší studia, lze jej také použít jako monitor zblízka, poskytuje vynikající zvuk ze vzdálenosti až 40 cm. Pokud je akustická manipulace dané místnosti obtížná kvůli malé podlahové ploše, je zde skvělým místem také monitor Genelec.

Během testování nebylo pozorováno mnoho negativ. Nevýhodou může být vysoká cena. Doporučujeme speciálně pro studia, stojí za to zvolit jiný typ reproduktoru pro domácí použití.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky