Jaký druh přijímače domácího kina si vybrat? Část 1

Kinosál

Při výběru přijímače domácího kina je třeba vzít v úvahu několik věcí:

– Nejdůležitějším aspektem, který je třeba vzít v úvahu, je, zda chcete zesilovač připojit k stereofonním reproduktorům nebo k televizi? Pokud jej budete používat především k poslechu hudby, budete potřebovat stereofonní přijímač. Pokud chcete prostorový zvuk při sledování filmu. poté vyberte AV přijímač. Pokud jej používáte k poslechu hudby i ke sledování filmů, zvažte AV přijímač.

-Pokud chcete skutečný prostorový zvuk, potřebujete dostatek kanálů. Jeden kanál = jeden reproduktor. Ujistěte se, že má nový přijímač dostatek kanálů pro všechny reproduktory a pro ty, které získáte v budoucnu. Pokud chcete prostorový zvuk, budete potřebovat alespoň pět kanálů.

-Přemýšlejte o tom, na co to použijete. Zvažte, ke kterému zdroji chcete zařízení připojit. Pokud jej například chcete použít k poslechu vinylové desky, budete potřebovat samostatný phono vstup. Chcete-li také přehrávat bezdrátovou hudbu, potřebujete Wi-Fi (plus Bluetooth, Airplay atd., Abyste mohli přehrávat hudbu ze smartphonu a tabletu), abyste mohli připojit nové moduly nebo zařízení, která zakoupíte později, abyste získali více připojení novější, tím lepší.

-Moderní rozlišení videa je také výhodné. Rozlišení obrazu 4K je absolutní nutností, i když ještě nemáte televizi 4K. Ujistěte se, že jej můžete připojit k jakémukoli zdroji videa, jako je DVD přehrávač nebo Apple TV.

-Vyberte AV přijímač s funkcemi Dolby Atmos a DTS: X pro 3D prostorový zvuk. Dobrou zprávou je, že nové AV přijímače mohou přehrávat oba formáty.

– Najděte přijímač, který dokáže přehrávat všechny 3 formáty HDR. Zkontrolujte také, zda je vybraný přijímač schopen zpracovávat formáty HDR10, DV (Dolby Vision) a HLG.

– AV přijímače pro více místností mohou přehrávat až dva různé programy ve dvou různých místnostech na dvou různých televizorech, proto zvažte funkci více místností.

AV přijímač a stereofonní přijímač – jaký je rozdíl?

Mohou být podobné, ale jsou to dva velmi odlišné nástroje.

Co je AV přijímač?

AV přijímač domácího kina

Přijímač AV (audio / video nebo domácí kino) je zodpovědný za příjem, interpretaci a zpracování příchozích zvukových signálů před jejich odesláním do jejich konečného místa určení: televize a reproduktorů. AV přijímač obsahuje alespoň pět zesilovačů pro řízení alespoň pěti reproduktorů. Proč tolik potřebujete? Průměrný systém domácího kina má 5 reproduktorů, které společně vytvářejí prostorový zvuk … a každý reproduktor vyžaduje samostatný zvukový signál z AV přijímače.

Dnes má mnoho domácích kin více než 5 reproduktorů, včetně těch, které jsou kompatibilní s Dolby Atmos. Ve skutečnosti má většina systémů domácího kina pro dosažení nejlepšího možného efektu tucet nebo více reproduktorů, z nichž mnohé jsou skryté a / nebo zabudované do stěn nebo stropů.

Co je stereofonní přijímač?

Stereofonní přijímač Marantz-NR1200

Stereo přijímač obsahuje 2 zesilovače (jeden na kanál) a používá se hlavně k poslechu hudby. Dva zesilovače stereofonního přijímače napájejí dva stereofonní reproduktory, a přestože je můžete připojit k televizoru, stereofonní přijímač nezíská prostorový zvuk. (Při vyhledávání se můžete také setkat s integrovanými zesilovači, což je ve skutečnosti stejné jako u stereofonního přijímače, kromě tuneru AM / FM.)

Kdy byste měli použít AV přijímač?

Vynikající AV přijímače domácího kina se zpracováním obrazu 4K a Dolby Atmos jsou nyní k dispozici za přijatelné ceny. Pokud se zaměřujete na poslech hudby ve filmech prostorového zvuku, kupte si místo toho 2kanálový stereofonní přijímač. (ale druhý nebude vytvářet prostorový zvuk).

Jde tedy o to: AV přijímače jsou primárně navrženy a vyrobeny pro televizory, domácí kina, filmy, aby do jejich domovů přinesly autentický zážitek jako v kině. A protože AV přijímače dokážou víc než stereofonní přijímače, můžete AV přijímač použít jak ke sledování filmů, tak k poslechu hudby. Kromě toho kombinace stereofonního přijímače a televizoru sama o sobě neposkytuje prostorový zvuk.

Jak si vybrat nejlepší AV přijímač?

Primárním účelem AV přijímačů je poskytnout úžasný systém domácího kina s prostorovým zvukem. Při nákupu musíte vzít v úvahu vlastnosti vašeho pokoje, styl, finanční možnosti podle vašeho vkusu.

Vstupy, výstupy

Neexistuje příliš mnoho vstupů nebo výstupů. Je tomu tak proto, že pokud plánujeme v budoucnu připojit k zesilovači nová zařízení, nové moduly, budou zapotřebí další připojení. Pro připojení kabelového přijímače, přehrávače Blu-ray, PlayStation a alespoň jednoho dalšího vstupu jsou zapotřebí další 4 vstupy HDMI pro další rozšíření. (Například pokud přidáte Apple TV – již používáte všechny 4 vstupy.) Pokud plánujete připojit gramofon, ujistěte se, že máte na zesilovači Phono vstup. Také se ujistěte, že nové zakoupené produkty jsou kompatibilní se vším, co již doma máte.

4K

Ověřovací obrázek

4K je nejlepší možný video formát s nejvyšším rozlišením pro domácí kina. U 4K je obraz tak podrobný, že poskytuje jasný a přesný obraz i při pohledu zblízka.

Další funkcí, na kterou je třeba dávat pozor, je podpora HDCP 2.2. HDCP 2.2 je nejnovější technologie ochrany proti kopírování, která má zabránit nelegálnímu kopírování video obsahu, zejména obsahu 4K. To je důležité, protože když se pokusíte sledovat film chráněný proti kopírování HDCP 2.2 a přehrávač Blu-ray 4K nebo AV přijímač nemá oprávnění podporovat obsah HDCP 2.2, obrazovka ztmavne. Naštěstí všechny 4K televizory a přijímače mají alespoň jeden vstup HDCP2.2.

Integrované Wi-Fi

V ideálním případě může každý (fyzicky) připojit svůj televizor k domácí síti, ale to není vždy možné – zvláště pokud nemůžete vést kabely stěnami. Tady vstupuje do hry připojení Wi-Fi, které umožňuje všechny chytré funkce, které nové televizory používají pro streamování filmů, sledování YouTube atd. A bezdrátovou práci po síti. Ze stejného důvodu je také užitečná Wi-Fi zabudovaná do zvukových systémů, takže můžete například streamovat hudbu, aniž byste museli fyzicky připojovat zařízení.

Formáty DTS: X a HDR

DTS: X je nový formát prostorového zvuku navržený tak, aby vaše domácí kino znělo co nejpoutavěji, podobně jako Dolby Atmos.

HDR TV obraz

HDR znamená „High Dynamic Range“. Proto jsou dnešní nejnovější televizory v oblasti zobrazování tak velkolepé. HDR televizoru generuje větší kontrast ve stávajících pixelech, rozšiřuje kontrast a barvy, takže konečný výsledek je přesnější a hlubší. Existují tři verze HDR: HDR10 a DV (Dolby Vision) a HLG. Ačkoli je HDR10 v současnosti nejběžnějším formátem (mimo jiné díky iTunes, Netflix a VUDU), mnozí považují Dolby Vision za lepší formát kvality obrazu. Je těžké určit, který formát HDR je nejlepší.

Počet kanálů

Představte si kanály jako reproduktory. A zatímco většina hudebních formátů vyžaduje pouze 2 kanály (levý a pravý), skutečný prostorový zvuk domácího kina vyžaduje co nejvíce kanálů. Stručně řečeno: Čím více kanálů máte, tím více reproduktorů můžete přidat – a čím více reproduktorů přidáte, tím lepší a ohromující bude zvuk. Pro příjem prostorového zvuku je zapotřebí alespoň 5 kanálů. Doporučujeme ale nastavit systém s minimálně 7 kanály.

Klipy-domácí kino-2.1

-2,1kanálový: Přidejte subwoofer k efektivním basům a nyní máte 2.1. „2“ označuje první dva reproduktory a subwoofer označuje „.1“.

-3,1 kanálu: Přidejte středový reproduktor, aby dialog vždy vycházel ze středu obrazovky (obzvláště důležité, pokud sedíme trochu do strany).

-5.1: To již znamená zvuk domácího kina. Umístěte další dva reproduktory do zadní části místnosti, abyste dosáhli prostorového zvuku 5.1. Pokud dokonce přidáte subwoofer a již máte systém „5.2“.

Klipy-domácí kino-7.1

Kanál -7,1: Ve větších místnostech, zejména tam, kde jsou pohovka nebo křesla daleko od zadní stěny, mohou být pro provedení zvuku 7.1 vyžadovány prostorové zadní reproduktory.

-9,1 kanálů nebo více: V tomto případě můžeme hovořit o skutečném 3D zvuku. Stručně řečeno, systém 9.2.1 má tři reproduktory vpředu, dva vpravo a vlevo, dva vzadu v místnosti a pár na stropě. Plus dva subwoofery, které jsou obvykle umístěny dozadu, ale lze je umístit kamkoli. (K fungování tohoto systému budete potřebovat 9kanálový nebo vícekanálový přijímač.)

Napsal Róbert Polgár

Část 2 článku již brzy!

Podobné příspěvky