Recenze uzavřeného subwooferu JTR Captivator RS1

Subwoofer RS1

Fanoušci domácího kina budou reproduktory JTR pravděpodobně znát. Pokud toužíte po silných basech i v nejnižší části slyšitelného frekvenčního rozsahu, značka JTR je první, která se může objevit. Byli jsme také zvědaví na působivý výkon basů, proto jsme si jako náš nejnovější testovaný subjekt vybrali subwoofer Captivator RS1. Captivator RS1 je nejmenší subwoofer, který JTR vyrábí, ale to neznamená, že je slabý. S 2400 W zesilovačem tento model spadá do kategorie „základní úrovně“, přesto je mnohem výkonnější než podobné produkty od většiny ostatních výrobců subwooferů.

Design JTR Captivator RS1

JTR-Captivator-RS1-Subwoofer-Big-Pic.

Výrobce nekladl příliš velký důraz na estetický vzhled. To neznamená, že to vypadá špatně; naopak, milovali jsme jeho jednoduchost. Jednoduchý, černý, podlouhlý tvar s mírně zaoblenými hranami. Matná černá barva je navržena tak, aby byla v místnostech domácího kina nereflexní. Díky svému malému subwooferu, ale matné barvě, pravděpodobně zmizí v rozích mnoha místností, zejména za špatných světelných podmínek. Reproduktor zakrývá mřížka, díky níž je zařízení ještě méně nápadné.

Další funkce

JTR Captivator RS1 je uzavřený subwoofer s výkonným budičem, optimalizovaným DSP zesilovačem třídy D, umístěným v optimálně velké skříni reproduktorů a představuje spoustu energie a energie. Například při návrhu měniče bylo uvažováno řízení indukčnosti. Indukčnost byla dlouho subwooferem nepřítelem linearity. Indukčnost je napětí vytvořené změnou elektromagnetického pole během pohybu zvukové cívky. Je to opak elektrického proudu, který zesilovač přenáší na cívku, čímž snižuje výstupní napětí, zejména ve vyšších frekvenčních rozsazích. Indukčnost také přispívá ke stupni zkreslení. To je vážný problém ve skutečně robustních, velkých subwooferech, které obsahují hodně kmitacích cívek, jako v RS1. K překonání indukčnosti přidal JTR k motoru 400-gramový hliníkový zkratovací kroužek, který pomohl snížit indukované napětí. Výsledkem by měla být rovnoměrnější frekvenční odezva s větším počtem výstupů ve frekvencích středového paprsku a menším počtem výstupů v celém frekvenčním rozsahu.

Hnací motor je pozoruhodný třemi prestižními magnety. Je velmi pevný a je připevněn k litému hliníkovému koši. Kužel je směs papíru a kevlaru se skutečným krytem proti prachu z uhlíkových vláken. K rámu je připevněn velmi velký, napůl svinutý pěnový kryt. Pohon byl umístěn ve skříni z březové překližky. Bříza je mnohem silnější než standardní MDF, ze kterého se vyrábí většina hlubotiskových skříní. Výsledkem je, že není vyžadována tak velká hmotnost, takže boční panely a výztuhy nejsou tak silné jako jiné hluboké boxy. Tím je mnohem jednodušší pohybovat RS1. Vnitřní výztuha se skládá z několika panelů, které probíhají od přední přepážky k zadnímu panelu a zesilují přední přepážku držící pevné vedení. Vnitřek skříně byl lemován vlnou, kterou designér reproduktoru Jeff Parmanian shledal jako velmi dobrý tlumicí materiál. Nohy jsou ze silných gumových kroužků a mohou pomoci tlumit vibrace skříně, když jsou umístěny na podlaze. RCA a XLR, 12voltové spouštěcí konektory jsou umístěny na subwooferu.

Poslech hudby

Album Milt-Jackson-Sacs-Groove

Zkouška byla provedena ve středně velké místnosti, kde akustika stále vyžadovala ošetření. Vlastníkovi doporučujeme umístit do rohů basové pasti. Připojeným zesilovačem byl Pioneer SC-LX901. Začali jsme poslouchat klasickou jazzovou hudbu s písní Milt Jackson-Bags Groove. Subwoofer poskytoval vynikající výkon, basové rozsahy byly čisté a hlasité, neslyšeli jsme žádné zkreslení. Hluboké se třásly zdmi, přesně jak jsme čekali.

Filmový test

Sledovali jsme film Hanba z roku 2012 v režii Steva McQueena v hlavní roli s Michaelem Fassbenderem. Díky subwooferu Captivator jsme si všimli také podrobností z filmu, které se dříve neobjevily. Získali jsme přirozený, realistický zvuk a široký scénický obraz.

Výrok
JTR-Captivator-RS1-Unterurteil

Jedinou skutečnou nevýhodou modelu Captivator RS1 je jeho vzhled. Není to moc pěkný subwoofer, nicméně mnoho kupujících svalnatých, opravdu perkusních subwooferů se o estetiku příliš nezajímá. Jedná se o zařízení, které je primárně určeno pro vyhrazená domácí kina a nemusí se nutně dostávat do popředí. Pokud by JTR navrhlo dekorativnější vzhled, subwoofer by byl o něco dražší. RS1 je subwoofer, který není gigantický, ale také nabízí vynikající výkon. Společnost JTR mohla udělat několik věcí, aby toto zařízení bylo mnohem estetičtější, například zakřivenou skříňku reproduktorů, lesklý povrch nebo povrch ze skutečného dřeva. To by znamenalo zvýšení ceny, ale alespoň pak by se vzhled subwooferu rovnal jeho špičkovému výkonu. Zařízení by se stalo atraktivnějším pro mnoho dalších zákazníků. Captivator RS1 je vysoce výkonný subwoofer, který poskytuje obrovskou energii do relativně malého krytu.

Jednou z věcí, které mohou být nevýhodou, jsou vysoké náklady, ale když vezmete v úvahu kvalitní komponenty a špičkový výkon, tento subwoofer stojí za tu cenu. Nyní si promluvme o výhodách modelu Captivator RS1. Nejdůležitější je často zmiňovaný výkon. Zařízení charakterizuje rozsáhlý scénický obraz, velmi přesný přenos frekvence, nízké zkreslení, obrovský výstupní výkon. Několik subwooferů nabízí tuto úroveň výkonu v tak malé velikosti.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky