Testovali jsme studiové monitory KRK Rokit 5 G4!

KRK-Rock-5-Gch-Studiomonitor

Zvuk modelů řady KRK Rokit 5 nebyl dokonalý, vyznačovaly se příliš hlubokými a příliš hlasitými výškami. G4, na druhé straně, vyvážil frekvence a předchozí poruchy byly odstraněny. Jako aktivní monitor zblízka je ideální pro studia a zvukové nahrávky.

Poznej Rokit 5 G4!

Matný reproduktor s hranatými hranami a černou tváří váží 4,9 kg. Ikonická černo-žlutá barva se nezměnila, prošla pouze určitým vylepšením, zářivě žlutá barva byla nahrazena jemnějším, příjemnějším odstínem žluté. Na rozdíl od předchozích modelů dostal reproduktor G4 kevlarový subwoofer a výškový reproduktor, díky čemuž jsou basy mnohem lepší. Otevření předních basů se zvětšilo, což také vede k intenzivnějším basům.

Stel Rokit-5-Iso

Pouzdro má ve spodní části pevný, pevný izolační polštář s vysokou hustotou, což zaručuje minimalizaci rezonance. Přesto na umístění reproduktorů hodně záleží. Rovněž stojí za zvážení vzdálenost od zdi, poslechové místo a akustika místnosti. Pokud umístíme reproduktory do uzavřené skříně nebo police, můžeme očekávat určitou rezonanci navzdory nohám z pěnové hmoty.

Pokud chcete skutečně efektivní řešení pro eliminaci vibrací, umístěte podložku pod reproduktory nebo dokonce na ně. K tomuto účelu se nejlépe hodí žulové nebo vápencové podložky. Jejich použitím je dosaženo téměř úplné rezonance a navíc poskytují dokonce estetický vzhled.

Akustická úprava stěn a stropů je v místnostech velmi důležitá, ale zejména ve studiích pro záznam a mix zvuku. Akustické problémy způsobené ozvěnou a vibracemi lze také úspěšně odstranit správným ošetřením.

Rokit 5 vstupy a výstupy

Reproduktor Rokit 5 má frekvenční odezvu 43 Hz – 40 kHz a maximální hladinu akustického tlaku (SPL) 104 decibelů. Monitor má výkon 55 wattů. Kombinace Konektory TRS, XLR podporují vyvážený zvuk. Žádný konektor RCA. Zadní strana reproduktoru má místo mnoha ovládacích prvků obrazovku LCD a kódování je díky systému DSP mnohem jednodušší. Logo značky bylo podsvíceno, což označuje pohotovostní režim.

Zesilovač třídy “D”

U reproduktorů se zesilovačem třídy „D“ je ztráta velmi malá. U zesilovačů třídy „D“ jsou audiofrekvenční vstupní signály kódovány jako signály s pulzně šířkovou modulací (PWM) a řídí zařízení s vysokým výkonem mezi úrovněmi otevírání a zavírání, takže absorbují energii pouze během přechodů signálu. Tyto typy zesilovačů jsou velmi účinné a ztráta je zanedbatelná.

KRK Audio Tools

Aplikace KRK-Audio-Tools

Je možné 25 různých nastavení EQ, k umístění a vyladění monitoru lze použít aplikaci KRK Audio Tools. Reproduktor lze instalovat a ovládat na zařízeních iOS a Android. Spectrum RTR měří a řídí frekvenční rozsah vstupních zvukových signálů, měřič úrovně kalibruje úroveň monitoru, doporučení EQ určuje, které nastavení EQ je pro danou místnost nejlepší, a funkce Monitor Align vyladí směr monitorů.

Programy pro korekci místnosti jsou velmi užitečné, pokud je akustika místnosti dostatečná, protože s minimálními korekcemi dokážeme udělat zvuk reproduktorů téměř dokonalý. Kromě špatné akustiky mají tyto programy tendenci pouze degradovat zvuk, protože akustické poruchy jsou vnímány jako poruchy akustického tlaku a místo skutečného problému jsou zastaveny.

Poslechový test

Obousměrný monitor Rokit 5 G4 byl testován v nahrávacím studiu. Domácí studio vlastní zvukař, který se většinou věnuje míchání zvuku. Akustika studia byla naprosto optimální, takže s tím nebyl problém.

Nejprve jsme poslouchali hitovky Davida Guettu a Sia, Let’s Love. KRK vystupoval velmi přesvědčivě, s perkusivními hlubokými zvuky bez zkreslení a střední rozsahy byly také přítomny jasně a krásně. Vokály i instrumentální partie byly čisté, spokojeni jsme byli i s nízkými frekvencemi.

Pak byl zahrán počet Ofenbach: Head Shoulders Knees & Toes. Basy byly bezchybné, tak silné, že jste vedle monitorů nepotřebovali ani subwoofer. Zjistili jsme některé nepřesnosti ve vysokých tónech a také jsme našli něco, co bychom mohli podrobně vykreslit, obraz scény mohl být širší, ale protože se jedná o monitory zblízka, není to žádný problém. Je také možné dlouho poslouchat bez únavy uší, což je ve studiích velmi důležitý aspekt.

Závěr

Ze studiového monitoru Rokit 5 G4 jsme měli pozitivní dojem, chyby předchozích modelů byly úspěšně opraveny, basy byly perfektní díky kevlarovým subwooferům a větší basové cloně, výšky nebyly bezchybné, obraz scény mohl být širší, ale jako reproduktory s krátkým dosahem vážné problémy. Ve studiích jej doporučujeme jako referenční monitor, protože je vhodný i pro dlouhodobé poslechy bez únavy uší. Nastavení EQ, obrazovka LCD jsou inovace, které velmi doporučujeme.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky