Testovali jsme aktivní studiový monitor KRK Rokit V8 S4!

Monitorujte studio KRK-Rocket-V8-C4

Před dvěma týdny jsme šli do Fótu v Pešťské župě, kde jsme v rodinném domě testovali aktivní reproduktory KRK Rokit V8 S4. István, náš klient, už mnoho let hraje hudbu, basovou kytaru a pravidelně vystupuje s jeho kapelou. V jedné z pokojů v domě bylo zřízeno domácí studio pro nahrávání a míchání zvuku o rozměrech přibližně 4 × 6 metrů. S ohledem na důležitost akustiky amatérský hudebník také zakryl stěny a strop akustickými panely, čímž vytvořil ideální zvuk ve studiu. Byla provedena akustická měření a v souladu s výsledky jsme navrhli instalaci clon pohlcujících zvuk, které poskytují řešení pro eliminaci rušení podél povrchů oken a které dále zlepšují akustiku místnosti.

Série KRK Rokit „V“

Řadu „V“ od americké společnosti tvoří studiové monitory speciálně určené pro profesionální účely. Tyto reproduktory byly vyvinuty primárně pro nahrávání a míchání zvuku. V8 S4 je největší kus v sérii s hmotností 14,4 kg. Vzhled monitoru ve srovnání s jeho předchůdci nepřekvapuje. Černé, plastem potažené pouzdro je vyrobeno z MDF desek, což zaručuje výrazné zeslabení rezonancí. Protiskluzová podložka EVA také slouží k minimalizaci rezonance. Jasně žlutá barva charakteristická pro značku se nezměnila ani u tohoto modelu. Na předním panelu nejsou žádná ovládací tlačítka, pouze osvětlené logo KRK, které je také indikátorem výkonu. Na zadní straně je tlačítko zapnutí / vypnutí, vstupní zásuvka (kombinovaný konektor Neutrik TRS / XLR), ovládání vstupní citlivosti, podsvícené logo / indikátor napájení na přední straně lze také upravit pomocí přepínače, který je také umístěn na zadní, stejně jako port USB a také 2 řadiče EQ.

Altavoces KRK Rokit

Obousměrný studiový reproduktor má hedvábný, kevlarový kompozitní výškový reproduktor s výkonem 30 wattů a subwoofer s kompozitním litým hliníkovým rámem z kompozitního materiálu Woven má výkon 200 wattů. Zesilovač je třídy „D“, což znamená velmi dobrou účinnost, schopnou dosáhnout vážného výkonu bez nutnosti příliš velkého chlazení. Frekvenční přenos reproduktoru je 29-24000 Hz (+/- 3 Db), akustický tlak je 118 dB.

Korekce místnosti ekvalizéru

Studiový monitor KRK Rokit V8 S4 je stejně jako většina reproduktorů vybaven funkcí EQ. Pomocí korekce ekvalizéru místnosti můžeme zlepšit nepříznivé akustické podmínky dané místnosti. Při konstrukci KRK V8 inženýři testovali několik 100 akustických nastavení. V8 nabízí celkem 49 různých zvukových režimů EQ, což je opravdu výjimečné. Přesto musíme říci, že funkce EQ není všemocná. Vzhledem ke specifikům místností není schopen vyřešit všechny akustické problémy! Zdůrazňujeme, že akustika místností musí být ošetřena zvukově absorpčními a difuzními panely, protože samotná korekce EQ neřeší problémy způsobené silným prostorovým zvukem! Jako doplněk však může být oprava místnosti opravdu užitečná.

Zvuková zkouška

Plakát k filmu Star Wars

Poslouchali jsme soundtrack Hvězdných válek v podání Berlínské filharmonie. V8 vyprodukovala jasný a srozumitelný zvuk, basy zněly intenzivně, střední rozsah byl nenápadně přítomen, jak by měl být. Výšky byly také vhodné. Jednotlivé nástroje byly od sebe jasně oddělené, rozpoznatelné. Korekce EQ byla snadno nastavitelná, lze ji hrát dobře. Poté jsme poslouchali hit Davida Guettu Let It Be Me. Výkon reproduktorů byl také v pořádku s touto písní. Slyšeli jsme detailní zvuk. Sofistikovaný sluch zvukových odborníků se někdy může ukázat jako trochu slabý, takže fanouškům hlubokých rozsahů se také doporučuje zakoupit si samostatný subwoofer.

Poslechový test pokračoval s legendárním hudebníkem. Rytmy písně Mike Oldfield’s Shadow on the Wall zněly hladce, harmonicky, vyváženě. Také jsme testovali, jak se mění zvuk reproduktorů V8, když jsou umístěny na různé vzdálenosti. Jako reproduktor blízkého pole se zvuky zdály trochu rušivé, takže je lepší je umístit doprostřed. (samozřejmě na míru poslechové pozici.) V roce 2016 byl v kinech uveden akční film Jason Bourne s Mattem Damonem. Vzrušení ze scén bylo umocněno vynikajícím zvukem. Zažili jsme silné hluboké, jasné dialogy a smysl pro prostor.

Závěr – kolik bodů hodnotíme Rokit V8?

Aktivní studiový monitor KRK Rokit V8 S4 je k dispozici za dostupnou cenu. Všechny rozsahy zní pěkně, jasně a EQ má spoustu možností nastavení pro jemné doladění. Po únavě uší nebylo ani stopy. Nevýhody spočívají v tom, že hmotnost 14,4 kg je pro nás trochu těžká, šrouby a spínače jsou nekvalitní, a když se používá jako reproduktor, který se používá jako reproduktor, cítili jsme se u některých zvuků přehnaně „přitahující“. Basové zvuky zněly jednoznačně, ale občas možná trochu slabě. Každopádně jsme byli s reproduktory spokojeni, doporučujeme to také do studií nebo domácích kin. 4 z 5 bodů se udělují V8.

Podobné příspěvky