Testovali jsme laserový projektor LG HU810PW!

Projektor LG-HU810PW

Projektor LG HU810PW má také dva lasery. V tomto případě oba lasery používají zelený fosfor, projektor LG díky čipu 4K DLP produkuje extrémně věrné barvy a brilantně ostrý obraz. Tento čip DLP bohužel také vytváří střední kontrastní poměr, a proto model HU810PW zaostává za nejlepšími projektory domácího kina, které jsme dříve zkoumali.

Podívejme se blíže na projektor.

Rozlišení UltraHD 4K je pro projektor obrovskou výhodou a každý detail videa je ohromující. Tento projektor má vysoký jas a produkuje zhruba 1 500 lumenů světla. Živé, krásné barvy charakterizují výrobu zařízení. Nevýhodou modelu 810 PW je, že v tmavých scénách produkuje poměrně středně šedé úrovně šedé. Mnohem dražší než lepší kontrastní 4K projektory, jako je například Optoma UHD30. Z tohoto důvodu nemůžeme LG HU810PW doporučit každému v této cenové kategorii, ale pokud chcete vysoký jas, zářivé barvy a detaily, je těžké najít pro tento projektor konkurenta. Projektor je kompatibilní s HDR, 4K, ale bohužel není kompatibilní s 3D. Nabízí manuální přiblížení a také funkce ručního posunu objektivu s životností 20 000 hodin stanovenou výrobcem.

HU810PW-pravý

Projektor HU810PW zvládá lepší práci s HDR a 4K než většina projektorů „HDR“, které jsme nedávno testovali. Je však důležité mít na paměti, že žádný projektor nedokáže vytvořit skutečný obraz HDR. Jak se na projektor vyšší třídy hodí, 810PW má přepínání horizontálních i vertikálních objektivů. Zvětšení je také přiměřené při 1,6násobku. Pouzdro je přibližně dvakrát větší než u některých jiných projektorů a je výrazně těžší.

Laserový systém projektoru

LG HU810PW má dva lasery, jeden modrý a jeden červený laser. Kromě produkce veškerého modrého světla přenáší modrý laser část svého světla na zelený fosfor. Lasery tedy nejen vytvářejí světlo, ale také barvu. Projektory založené na DLP obvykle oddělují tyto dvě funkce, lampa generuje bílé světlo a poté barevné filtry v případě potřeby přenesou část světla na obrazovku. Barevná kolečka nejsou na prvním místě tak efektivní, což je jeden z důvodů, proč lasery v projektorech fungují skvěle.

Další výhodou je, že lasery mají mnohem delší životnost než lampy UHP. Životnost 810PW je podle odhadů výrobce až 20 000 hodin, nebo přibližně 14 let, pokud je provozován po dobu 4 hodin v noci. Zapíná a vypíná se mnohem rychleji než většina podobných projektorů, což je pro tento projektor další dobrý bod. Pokud byste si mysleli, že lasery potřebují méně chlazení a tedy méně fanoušků než tradiční žárovkové projektory, mýlili byste se. Obecně je 810PW tišší než malé, levné DLP projektory, ale stále slyšíte zvuk ventilátoru.

810PW zadní panel

Má také 3 vstupy HDMI, 2 vstupy USB, 1 optický digitální zvukový výstup, připojení LAN a připojení Wi-fi. Chybí však vstup PC, připojení RS-232 a spouštěče 12 V. Součástí projektoru je také podsvícené dálkové ovládání.

Dva ze tří HDMI vstupů LG mají také HDMI 2.1 s ALLM (Auto Low Latency Mode) a eARC. 810PW také nabízí některé vestavěné streamovací aplikace, ale z nějakého důvodu postrádá Netflix a HBO.

Dálkové ovládání 810PW

810PW má jeden z nejneobvyklejších dálkových ovladačů, který jsme na projektorech vyzkoušeli. Podobá se dálkovému ovládání televizorů LG, protože na obrazovce se i při nejmenším dotyku objeví kurzor citlivý na pohyb.

Nabízí nekonečné nastavení, z nichž mnohé jsou matoucí. Například adaptivní kontrast a dynamický kontrast jsou umístěny ve dvou různých podnabídkách, oddělených od standardního nastavení kontrastu.

Jeden velmi podivný problém, který nelze vyřešit žádným nastavením, je nejdrsnější synchronní zpoždění. V nabídce můžete nastavit časování zvuku, ale to platí pouze pro vlastní interní reproduktory projektoru. Pokud používáte systém externích reproduktorů, musí mít možnost nastavení synchronizace zvuku.

Kvalita obrázku

Objektivy projektoru LG_HU810PW

Kontrastní poměr LG je špatný. Velmi špatný. Mnohem levnější Optoma UHD30 má větší hloubku a je čistší a ostřejší. Kontrastní poměr je nejdůležitějším faktorem v celkové kvalitě obrazu.

Jas je ale stejně důležitý i pro projektory. Dva lasery a fosfor umožňují společnosti LG vytvářet úžasně bohaté a zářivé barvy.

Největší výhodou technologie DLP je její schopnost vytvářet extrémně ostrý obraz bez rozmazání pohybu. Takže každá vráska, každý vlas, každá stéblo trávy se objevuje mnohem podrobněji as větším rozlišením. Optoma UHD30 je v tomto ohledu docela dostačující, ale LG vypadá celkově o něco ostřejší. Celkově tedy LG HU810PW vypadá mnohem lépe, než byste čekali, kromě středního kontrastního poměru.

LG má zvláštní funkci, kterou jsme u jiných laserových projektorů nezažili. Odborně se nazývá skvrna, zdá se, jako by některé pixely byly jasnější než jiné.

Neustále jsme se snažili zlepšovat úroveň černé. Kontrastní poměr je špatný. Společnost LG udělala vše pro to, aby tuto chybu zakryla, ale s technologií DLP společnosti Texas Instruments je to vše, co mohou udělat.

Díky jasnějším scénám je 810PW schopen skutečně krásného obrazu. Ale pokud jde o tmavé scény, silný světelný výstup rozostří celý obraz, což ve skutečnosti není ideální řešení pro korekci slabé úrovně černé.

Nastavení

Další věc, kterou jsme si všimli, bylo, že když chceme získat přesný obraz, teplota barev závisí na nastavení clony. Při nižším jasu se nápadně změní na modrou.

Na projektoru můžete také provést nastavení úspory energie, optimalizace jasu a nastavení dynamického kontrastu. Při nastavení Teplá teplota barev, které je nejblíže přesnosti, chyběla zelená barva pro světlejší obrázky a příliš mnoho červené pro tmavší obrázky. Barvy s obsahem HD byly obecně přesné, pouze modrá a purpurová byly mírně načervenalé.

Jas byl samozřejmě fantastický. S obsahem HDR bylo ještě jasnější, s maximálním jasem 2600 lumenů v režimu nejjasnějšího obrazu. V tomto režimu byl však obraz namodralý / nazelenalý.

Náš názor na laserový projektor LG HU810PW

Díky dvěma laserům má tento projektor ohromující jas a vytváří úžasné barvy. Kontrastní poměr je bohužel extrémně špatný, úroveň černé je velmi špatná. Úroveň hluku je nízká, ale stále je slyšet ventilátor. Cena je ve srovnání s ostatními projektory v podobné kategorii příliš vysoká.

Při budování systémů domácího kina musíme nejen věnovat pozornost tomu, jakou značku a kvalitu audio, video a hi-fi produktů kupujeme, ale musíme také dbát na akustiku kinosály, pokud chceme čistý zvuk. Pro zlepšení akustiky jsou nejvhodnější akustické panely pohlcující zvuk a difuzory, které lze umístit na stěny. V kinosále můžete zažít skutečný zážitek z kina umístěním akustických zatemňovacích zatemňovacích akustické závěsy před okna, aby bylo možné realizovat i úplné zatemnění.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky