Míra hlukové zátěže je dnes kritická a prakticky neexistuje domácnost, které by se to netýkalo. Pokud náhodou není v provozu ani jediná lednička nebo jiné elektronické zařízení, které má všechny decibely, hluk zvenčí zaručeně proniká dovnitř, a to i při správné izolaci.

Jak to ale všechno souvisí se světem materiálů a textilií?

Zdánlivě mezi těmito dvěma oblastmi neexistuje žádná souvislost, ale je to opravdu jen zdání. Není náhodou, že v divadlech a koncertních sálech, které jsou průmyslovými objekty, kladou odborníci velký důraz na použití optimálních textilií, které podporují ideální akustiku. Proč by pohlcování zvuku nemělo hrát úplně stejnou roli v každé domácnosti? Je to cíl, který může významně přispět ke klidnému spánku a relaxaci. Stručně řečeno, může přispět k vyšší kvalitě života.

2015-home furnishings-trend-0-copia-300x200

Co je špatného na hlučných prostorech?

Co? V podstatě všechno. V místnosti, kde to hučí a bouchá, je soustředění obzvlášť obtížné. Navíc je nevyhnutelná předčasná únava. Tyto vlastnosti má mnoho osobních prostor, i když si je dosud málokdo uvědomoval. Špatná akustika je fakt, se kterým bychom se neměli smiřovat, protože i když samozřejmě nemůžete místnost obrátit naruby, perličky textilního průmyslu mohou k lepšímu zvuku hodně pomoci. Povrchy, které zlepšují akustiku, nemohou být výhradně akustické panely. I nábytek, koberce, závěsy, pohovky, křesla mohou výrazně ovlivnit akustiku místnosti. Pozornost však věnujte také rohům místnosti. Do rohů můžete umístit několik typů basových pastí nebo rohových prvků potažených textilií z různých materiálů.

Proč je to tak zajímavé?

Protože rohy bývají z akustického hlediska nejproblematičtější.

Nyní se vrátíme k textiliím, protože i tyto plochy mohou plnit svou funkci, protože mají správný potah. Textilie obecně poskytují tzv. porézní pohlcování zvuku, ale také pohlcování vysokofrekvenčního zvuku. Je zřejmé, že na účinnost pohlcování zvuku má zásadní vliv vnitřní struktura materiálů. Vynikajícím příkladem je len. Struktura lnu, tj. jeho vlákna, nutí zvukové vlny neustále měnit směr. To je dobré, protože trvá poměrně dlouho, než vlákna nakonec materiálem projdou. Každá změna směru má za následek ztrátu energie. Když k tomu připočteme bonus v podobě přítomnosti stěny, která může zvukové vlny odrážet zpět do vláken, je proces dvojnásob úspěšný. Mimochodem, toto je velmi zjednodušeně řečeno princip pasivní absorpce zvuku.

Co dělá materiál dobrým akustickým materiálem?

Abychom si trochu přiblížili, co činí textilie ideálními pro pohlcování zvuku, uvádíme definici, která je pro laika poměrně snadno stravitelná. Akustická pórovitost textilie je tím lepší, čím větší je počet dutin v materiálu, čím je hustší a silnější a čím větší je poměr celkového objemu materiálu. Není divu, že mnoho lidí dává přednost například polyuretanové pěně nebo akustické minerální vlně, ze které se vyrábějí výše zmíněné panely. Často se také používají textilní vlákna nebo vlněná plsť.

Umělecký nástěnný panel

Lze dodatečně tvarovat akustické vlastnosti?

Ano. To je dobrá zpráva! Většina zastavěných prostor se totiž v této oblasti nemá příliš čím chlubit. Ve většině případů může vložení jediného závěsu nebo větší plochy pro křesla a pohovky, případně i mozkové rohože na stěny, velmi pomoci při snižování hlučnosti a vyrovnávání akustiky. Alternativou je také použití akustických panelů, jak bylo zmíněno výše, což je také vynikající a účinný nápad.

Jinými slovy, maximálního úspěchu lze dosáhnout s minimální investicí času a peněz. A to nejen v domácnosti. Také v pracovním prostředí je velmi důležité ztělesnit optimální vlastnosti. V opačném případě může dojít k potížím se soustředěním, k omezení pozornosti a ke snížení produktivity, což přinejmenším není příliš pozitivní výsledek. Zejména proto, že tomu všemu lze snadno předejít a zvýšit tak produktivitu práce na vyšší úroveň. Snadno se přesvědčíte, že jde vlastně o chytrou investici, která může zvýšit příjmy firem a spokojenost zaměstnanců.

Třešničkou na dortu je, že používání textilu není jen rozumnou strategií. Vždyť kdo by mohl popřít krásu a všestrannost těchto materiálů, a to jak z hlediska barev, tak vzorů? Pravděpodobně nikdo! Tímto způsobem lze příslušné obytné prostory obohatit o vizuální prvky, které se na první pohled mohou jevit jako dekorativní, ale ve skutečnosti plní mnohem závažnější funkci: přispívají k uvolněnějšímu životnímu prostředí. To je hodnota, která by měla být důležitá pro každého!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *