Recenze přenosného DLP laserového projektoru Optoma UHZ65LV

Projektor Optoma-UHZ65LV-White

Ačkoli nyní dávají přednost nákupu velkoplošných televizorů fantastické kvality obrazu pro systémy domácího kina, mnozí věří, že skutečného filmového zážitku lze dosáhnout pouze promítacím plátnem a projektorem. Tentokrát jsme testovali projektor Optoma v kinosále o rozloze 20 čtverečních stop, kde byl projektor spárován se zesilovačem domácího kina Denon AVR-S650H a dvojicí reproduktorů Focal Sopra No2.

Klíčové vlastnosti Optomy:

 • Přenosný projektor DLP s rozlišením UHD a jasem 5 000 lumenů.
 • Typ světelného zdroje je laser.
 • Kontrastní poměr je 2 000 000: 1,
 • hladina hluku je 31 ks,
 • maximální spotřeba energie 368 wattů,
 • hmotnost je 9,8 kg.
 • Má 2 reproduktory, výkon reproduktoru je 4 Watty
 • Kompatibilní s HDR a HLG
 • 1,6násobné přiblížení

Podívejme se blíže!

UHZ65 je středně velký černobílý projektor pro domácí kino. Objektiv je obklopen stříbrným prstencem. O vnějším designu zařízení nelze říci, že je speciální nebo výjimečný, v případě čehož si designéři museli pamatovat na princip „vnější ne všichni“. Odsavač vzduchu je v levém rohu předního panelu projektoru. Přední nohy jsou nastavitelné, čočka je mírně zapuštěná a ruční ostření je možné také otočením okraje čočky. Na pravé straně předního panelu dálkového ovladače je IR senzor. Ostatní ovládací prvky objektivu jsou skryty na horní straně projektoru za krytem, ​​podobně jako ovládací panel.

UHZ65LV zadní panel

Na zadní straně projektoru jsou všechny vstupy z a 2 zadní 4 wattové reproduktory. Má vstupy HDMI 1, HDMI1.4 a HDMI 2. (Ten podporuje HDMI 2.0 a odpovídající projekci HDCP 2.2 potřebnou k přehrávání 4K Blu-Ray UHD filmů.) Zařízení je vybaveno standardním VGA konektorem pro analogový počítačový výstup. Na zadní straně projektoru se nachází také 1 vstupní a 1 stereofonní zvukový konektor, pár napájecích zdrojů USB, digitální zvukový konektor a 1 12 V spoušť, stejně jako služba USB a 1 optický zvukový port. Zaostření lze upravit pomocí vnějšího kroužku na přední straně objektivu.

Optoma-Projektor-Dach

Nastavení zoomu a posunu objektivu je k dispozici přes víko v horní části projektoru. Počet tlačítek byl minimalizován, což byl dobrý nápad, protože dálkovým ovladačem ovládáme prakticky všechno. Tlačítka napájení a zdroje vstupu jsou umístěna na zadní straně pravé strany projektoru. Ovládací prvky jsou v horní části projektoru pro procházení nabídky. Kontrolka napájení svítí červeně, když je projektor vypnutý, a modře, když je zapnutý. Jasně bílé podsvícení dálkového ovladače je velmi užitečné při použití ve ztemnělé filmové místnosti.

Začněme!

Konvenční lampy mají obvykle životnost přibližně 5 000 hodin, zatímco laserové modely lze použít 5 až 6krát delší. Životnost UHZ65 je výrobcem stanovena na 20 000 hodin. To znamená, že jej lze používat až 5-10 let při pravidelném každodenním používání! (Životnost samozřejmě závisí také na tom, jak se používá.) I přes vyšší jas spotřebovává méně energie.

Laserový projektor UHZ65LV v místnosti

Vertikální posun objektivu zjednodušuje umístění projektoru kdekoli, snadno se vkládá a rychle instaluje. Zpracování interpolace snímků Pure Motion zajišťuje plynulý přechod mezi snímky. Může být také použit za denního světla nebo pod lampou, ideální pro sledování sportů a filmů.

UHD nabízí 3 možnosti korekce videa: vylepšené rozlišení, High Dynamic Range (HDR) a Wide Color Gamut (WCG) pro zlepšení kvality videa. WCG poskytuje bohatší a intenzivnější barvy. Pokud je zdroj videa 4K kvalitní, jsou obrázky v rozlišení 4K ostré a čisté. Optoma dokáže detekovat, kdy má příchozí signál 4K / UHD HDR, a automaticky se přepne do režimu obrazu HDR.

V nabídce projektoru je několik možností nastavení jasu HDR, například Brilliant Color a Dynamic Black. Uživatel si může vybrat pokročilá nastavení, která nejlépe vyhovují velikosti obrazovky, zesilovačům, monitorům … atd. Vysoká světla, kterých lze dosáhnout při použití projektoru, závisí nejen na světelném výkonu projektoru, ale také na velikosti a typu obrazovky. S plochým displejem HDR může zvýraznění zobrazit referenční úroveň bílé až s 10násobným jasem, zatímco u projektoru se zvýraznění obvykle objeví pouze na 2–3násobku jasu referenční úrovně bílé. Vizuální dopad HDR tedy nebude pro projektor tak ohromující. Má omezený nativní kontrastní poměr a středně hlubokou černou barvu, ale k dosažení dynamičtějšího obrazu lze použít dynamický kontrast (dynamické stmívání laserem).

UHZ65LV má 709 barevný prostor, takže je to vlastně projektor Rec.709. To je důležité vědět, protože čím širší je barevný rozsah, tím intenzivnější barvy mohou být. Projektor může přijímat signály, které podporují WCG, ale barvy jsou omezenější.

Optoma negro

Zdroj laserového světla má životnost 5 let nebo 20 000 hodin a jeho požadavky na údržbu jsou extrémně nízké. Takové světelné motorové projektory obecně používají modré lasery, které osvětlují žlutý fosfor, a tak směs žlutého a modrého světla produkuje bílé světlo. Jednočipové DLP projektory používají barevné kolečko, zatímco UHZ65 má červené, zelené, modré a žluté barevné kolečko. Funkce Creative Frame Interpolation (CFI) – Pure Motion je nejvhodnější pro sportovní přenosy, i když jsme při sledování fotbalového zápasu zažili trochu živého efektu digitálního videa.

Režimy vylepšení obrazu:

 • Ultra Detail: Užitečné pro zlepšení ostrosti a detailů.
 • Úrovně černé – Dynamická černá: Technika laserového stmívání používaná ke snížení tmavých úrovní v tmavých scénách.

Dynamic Black nabízí 3 úrovně a je zde také nastavení, které tuto funkci vypne a umožní vám vybrat pevnou hodnotu pro celkový jas. (To znamená provozovat laser v režimu plného výkonu nebo nižší spotřeby.) Výkon laserového světla lze rychle upravit.

 • Režimy Pure Color a Pure Contrast, Brilliant Color poskytují extra dynamiku obsahu HDR.

UHZ65 podporuje ovládání přes Ethernet, ale ovládání funguje také přes tradiční připojení RS232. Kompatibilní s řídicími systémy Creston, Extron, AMX a počítačovou správou pomocí softwaru PJLink. Lze jej také ovládat z rozhraní založeného na webovém prohlížeči.

Výměna objektivu

Projektor Optoma využívá svislý posun objektivu o 15%. Na obrazovce domácího kina to znamená rozsah 8 ”-12”. (To je omezenější než u projektorů domácího kina založených na 3LCD nebo LCOS.)

Světla

Nejjasnější cestou k UHZ65 je Bright. Promítli jsme film Jamese Bonda z roku 2006, Casino Royale, v kvalitě Blu-Ray. V jasném režimu byl odstín obrazu trochu žlutý, ale jinak se projekce vyznačovala krásnými barvami a přesnou dynamikou. Režim Kino dával mezi tmavým a středním barevným rozsahem modravý / fialový odstín, poté se ve světlejších částech opět změnil na žlutý. Herní režim nabídl mírně lepší vyvážení barev s některými načervenalými dotyky. Na základě výchozího nastavení jasu a kontrastu je kontrast příliš vysoký a jas příliš nízký, proto se doporučuje kalibrovat vyvážení barev a stupnici šedi.

Doporučuje se začít s uživatelským režimem, jas je nastaven na + 5, kontrast na -12. Případně můžete získat kalibrační disk Blu-Ray (například Digital Video Essentials) a provést kalibraci.

Kvalita obrazu HD + UHD

Kalibrace projektoru nebyla vůbec snadná. Už nějakou dobu nás to fascinovalo. Bylo příliš mnoho variací v rovnováze šedé a barevné a také bylo obtížné sledovat úrovně sytosti. HD kvalita by byla popsána jako „vhodná“. Při výchozím továrním nastavení žádný z režimů obrazu nenabízí opravdu dobrou přesnost barev. Navzdory kalibraci jsme nemohli dosáhnout zcela ideálního výsledku pro obsah HD ani UHD. Ostrost / rozlišení si zaslouží vynikající hodnocení, ale pokud jde o přesnost barev, kvalita obrazu je „docela dobrá“. Neexistuje žádná dynamická clona, ​​která by snižovala úroveň černé, místo toho má funkci Dynamic Black. Díky tomuto režimu jsou dobré černé, ale s nativní černou barvou jsme nebyli moc spokojení. (Levnější projektory Epson se v tomto ohledu ukázaly jako lepší.)

Během provozu byly naměřeny hladiny hluku 33 decibelů. Samozřejmě, jakýkoli systém domácího kina může znít ideálně, pouze pokud jsou stěny a strop ošetřeny akustickými panely!

celkem

Projektor Optoma fungoval dobře ve větších místnostech, dokonce i za denního světla nebo světla lampy. U obsahu HD videa jsme zaznamenali velmi ostrý obraz a krásné barvy. U 4K jsou barvy a odstíny pleti dobré, ale je třeba zlepšit celkovou vyváženost obrazu (zejména pokud jde o HDR). Projektor bohužel nepodporuje signály Blu-Ray 3D. Vhodné pro instalace s více projektory. Ne vždy jsme byli spokojeni s přesností barev. U obsahu HDR je třeba zlepšit přesnost barev a dynamiku. Hodí se také širší škála barev. Doporučuje se také pro vzdělávací a obchodní projekci kvůli své dlouhé životnosti a nízkým nárokům na údržbu a stabilnějšímu obrazu. Má poměrně vysokou cenu a při pohledu kolem konkurence jsme našli několik projektorů, které mají lepší poměr ceny a kvality. Z modelů laserových 4K DLP projektorů je Acer VL7860 výhodnější za peníze. Z kategorie lampových projektorů bychom chtěli zdůraznit nativní projektor Sony VPL-VW285 ES, 4K, který má také funkce zvětšení a zaostření, nižší úroveň nativní černé, vyšší kontrastní poměr a lepší přesnost barev. Projektor JVC DLA RS540, který má čip 1080p pro obsah 4K, nabízí posun pixelů, paměť s plným objektivem a podporuje HDR a WCG, je k dispozici za nižší cenu než Optoma UHZ65.

Pokud bychom měli skórovat, získali bychom 4 z maximálně 5 bodů

Podobné příspěvky