Testovali jsme laserový projektor Panasonic PT-FRZ60!

Společnost Panasonic byla založena v Japonsku v roce 1918, i když název společnosti s elektronikou byl od začátku odlišný. V roce 1955 byla vyvinuta značka Panasonic. Vyrábí širokou škálu produktů, tentokrát jsme zkoumali projektor.

Projektor PT-FRZ60 má mnoho technologických jemností, jas více než 6000 lumenů, širokoúhlý objektiv a nevyžaduje žádnou údržbu.

Hlavní rysy

Černý projektor Panasonic PT-FRZ60

Model PT-FRZ60 vydává jasný a ostrý obraz 1920×1200 v poměru stran 16:10 díky digitální zobrazovací technologii (DLP). Laserový projektor nikdy nevyžaduje výměnu lampy. Světlo z modrých laserů prochází fosforovým kotoučem a barevným separačním kolem a vytváří paprsky žlutého, modrého, zeleného a červeného světla, které se odráží od zobrazovacího čipu, který je přenáší na výstupní čočku. Obvody společnosti Panasonic využívají laserovou technologii projektoru a zajišťují, že pokud se něco pokazí, obvod bude i nadále fungovat a pomůže udržet vysoký jas.

Celkově je PT-FRZ60 působivý na základě jeho specifikací: jas 6 000 lumenů, s nominálním kontrastním poměrem 20 000: 1. PT-FRZ60 je k dispozici v bílém nebo černém pouzdře a má životnost laseru 20 000 hodin. To znamená více než 10 let používání, 8 hodin denně, 200 dní v roce.

PT-FRZ60 patří do vyšší kategorie ekonomických projektorů s vestavěným objektivem. Je velmi výhodné nemít drahé drahé čočky, ale optika, jas a obraz jsou také na vysoké úrovni. Nevýhodou pevného objektivu je, že se nehodí do každé místnosti.

Objektiv má velmi široký dvojitý zoom, který poskytuje velkou flexibilitu při instalaci. Díky tomu je PT-FRZ60 jedním z nejjednodušších projektorů k instalaci a poskytuje velkou volnost, pokud jde o umístění.

Na přední straně jsou tři diody LED, které označují zapnutí projektoru nebo varují před nebezpečím přehřátí. Vedle něj je světelný senzor, který používá funkci Daylight View u PT-FRZ60, která upravuje barvu obrazu podle aktuálních podmínek. Ovládací panel projektoru je na straně dále od výstupu vzduchu. Na projektoru jsou také tlačítka pro zapnutí / vypnutí a ovládání nabídky, napájecí konektor PT-FRZ60 je stabilní, takže kabel nebude roky volně fungovat.

PT-FRZ60-up

Projektor může pracovat s až 4K video signály rychlostí až 60 snímků za sekundu, které přijímá prostřednictvím portů HDMI a DIGITAL LINK HDBaseT kompatibilních s HDCP 2.3 a zobrazuje v nativním rozlišení. Na projektoru jsou celkem dva HDMI vstupy, dva VGA a jeden kompozitní video vstup. PT-FRZ60 je jedním z mála projektorů, které nabízejí ovládání HDMI-CEC prostřednictvím svých portů HDMI. K dispozici jsou také 3,5 mm a RCA audio vstupní konektory a 3,5 mm audio výstup; projektor nemá vestavěné reproduktory. Kromě sériového portu RS-232 má projektor konektor 5 A volt / 2 zesilovače typu A USB.

pt-frz60-zadní stěna

Dva ethernetové porty systému poskytují síťové ovládací a signalizační funkce. Síťový port funguje také s řídicími systémy, jako jsou Crestron, AMX, Extron, Art-Net a PJ Link. Kromě toho je podporován vlastní software Multi Monitoring & Control společnosti Panasonic.

Projektor PT-FRZ60 však nemá připojení Wi-Fi nebo dokonce volitelné příslušenství USB, což je docela nedostatek. Aby to však vyrovnal, nabízí společnost Panasonic nedávno představený bezdrátový systém PressIT. To umožňuje uživatelům PC a mobilních zařízení streamovat obrázky a videa do libovolného projektoru se vstupem HDMI a USB portem.

dálkové ovládání frz60

Dálkový ovladač projektoru je o něco silnější než dálkový ovladač většiny projektorů, ale PT-FRZ60 z něj získal maximum, ale je extrémně funkční. Kromě zvýšení, snížení a ztlumení hlasitosti můžete pomocí dálkového ovladače změnit vstup, poměr stran a režim projekce a vybrat kterýkoli z osmi testovacích vzorů na projektoru. Má dosah 30 metrů, ale bohužel postrádá 3,5 mm infračervený konektor nebo vhodný konektor dálkového ovládání na projektoru, který umožňuje delší kabelové připojení pomocí zvukového kabelu.

Model PT-FRZ60 je díky svému důmyslnému designu trubice pro rozptyl tepla (rozptyluje teplo ze zobrazovacího čipu) doslova jedním z nejlepších projektorů. Teplota PT-FRZ60 nikdy nezvýší příliš vysoko, a to ani po několika hodinách provozu. Velkou výhodou je také utěsnění optiky, takže projektor nepotřebuje prachový filtr. Za normálních podmínek je nutné pouze občasné vysávání sacích otvorů.

Instalace projektoru Panasonic PT-FRZ60

Projektor váží docela dost. Existují čtyři montážní body pro montáž na strop. Lze jej upravit do libovolného úhlu.

Pro ty, kteří chtějí projektor umístit na polici nebo stůl, pomůže nastavitelná přední noha. Aby se zabránilo přehřátí projektoru, je kolem něj zapotřebí alespoň 50-55 cm volného prostoru pro chlazení. Kromě objektivu je zde nové manuální ovládání, které dokáže mechanicky tlačit objektiv nahoru (64 procent) a dolů (44 procent) a doleva (27 procent) a doprava (34 procent). Některým bude chybět motorizovaný posun obrazu, ale znamenalo by to vyšší cenu. Kromě posunu objektivu může projektor provádět korekci lichoběžníkového zkreslení až o 40 stupňů svisle a 20 stupňů vodorovně.

Nabídka PT-FRZ60 je logická a snadno použitelná. Sedm obrazových režimů lze snadno vybrat, stejně jako nastavení kontrastu, barev, jasu a odstínu, dynamického kontrastu systému, redukce šumu a denního zobrazení. Intenzita obrazu zůstává konstantní i při rozsvíceném osvětlení nebo při silném slunečním světle.

Objektiv se zoomem PT-FRZ60

Společnost Panasonic vybavila projektor PT-FRZ60 pokročilými ovládacími prvky obrazu a optimalizační funkcí, jako je Rich Color Harmonizer, který optimalizuje časování otáčení barevného kola v závislosti na poli obrazu tak, aby umožňovalo zobrazení živých a bohatých barev. Technologie Solid Shine se snaží udržet jas projektoru na stejné úrovni, jak se po dlouhou životnost projektoru pomalu snižuje výkon laserových diod.

Test projektoru

Během testu se Panasonic PT-FRZ60 spustil za 15 sekund a okamžitě přepnul na plný jas. Položka nabídky Rychlý start umožňuje okamžité restartování po dobu až 90 minut poté, co je projektor v pohotovostním režimu. Po dokončení se PT-FRZ60 vypne za 2,3 sekundy, což z něj činí vynikající volbu pro místnost, kterou během dne používají různí lidé k různým účelům.

Existuje sedm zobrazovacích režimů, systém lze nastavit do přirozeného nebo normálního režimu, zatímco nastavení DICOM Sim slouží k analýze zařízení. Bonusem je, že tyto režimy lze upravovat a ukládat. Neexistuje však žádná podpora pro promítání 3D obrazů.

PT-FRZ60-Dynamic a Standard-Wege

Dynamický režim byl pro projektor PT-FRZ60 velkým překvapením, protože systém měřil 6 990 lumenů ANSI. Nevýhodou, jak je vidět v nejjasnějším režimu většiny projektorů, byly obrazy převážně odstíny modré a zelené.

PT-FRZ60 funguje dobře při promítání filmů v režimu Cinema. Projektor nemá režim projekce sRBG, ale má nastavení REC709, které se pokouší dosáhnout vyvážení barev na vysoce kvalitním plochém displeji. S 4640 lumeny vytvořil nejlepší vyvážení barev s překvapivě dobrou rovnováhou mezi barvou pleti a přirozenými scénami. Režim DICOM Sim projektoru lze použít k promítání černobílých obrazů; Vydala 5 500 lumenů.

Spotřeba energie PT-FRZ60 je kontrolovatelná a ekonomická. Při plném výkonu spotřeboval 403,1 W a při volnoběhu 10,3 W. K dispozici je také pohotovostní režim s nižší spotřebou. Pokud se PT-FRZ60 používá osm hodin denně, 200 dní v roce, provoz nebude příliš nákladný.

V režimu ECO se výkon projektoru pohyboval mezi 5330 lumenů v dynamickém režimu a 3590 lumenů v přirozeném režimu. Bez ohledu na zvolený režim spotřeboval zhruba 320 wattů.

K dispozici je také tichý režim, projektor má poměrně nízkou hladinu hluku, v tomto režimu sotva 30 dB a v normálním režimu 35 dB.

Promítli jsme akční film Overdrive z roku 2017. Projektor si vedl velmi dobře a poskytoval živé barvy a ostrý obraz. Úroveň černé byla také přiměřená, i když zaostává za kvalitou obrazu projektorů s tradičními skleněnými čočkami. Dříve testovaný projektor domácího kina JVC DLA-RS3000 nemůže být překonán projektorem Panasonic. Hlavní výhodou laserových projektorů je jejich dlouhá životnost a skutečnost, že nevyžadují téměř žádnou údržbu, ale cena může být vyšší než u projektorů se skutečnými skleněnými čočkami. . U projektorů se skutečnými skleněnými čočkami však mají čočky kratší životnost a jejich výměna je poměrně nákladná. Je na každém, aby se rozhodl, které aspekty jsou pro něj důležitější, dokonalá kvalita obrazu nebo dlouhá životnost a levná údržba.

souhrn
obraz projektoru pt-frz60

Pro tento projektor jsou mimořádně široké dvojnásobné přiblížení, mechanický posuv, nenáročná údržba a jas nejméně 6 000 lumenů skutečně přitažlivými schopnostmi. Postrádá však integrované Wi-Fi, které lze kompenzovat pomocí bezdrátového systému společnosti Panasonic. Pokud potřebujete použít objektiv v nejdelší poloze zoomu, jas se snižuje, ale pokud jste opatrní při jeho umístění, můžete tento problém také odstranit. Celkově vzato je PT-FRZ60 díky své kvalitě obrazu, flexibilitě a dlouhé životnosti bez údržby ideálním příjmem pro každého. Není vybaven vestavěnými reproduktory, ale to není velká nevýhoda, protože majitelé domácího kina obvykle nezapomínají ani na správný zvukový systém. Při vytváření systému domácího kina by prvním krokem mělo být zvládnutí akustiky místnosti, pokud chcete dosáhnout skutečného zážitku z kina. Ke zlepšení akustiky použijte membránové panely a prvky difuzoru, které pohlcují hluk. Umístěte basové pasti do rohů a akustické závěsy před okna. I ty nejlepší reproduktory zní dobře pouze s dokonalou akustikou!

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky