Test stereofonního zesilovače Parasound Model 2125 V2

Produkty Parasound se vyznačují vysoce kvalitním zvukem. Vedoucí společnosti Richard Schram založil společnost Parasound v roce 1981 v San Francisku, protože shledal cenu zvukových produktů na trhu příliš drahou, což se pro mnohé ukázalo jako nedostupné. Myslel si, že za účelem výroby kvalitních zařízení není nutné utrácet obrovské sumy peněz, a tak se kvalitní audio a hi-fi produkty mohou stát dostupnými pro více lidí.

Logo společnosti Parasound

Produkty Parasound se stále vyrábějí na Dálném východě, na Tchaj-wanu, lze však říci, že tato značka se vyznačuje velmi příznivou cenou a vysokou kvalitou. Další důležitou postavou společnosti je John Curl, který se narodil v roce 1942 v San Francisku v Kalifornii. Zpočátku se věnoval konstrukci magnetofonů, poté v 70. letech nastoupil k Marcovi Levinsonovi, kde navrhoval pre- a finální zesilovače. Poté se stal nezávislým konzultantem a pracoval pro několik elektronických společností. Striktně dodržuje své profesionální zásady a neumožňuje přepracovat navrhovaná zařízení, jednoduše je zjednodušit a zlevnit při výrobě nebo vyměnit vysoce kvalitní součásti, které vyžaduje, za levnější a horší. Proto se v roce 1983 rozhodl založit vlastní společnost, vytvořit předzesilovač Vendetta, poté dále rozvíjet své dovednosti a v roce 1989 nastoupil do společnosti Parasound.

Model 2125 V2

Stereotransduktor Parasound-Modelo-2125-V2

2125 V2 je poměrně těžký výkonový zesilovač třídy AB s pohotovostním spínačem, tlačítkem pro výběr reproduktoru A-B a dvoukanálovým displejem na přední straně. Přední panel má zaoblené rohy.

Model-2125-návrat

Je vybaven dvoupolohovými, citlivými zásuvkami spouště a reproduktorovým spínačem, který umožňuje dva výstupy pracovat současně. Součástí zařízení je také funkce jemného doladění, filtr povrchové propusti a pozlacené konektory kabelu reproduktoru s banánovým konektorem. Svorky kabelového konektoru jsou černé a červené, což usnadňuje připojení.

Parason zesilovač uvnitř

Má toroidní transformátor a velké chladiče. Má výkon 8 Ohmon 150 W na kanál, 4 Ohmon 225 W při připojení k můstku, i když může mít výkon až 400 W s minimálním zkreslením. Frekvenční přenos je mezi 20 Hz a 50 kHz, poměr signálu k šumu je 114 dB, vstupní impedance je 33 kOhm a zařízení váží 12,3 kg.

Pozlacené RCA vstupy, 24K, pětipásmové reproduktorové terminály a indikátor přehřátí jsou také součástí funkcí výkonového zesilovače. K dispozici jsou také Quiter a Louder, tj. Tišší a hlasitější nastavení. Ke splnění energetických požadavků Energy Star a EU vyžaduje zesilovač NewClassic v pohotovostním režimu pouze 0,5 W. Díky nízké produkci tepla lze zesilovač umístit na polici nebo do skříně. Okruh třídy „A“ pracuje efektivně a generuje mnohem méně tepla ve srovnání s okruhy „třídy A“. Má také funkci automatického zapnutí a vypnutí, takže pokud zesilovač detekuje zvukový signál, zapne se. V pohotovostním režimu se rozsvítí tlačítka na dotykové obrazovce.

Jaký je rozdíl mezi předzesilovačem a výkonovým zesilovačem?

Předzesilovač se používá, když je vstupní signál slabý, a proto standardní zesilovač detekuje šum. Zesilovač má svůj vlastní optimální rozsah zesilovače, slabší signály musí být předem zesilovány, pak jsou tyto signály odeslány do výstupního zesilovače předzesilovačem a signály jsou vyvedeny z výstupního zesilovače do reproduktoru. Koncový stupeň se používá, když lze vysokou hlasitost produkovat pouze se zkreslením pomocí standardního zesilovače. Výkonový zesilovač má jednodušší konstrukci, nemá ekvalizér, ovládání tónu, efekty atd. Jeho hlavní funkcí je výrazné zesílení a odeslání příchozího signálu do reproduktoru. Výkonový zesilovač lze použít samostatně, připojený k reproduktorům, ale poskytuje mírně syrovější a přirozenější zvuk, což je záležitostí vkusu pro toho, kdo má a nemá rád. Ve srovnání s třídou „A“ má nižší ztrátu, ale není zkreslený.

Zvuk

Spustili jsme hudební koncertní DVD od Metallica, Worldwired Tour Live in Europe, abychom otestovali výkonový zesilovač Parasound. Při poslechu koncertních nahrávek legendární kapely jsme měli dynamický, plný zvukový zážitek, produkt stereofonního pódia charakterizoval otevřený stereofonní obraz. Zkouška proběhla v kinosále, místnosti o rozloze přibližně 25 metrů čtverečních, kde je z akustického hlediska ještě třeba pracovat. Ačkoli některé panely pohlcující zvuk již byly umístěny na stěnách, bude naprosto nezbytné zafixovat difuzorové panely, aby byly odrazy správně zpracovány. Spárovali jsme zařízení s předzesilovačem Primare Pre35 a stojatými reproduktory Klipsch R-620F. Byli jsme potěšeni, basy zněly krásně a čistě, intenzivně a také zvuk ostatních rozsahů byl ideální. Na nižších frekvencích však nebylo všechno zasněné, chybělo nám napětí a hloubka jeviště zněla někdy trochu zmateně. Nebylo vždy možné oddělit nástroje od vokálů, takže stále existoval prostor pro zlepšení detailů a těsnosti nízkých frekvencí ve zvuku nástroje.

Závěr

Výkonový zesilovač Parasound může být oblíbencem zvukových fanoušků díky své extrémně přijatelné ceně, kvalitnímu designu a příjemnému, ideálnímu zvuku. Nemůžeme však říci, že zvuk zařízení je bezchybný. Je to v pořádku z hlediska dynamiky a plnosti, otevřenosti stereofonního obrazu, ale ty hluboké by mohly být těsnější a také nám chyběly detaily. Pokud bychom museli klasifikovat, dali bychom 4 a půl bodu z 5 bodů konečné fázi.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky