Test reproduktorů na polici Q Acoustics 3020i

Značka Q Acoustics byla založena ve Velké Británii v roce 2006 profesionálními obchodníky, odborníky v audio průmyslu; jejich jediným cílem bylo vyvinout vysoce úspěšnou značku reproduktorů. Zaměřili se na výrobu vysoce kvalitních, ale cenově dostupných reproduktorů.

Funkce

Pár reproduktorů Q-Acoustics 3020i

Obousměrný basreflexový reproduktor dostal zaoblený minimalistický tvar a ozvučnice byla zesílena, aby se zvýšil výkon reproduktoru. Skříň reproduktoru má relativně velkou hloubku, což je jinak typické pro reproduktory navržené výrobcem. Reproduktor je vybaven plochými konektory, což je výhodné, protože nám umožňuje přiblížit ho ke zdi. Výškový reproduktor je umístěn v trychtýři a je od předního panelu oddělen silikonovým rámem. Subwoofer je vyroben z impregnovaného papíru se zavěšením koše z ocelového plechu. Dostupné v černé, šedé, ořechové a bílé barvě. Pouzdro je vyrobeno ze stabilních MDF desek, což má za následek minimální rezonanci. Možná budete chtít umístit tyto reproduktory na stativy, ačkoli jejich velká hloubka to může trochu ztěžovat. Výrobce také nabízí na míru vyrobený stojan pro reproduktory.

Základní vnější design produktové řady 3000i se příliš nezměnil. Kombinuje stejné rovné a zaoblené hrany jako jeho předchůdci. Mají čistý design a jednoduchou propracovanost.

Skříně modelu 3020i jsou o 25% větší než předchozí modely v sérii a poskytují rozšířené a silné basové zvuky. Výrobce zvýšil vnitřní tuhost reproduktoru. Výsledkem je snížení strukturálních vibrací, které způsobují zkreslení zvuku. Gumové podrážky a houba těsnění byly také součástí reproduktorů pro jasnost zvuku.

Frekvenční přenos je mezi 60 Hz a 30kHz, citlivost je 88 dB, doporučený výkon zesilovače je 25-75 W a váží 5,5 kg.

Kvalita zvuku Q Acoustics 3020i

Testovali jsme dvojici reproduktorů v místnosti asi 22 čtverečních stop spárované se zesilovačem Pioneer. Místnost byla nedávno zrekonstruována a během renovace byla ošetřena akustika. Vzhledem k tomu, že místnost dostala nábytek v minimalistickém stylu, byla kvůli nedostatku nábytku místnost docela ozvěna, takže na stěny a strop byly umístěny panely pohlcující zvuk. Tištěné panely pohlcující zvuk obsahují plakáty oblíbených filmů majitele bytu. Přední panely difuzoru plní při akustické manipulaci dvě funkce současně, na jedné straně pohlcují příliš mnoho basů a na druhé straně rozptylují zvuky po celé šířce pásma. Basové pasti ve dvou rozích se postarají o omezení hlubokých rozsahů.

Nejprve jsme poslouchali píseň Imagine Dragons Sucker for Pain, poté jsme přešli na klasický styl a zahrali si ukázky z Berliozovy Fantastické symfonie.

Design a technické úpravy u modelu 3020i skutečně fungují. Vyznačuje se bohatým hřejivým charakterem, překvapivě vysokou pevností a dynamikou. Ve srovnání se svými předchůdci produkuje reproduktor 3020 i přesnější a podrobnější zvuk.

Basy jsou širší a hlubší díky větší velikosti korpusu. Reproduktory vykazují dobrou vyváženost tónů, jsou opravdu univerzální. Spolu s dynamikou, hybností a detaily vyzařují úžasnou muzikálnost. Prostorový zvuk je dobře vnímatelný, posluchače téměř zaujme ve skutečném současném prostoru. Když jsou umístěny blízko zdi, mají tendenci ztrácet smysl pro otevřený prostor. Jsou schopné slušného výkonu a čistoty i při vyšších hlasitostech, i když se od těchto reproduktorů neočekává vážný basový výkon.

Výšky nezněly tak přirozeně, jako jsme zvyklí na větší a dražší kategorii reproduktorů.

Vlastnosti a konektivita

q akustická zadní stěna

Zadní strana 3020i má vstup pro reproduktor, ale žádné tlačítko napájení. To znamená, že jde o pasivní reproduktory, takže je třeba je připojit k nějakému druhu přijímače. Možná budete chtít zvolit kvalitní zesilovač, protože použití nesprávného přijímače může kvalitu zvuku narušit. Zapuštěné ploché klipy pomáhají snížit rezonanci jednotky a umožňují umístění reproduktorů vedle zdi, ačkoli to nedoporučujeme, pokud chcete dobrou kvalitu zvuku. Banánkové zástrčky na audio kabelu nejsou součástí reproduktorů a je třeba je zakoupit samostatně. To vám umožní připojit reproduktor k zesilovači. Někteří lidé používají tyto reproduktory jako součást systému domácího kina a svou práci dělají docela dobře.

Výrok
Hodnocení reproduktoru Q.

Tyto regálové reproduktory vycházejí vstříc potřebám audiofilů a mají opravdu působivou kvalitu zvuku a výkon ve srovnání se zbožím a jeho velikostí. Zvuky výšek mohou být přirozenější a živější, prostornost nemusí vždy převládat, ale jinak poskytuje neutrální, krásný, jasný a detailní zvuk. Basa byla silná, ale pokud chcete bušit do hloubky klepání po zdi, je dobré zvolit větší a kvalitnější reproduktory nebo spárovat subwoofer Q Acoustics s reproduktory 3020i. Díky své hloubce může být umístění trochu těžkopádné.

Celkově vzato je v této cenové kategorii vynikající základní reproduktor se spravedlivým zvukem a stylovým designem.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky