Recenze subwooferu Q Acoustics QB12

Co je Q Acoustics Q B12?

Q B12 je první subwoofer společnosti s 30cm diskem. Pro dosažení bez zkreslení, svalnatých a čistých basů kombinovala společnost Q Acoustics tento disk s 220 W zesilovačem třídy D s ultra nízkým zkreslením a 50 mm audio cívkou a uzavřeným vyztuženým krytem.

Vzhled

Subwoofer Q-Acoustics-Q-B12

K dispozici v černé nebo bílé barvě s matným nebo lesklým povrchem. Pod mřížkou je 30cm měnič napájený 220W zesilovačem Texas Instruments TPA3255 třídy D a ozvučnice o tloušťce 36 mm zajišťuje maximální tuhost měniče.

Unikátní chladič z tlakově litého hliníku na zadním panelu chladí zesilovač a poskytuje stabilní napájení. Výztuha zabudovaná do skříně MDF poskytuje mechanickou stabilitu a snižuje nežádoucí vibrace a rezonance zařízení během provozu.

Na zadní straně je také fázový spínač 0/180 stupňů, stejně jako měniče úrovně a křížové měniče, které usnadňují integraci s jinými reproduktory, i když pro nejlepší výsledky je samozřejmě potřeba také různá nastavení na AV zesilovači.

Váží 21,5 kg, má bezvadnou konstrukci a uzavřenou skříňku. QB12 má tvar krychle a je poměrně velký, takže vyžaduje relativně velký prostor. Tento subwoofer funguje skvěle s řadou Q Acoustics 3000.

Připojení a ovládání

Zadní panel subwooferu Q-B12

Konektory Q Acoustics Q B12 a některé ovládací prvky jsou umístěny vzadu se zapuštěným umístěním. Kovový kryt je upevněn magnety.

V této zapuštěné oblasti najdete zásuvku pro duální napájecí kabel a vypínač. K dispozici je dokonce i fázový spínač a další pro zapnutí nebo automatický výběr, druhý aktivuje Q B12, když obdrží signál.

Je zde umístěno několik RCA linkových vstupů, z nichž jeden funguje jako mono / LFE vstup. Nad zapuštěnou oblastí jsou dva rotující disky pro ovládání úrovně a výhybky.

q-b12-en

Digitální zesilovač třídy D má jmenovitý výkon 220 W, maximální výkon až 440 W a frekvenční odezvu 28–300 Hz.

Q B12 nemá integrovaný EQ, ale v dnešní době by každý slušný AV přijímač měl být schopen zvládnout integraci subwooferu a zmírnit chyby zvuku v místnosti.

Nastavení a provoz

Q Acoustics Q B12 je velmi snadno nastavitelný, hlavně díky jeho snadnému připojení a ovládání.

Kvalita zvuku

Místem našeho testu byla menší místnost, kde byl subwoofer spárován s reproduktory Q Acoustics 3020i a zesilovačem Denon. Pro zlepšení akustiky byly do stěn místnosti přidány kožené membránové panely pohlcující zvuk a rustikální difuzory. Rohové prvky membrány v rozích zajišťují správný zvuk.

Q B12 se osvědčil jako seriózní subwoofer, v kombinaci s dvojicí regálových reproduktorů Q Acoustics 3020i je výsledkem vyvážený systém, kde Q B12 podporuje ostatní reproduktory a v případě potřeby vyplňuje nižší frekvence. Basy jsou jemné, velmi detailní a dynamické. Díky uzavřenému systému můžeme očekávat velmi citlivé basy.

Poskytuje přesný, podrobný a skutečně dynamický zvuk.

Q B12 pracuje nenápadně a snaží se vytvořit soudržné prostředí, místo aby nám foukal vlasy bušícími basy.

Někdy se však zdálo, že by bylo prospěšné mít více dolních koncovek jediným dotykem. Subwoofer většinou odvedl skvělou práci, ale příležitostně, kdy by byly zapotřebí opravdu velké hloubky, byl zřejmý nedostatek surové energie. Subwoofer SVS SB 16 si v této oblasti vede lépe.

Proč použít subwoofer?

Primární funkcí subwooferu je produkovat zvuky mezi nízkými frekvencemi. Aby tak nízkofrekvenční zvuk zněl s požadovanou silou, je zapotřebí velká membrána a velké vychýlení membrány. U menších reproduktorů se membrána musí pohybovat více, aby dosáhla stejné hlasitosti. Proto jsou reproduktory větší než ostatní reproduktory. Větší subwoofer může produkovat nižší frekvence. Ačkoli mnoho značek nabízí 3pásmové reproduktory, pouze subwoofery mohou vyzařovat bušení a rozbití basů. Pokud máte rádi intenzivní basové zvuky při poslechu hudby nebo sledování filmů, možná budete chtít získat také subwoofer. Lze také říci, že se 2 subwoofery bude frekvenční odezva a stereofonní obraz ještě optimálnější a výkon bude samozřejmě mnohem vyšší. Navíc se 2 subwoofery bude kvalita zvuku ideální pro různé poslechové situace. Na umístění subwooferu hodně záleží. Nezáleží na tom, jak daleko jste od pozice studenta a zdi. Pokud je to možné, neumísťujte jej do bezprostřední blízkosti stěny, doporučuje se dodržovat vzdálenost 20-30 cm mezi zdí a subwooferem.

souhrn

Jedná se o vysoce výkonný subwoofer, který dělá práci, pro kterou byl navržen: zvýšit nízký výkon konceptů značky Concept a reproduktorů řady 3000i. Q B12 se bez problémů integruje s reproduktory 3010i nebo 3020i a vytváří vyvážený nízkofrekvenční zvuk.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky