Clash of Rode NT1-A a AT2035 studiové mikrofony!

Jedním z nejdůležitějších zařízení ve studiích pro záznam zvuku je mikrofon. Můžete si vybrat z několika typů mikrofonů podle toho, pro jaký účel je chcete použít. V našem nejnovějším testu jsme porovnali mikrofony Rode NT1-A a Audio Technica AT2035.

O mikrofonech

Mikrofon je elektroakustický měnič, který převádí vibrace přenášené vzduchem na elektrické signály. Membrána mikrofonu při kontaktu se zvukovými vlnami generuje malé vibrace a převádí je na elektrické signály. Vynález mikrofonu je pojmenován podle Alexandra Grahama Bella, prvního uhlíkového mikrofonu, který vynalezl v roce 1876 Thomas Edison.

Kardioidní charakteristiky

Senzor mikrofonu má tvar srdce, odtud název. Kardiodové mikrofony jsou citlivé z jednoho směru, takže mohou dobře odfiltrovat vnější šum.

Jel
Rode NT1A studiový mikrofon

RODE Microphones založili v roce 1967 Henry a Astrid Freedmanovi. Sídlí v Austrálii. Společnost navrhuje a vyrábí mikrofony a příslušenství. Jejich mikrofony se používají v profesionálních a domácích studiích, na jevišti, pro filmové a video účely a používají se také pro režijní pódia, bicí, nožní bubny, zpěv a sborový zvuk. Rovněž vyvážejí do Spojených států více než 25 let a od roku 1998 se jejich výrobky vyvážejí do více než 30 zemí. Mikrofon NT1-A získal v roce 2004 cenu Editor’s Choice Award jako nejtišší mikrofon na světě! Jeho hladina hluku je pouze 5 dB, což je opravdu působivé. Frekvenční rozsah je 20 Hz až 20 kHz, impedance je 100 Ohmů. Poměr signálu k šumu hliníkového odolného kovového zvukového zařízení je 4,5 dB. Má integrovaný tlumič vibrací Rycote Lyre a nejlepší dvouvrstvý kovový filtr.

Maximální hladina akustického tlaku (SPL) je 13 ks. Rode NT1-A je kardioidní mikrofon, což znamená, že přenáší zvuk před sebou, čímž účinně odděluje hluk pozadí a vlastní zvuk místnosti. Extrémně citlivý mikrofon, takže je naprosto nezbytné vyloučit jakýkoli hluk pozadí! Výrobce poskytuje na mikrofon 10letou záruku, která o jeho kvalitě vypovídá hodně.

Akustická úprava je nezbytná!

Ve studiích budou zvukové záznamy dobré kvality, pouze pokud se postaráme o akustické ošetření místnosti. Rovnoměrného a čistého zvuku lze dosáhnout použitím akustických panelů pohlcujících zvuk a difuzorů-Stěnové panely. I když naše studio vybavíme nejlepším a nejdražším zvukovým zařízením na světě, bude při absenci ideální akustiky zvuk zaznamenaného materiálu zklamáním. Nejsme dostatečně přesvědčeni, abychom zdůraznili význam akustické léčby! NT1-A se vyznačuje širokým dynamickým rozsahem, čistými zvuky a detaily. Zažili jsme extra živost vokálů, v případě nástrojů jsme cítili, že tato ostrost je přehnaná. Slyšeli jsme populární, krásný zvuk. Byly pozorovány vyvážené střední a vzdušné světlé výšky.

AT2035
Mikrofon AT2035

Audio Technica byla založena v roce 1962 Hideo Matsushita. Mikrofon AT2035, který jsme testovali, stejně jako Rode, je kardioidní kondenzátorový mikrofon s velkou membránou, frekvenční odezva mezi 20 Hz a 20 kHz, maximální hladina akustického tlaku je 148 dB a poměr signálu k šumu je 12 dB. Má XLR výstupy. K dispozici s antivibračním držákem mikrofonu a basovým filtrem. Vyrobeno z pevného kovového materiálu. V případě japonského nástroje jsme měli dynamický, přesný zvuk a vokály a instrumentální hudba také zněly jasně a krásně.

Oba mikrofony byly testovány za stejných podmínek. Protože se jedná o kardioidní mikrofony, známé také jako čelní mikrofony, používají se především pro živé nahrávky. Patří mezi nejběžnější mikrofony, jejich jedinou nevýhodou je, že pokud jsou umístěny příliš blízko zdroje, vybarví hlubší frekvence, a proto je jejich umístění velmi důležité. Zvuky a zvuky přicházející z boku a zezadu jsou odfiltrovány. Testovacím místem bylo zvukové nahrávací studio o velikosti zhruba 20 čtverečních stop. Akustické podmínky studia byly optimální, širokopásmové prvky a akustické panely pohlcující zvuk a difuzory na stěnách a zvukotěsná clona před oknem.

Výrok

Oba mikrofony jsou vysoce kvalitní a mají vynikající dynamiku a zvuk. Rode jsme označili za vítěze, protože i když je cena vyšší než u AT2035, výrobce k produktu poskytuje také 10letou záruku, zabudovaný tlumič vibrací a kabel XLR. Jeho největší výhodou je jednoznačně minimální vlastní šum, díky čemuž je téměř jedinečný mezi podobnými zvukovými produkty. Doporučujeme především pro vokály. V případě mikrofonů je zásadní akustické zacházení se studiem, jinak citlivé mikrofony také zachytí nežádoucí šum v pozadí, což má za následek špatnou kvalitu zvuku.

Podobné příspěvky