Aktivní test uzavřeného subwooferu SVS SB-4000

Subwoofery SVS nejsou pro fanoušky domácího kina a hudby neznámé. Popularita značky je dána jejím kvalitním exteriérovým designem a dokonalými basovými rozsahy.

Model SB-4000

Subwoofer negro SVS-SB-4000

SB-4000 je aktivní subwoofer uzavřeného systému obdélníkového tvaru s mírnými zaobleními, který není na první pohled viditelný, ale váží 46,4 kg a má velký magnet o hmotnosti téměř 17 kg. Robustní, velmi tlustý kryt z MDF obklopuje sklolaminát, papírový kompozit, ultra tuhou membránu a široký hliníkový tlakově litý koš téměř jako brnění. Je vybaven ocelovým krytem a gumovými nožičkami.

Vzduch se může pohybovat lichoběžníkovými otvory, kyvadlo je vyrobeno z 3palcového hliníkového drátu navinutého v 8 vrstvách. Výrobce nazývá průhyb XMech a umožňuje průhyb 76,2 mm bez poškození, což je opravdu úžasné.

sb-4000-zadní stěna

Zadní kryt je docela puritánský, s čistými linkovými vstupy a výstupy, zásuvkami RCA, XLR, hlavním vypínačem a zásuvkou IEC pouze na něm. Na rozdíl od předchozích modelů značky je subwoofer také vybaven displejem, který lze ovládat také malým infračerveným dálkovým ovladačem, ale lze jej ovládat také pomocí Bluetooth přes iOS nebo Android na mobilních telefonech a chytrých zařízeních prostřednictvím aplikace ke stažení. Tento druh ovládání vypadal mnohem jednodušší než ovládání pomocí dálkového ovladače.

mobile-application-sb-4000

V nabídce je k dispozici široká škála nastavení, jako je hlasitost, vypnutí displeje, regulace sklonu nebo řízení frekvence dolní propusti … atd. 3pásmový parametrický kalibrační program EQ také pomáhá při jemném ladění, přenos frekvence od 19 do 310 Hz, zesilovač Sledge při 1200 W a třída „D“. Díky nastavení je také velmi snadné integrovat se do našeho zvukového systému.

dálkové ovládání sb4000

Ve vzhledu dostal jednoduchý, moderní tvar krychle. Na předním panelu je modrý LED displej, který lze v případě obtíží ztlumit. Pokud chcete elegantnější design, můžete si také zvolit lesklý, klavírně lakovaný povrch, ale pak musíte počítat s tím, že na něm vidíte všechny otisky prstů a bohužel se na lesklém povrchu rychle usazuje i prach.

Nezáleží na tom, kolik místa je takový vysoce výkonný subwoofer umístěn, může poskytnout nejlepší výkon v místnostech o rozloze 20-25 metrů čtverečních.

Výhody uzavřených aktivních subwooferů

Aktivní reproduktory mají vestavěný zesilovač, takže jsou schopné vysokého výkonu a pulzního provozu a navíc vyžadují krátké kabely, což zajišťuje, že se tyto ztráty také sníží. Aktivní reproduktory jsou také výhodné z hlediska úspory místa. Uzavřené reproduktory systému mají zcela uzavřený design, uzavřený vzduch působí jako síla pružiny, když se pohybuje membrána reproduktoru. Díky tomu získáváme přesné, dobře ulovené a pevné basy. Tento typ však patří do dražší cenové kategorie, protože jeho výrobní náklady jsou také mnohem vyšší.

Zvuk

Integrovaný do systému domácího kina jsme testovali subwoofer SB-4000. V roce 2015 byl do kin uveden film Legenda, takže jsme začali testovat. Subwoofer jsme testovali s dvojicí stacionárních reproduktorů Dynaudio Confidence 60 a zesilovačem domácího kina Denon AVC X6700.

V naší místnosti domácího kina o rozměrech přibližně 28 čtverečních stop naše měření zjistila, že akustika místnosti byla prakticky bezchybná. Majitel v této oblasti odvedl při navrhování a vybavení kinosálu velmi důkladnou práci. K dokonalé akustice přispívají také tištěné akustické panely na stěnách, stejně jako difuzní prvky, stejně jako silně tkané, silné, zvuk pohlcující závěsy a potápějící se, hustě tkaný koberec. Pomocí závěsů lze zlepšit nejen akustiku, ale také dosáhnout úplného zatemnění, což je v případě kinosálu velmi důležitý aspekt.

Měli jsme velmi jasný, silný, přesný a detailní zvuk, subwoofer dokázal přenášet bez zkreslení, velmi intenzivní, perkusní hloubky a dynamika byla také ideální. Následoval film z roku 2016 v hlavní roli s Benem Affleckem Live by Night. Měli jsme rozsáhlou scénickou scénu, prostorný a detailní zvukový zážitek, basy byly opravdu extrémně plné, těsné a chytlavé.

Také jsme vyzkoušeli, co tento subwoofer ví v oblasti hudby. Poslouchali jsme píseň Imagine Dragons Monster a poté hit Michaela Bublého Feeling Good, nástroj produkoval hluboké stěny, které otřásly zdí, ani se nezkreslil při vysoké hlasitosti. Velmi pěkně to vyplnilo prostor a dá se dokonce říci, že jsme slyšeli i rozsahy, které jsme u stejných skladeb ještě nezažili. Někdy jsme cítili, že basy jsou trochu přehnaně kontrolované a regulované, ale to by nebyla vážná chyba.

Závěr
SB4000 v jedné místnosti

Subwoofer SB-4000 je skutečným šampionem v těžké váze nejen díky své poměrně těžké váze, ale také díky fantasticky intenzivním a svalnatým basovým rozsahům. Neslyšeli jsme žádné zkreslení, udržovalo čistý zvuk i při vysoké hlasitosti. Nevýhodou by byla absence automatické kalibrace, přestože lze místo toho použít průvodce Room EQ Wizard, ale bylo by pohodlnější a jednodušší, kdyby měl také automatickou kalibraci. Ovládání subwooferu je mnohem jednodušší prostřednictvím aplikace pomocí chytrých zařízení. Občas bychom si přáli trochu plynulejší a nezastavitelné basy, protože SB-4000 vyzařuje mírně nadměrně ovládané basy, ale žádný subwoofer by neměl mít větší chybu.

Vynikající zvuk a nezničitelný, robustní design exteriéru, použití kvalitních dílů, ale také zvyšuje cenu, nepatří do levné cenové kategorie.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky