Velodyne SPL 1200 Ultra aktivní, uzavřené testování subwooferu

Americkou společnost Velodyne založil v roce 1983 David Hall. Společnost se specializuje především na nízkofrekvenční audio a subwooferové technologie, od roku 2012 rozšířila svůj sortiment o sluchátka a v současné době nabízí řadu zvukových produktů.

Velodyne SPL-1200

Velodyne-SPL-1200-Ultra subwoofer

Uzavřený aktivní subwoofer SPl 1200 Ultra dostal jednoduchý, poutavý a minimalistický design. Zařízení je k dispozici v černé a bílé barvě a má kompaktní subwoofer o hmotnosti 22 kg, 39,4 x 38 x 47 cm. Ručně leštěný, lesklý kryt reproduktoru MDF je poměrně pevný a stabilní, což zabraňuje tvorbě rezonancí. Velký, snadno čitelný LED displej na předním panelu svítí modře. Na předním panelu jsou 2 přepínače a zde se nachází také vstupní zdířka měřicího mikrofonu.

SPL-1200 vzadu

Zadní panel obsahuje pozlacené, síťové, symetrické asymetrické XLR / RCA vstupy a vyhrazený konektor LFE (Low Frequency Effect) pro domácí kino. Zařízení je také schopné zpracování signálu DSP. Spolu se subwooferem je dodáváno také infračervené dálkové ovládání o velikosti kreditní karty.

S přiloženým mikrofonem je možná kalibrace místnosti pomocí osmipásmového systému automatické ekvalizace místnosti EQ, který je mimořádně užitečný a snadno použitelný. Můžete také upravit hlasitost, fázi a dělicí frekvenci. Subwoofer má výkonný integrovaný zesilovač třídy D o výkonu 2 400 W. Jeho výkon je velmi přesvědčivý a poskytuje extrémně plynulý přechod od jemného tichého šepotu k bušení výbuchu. Frekvenční rozsah je mezi 21 a 135 Hz. Zařízení má také noční režim a funkce ztlumení.

Ultra subwooferové reproduktory SPL-1200

30cm basový měnič je vybaven tepelně odolnou 7,6cm kmitací cívkou a velký feritový magnetický obvod zajišťuje správnou funkci. SPL 1200 má také funkci automatické detekce zapnutí a vypnutí. Vícevrstvá tkanina kevlar je připevněna k konkávní membráně z tvrdého koše z litého hliníku se silným páskem z etylpropylenové pryže, což je mnohem odolnější materiál ve srovnání s gumou.

Ovladač, systém ERS (Energy Recovery System), je schopen nepřetržitého výstupního výkonu 1200 W a při dynamických špičkách až 2400 W. Subwoofer Velodyne dokáže pokrýt až plnou šířku pásma basovými zvuky.

Automatická kalibrace vydá přibližně 12 tónů mezi 20 a 150 Hz přibližně za minutu. Noční režim je obzvláště užitečný pro poslech hudby v pozdních nočních hodinách. V případě filtru povrchové propusti jsme zjistili, že většinou pouze omezuje úroveň basů a nefiltruje. K dispozici jsou čtyři základní nastavení, z nichž nejlepší podle našich zkušeností byl režim Jazz, ale k dispozici jsou také režimy Rock, Hry a Film. V nich nejlépe zněly střední hluboké rozsahy s rychlým a přesným pohybem membrány dosaženým navinutím velké otočné cívky do 6 vrstev. V praxi lze říci, že tento subwoofer je schopen bezchybných a čistých a zkreslených basů.

Umístění subwooferu je velmi důležité pro optimální zvuk

Subwoofer poskytuje nejlepší basové zvuky. Produkují více subwooferů, lepší výkon a plynulejší basový zvuk s nimi v místnostech. Umístění 4 subwooferů je optimální, ale stojí za to je získat s minimálním párem, žádné další subwoofery již nejsou potřeba. Pokud je to možné, nezapomeňte také zvolit hluboké lisy stejné značky a typu, protože nastavení a seřízení bude mnohem snazší. Pokud jsou použity dva subwoofery, musí být poloha poslechu a jejich úroveň koordinována velmi pečlivě a můžeme také očekávat, že dva subwoofery mohou mít fázové vypnutí, které lze eliminovat správným umístěním a nastavením fáze. Je velmi důležité umístit subwoofery do minimální vzdálenosti 30 cm od držáku na zeď a upravit hlasitost tak, aby žádný nebyl hlasitější než druhý!

Zvuková zkouška
SPL-1200-genius

Testování bylo provedeno v obývacím pokoji asi 20 metrů čtverečních. Stojaté reproduktory Focal Sopra a zesilovač Denon AVR-X3600 se ukázaly jako vynikající kombinace. Vybrali jsme skladbu, která opravdu oplývá basy. Spustili jsme kapelu Brooklyn Bounce, Take a Ride. Byli jsme absolutně spokojeni s výkonem SPL 1200 Ultra, slyšeli jsme rozsáhlý zvuk, těsné, silné basy a při vyšších hlasitostech jsme nezažili žádné zkreslení.

Uzavřené subwoofery

Uzavřené subwoofery nemají ve skříni žádné otvory, v uzavřeném systému vzduch tlumí pohyb membrány, takže tyto typy subwooferů poskytují nejpřesnější, nejpodrobnější a nejtěsnější zvuk, ale k dosažení správného akustického tlaku je zapotřebí mnohem vyšší výkon zesilovače, například reflexní subwoofer. V každém případě musí být výstupní úroveň omezena, aby se snížilo zkreslení, protože při nízkých frekvencích rostoucí zvukový tlak nutí membránu k intenzivnějšímu pohybu, a proto může dojít ke zkreslení. Proto mají uzavřené subwoofery obvykle reproduktory s většími průměry.

souhrn

Vysokovýkonný a vysoce výkonný subwoofer společnosti Velodyne nás přesvědčil, že americká společnost skutečně získala optimální zvuk pro nízké rozsahy. Máme čistý, těsný a perkusivní basový rozsah. Vzhledem ke kompaktní velikosti subwooferu se nejvíce doporučuje pro středně velké místnosti. Pokud opravdu chcete dosáhnout ideálního zvuku, musíte věnovat pozornost přizpůsobení velikosti místnosti. Systém automatické kalibrace místnosti je mimořádně užitečný a snadno ovladatelný.

Nesmíme samozřejmě opomenout ani akustické ošetření místností! V neošetřené místnosti ani ten nejlepší subwoofer nepřinese výsledek, který bychom očekávali. Aby se zabránilo odrazům a interferencím, měli bychom také zajistit akustické ošetření stěn, stropů a povrchů oken, protože kalibrační systémy místností nedokáží dokonalou práci v místnosti se špatnou akustikou.

Subwoofery jsou velmi dominantní při sledování filmů nebo poslechu hudby, protože poskytují plynulé a opravdu intenzivní hluboké basy. Exteriér SPL 1200 Ultra je vhodný pro téměř jakékoli domácí kino nebo hi-fi systém. Doporučujeme především pro poslech hudby. Díky uzavřenému systému můžeme získat menší fázový posun, nižší zpoždění, menší rozpad. Subwoofery v uzavřeném systému mohou vydávat přesnější, přísnější a podrobnější zvuk, frekvenční odezva je plošší a vyváženější a hodnota dynamického výstupu je nižší.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky