Recenze studiového monitoru Yamaha HS5

Monitor Yamaha-HS5

Yamaha HS5 je nejmenší reproduktor v řadě HS od japonského výrobce. Popularita značky je mezi hobby audio fanoušky i profesionálními zvukovými inženýry neporušená. Studiový monitor Yamaha HS8 jsme již dříve testovali, HS5 by mohl vypadat jako malý bratr HS8.

Svěží a stylový design

Zadní panel Yamaha HS5

Od prvního okamžiku se mi líbil čistý a příjemný design reproduktoru. Monotónnost černé skříňky je přerušena bílým kuželem subwooferu, pod kterým je logo Yamaha, které po zapnutí svítí. Velmi mladistvý dekorativní monitor vypadá dobře v každé místnosti nebo studiu. Jeho malá velikost však neznamená, že materiál byl během výroby reproduktorů řídký. Reprosoustava je vyrobena z MDF desek, což zaručuje pevnost a stabilitu. Yamaha HS5 je přenosný basreflexový reproduktor, který na první slyšení nemusí pro mnohé znít příliš slibně. To je pochopitelné, protože rezonance je u přenosných monitorů obvykle problém. Další nevýhodou je, že nižší frekvence mluví méně jasně. Yamaha to měla na paměti při konstrukci HS5, takže skutečně stabilní a robustní pouzdro bez rezonancí tento problém eliminuje.

Některé informace o HS5

Monitorujte motor Yamaha HS5

HS5 je vybaven dvěma zesilovači, subwoofer je napájen 45 Watt a výškový reproduktor 25 Watt zesilovačem. Frekvenční přenos je 74-24 kHz. Reproduktor má 2 vyvážené vstupy XLR a TRS, což není nejpraktičtější, protože i většina základních audio zařízení DJ nabízí připojení RCA. Pomocí pokojového ovladače na zadním panelu dokážeme opravit akustické nedostatky dané místnosti. Filtr High Trim lze použít k nastavení vyšších rozsahů. Reproduktory lze také připevnit na zeď. Je-li to možné v místnosti, je důležité umístit monitory nejméně 5 metrů od zdi.

Malý a ne dostatečně silný!

Zvuk nejmenšího studiového monitoru Yamaha zanechává něco, co si přejete. Zjistili jsme, že střední rozsahy jsou možná nejproblematičtější. Kvůli středofrekvenční odezvě můžeme zaznamenat „dutý“ zvuk. Vysoké tóny naopak zněly pěkně, přirozeně a ostře, ale filtr High Trim se hodí pro zpracování vysokých rozsahů.

Tady je basa, kde je basa?!

Basový rozsah pro tento reproduktor téměř neexistuje. K tomu může přispět i malá velikost HS5, takže pokud chcete slyšet i hluboké, je nezbytný další subwoofer. V akusticky neošetřených místnostech se však tato nevýhoda může také stát výhodou, protože v neošetřených místnostech zesiluje basy. Zvukáři se nebojí nedostatku basového zvuku, je naprosto vhodný pro míchání a míchání.

Poslouchejme!

Začali jsme testovat reproduktor s písní Pink’s: „What about us“, je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších zpěvaček. Test jsme absolvovali v malém studiu mixování zvuku v Dunaújváros. Akustika studia byla bezchybná, stěny a strop byly ošetřeny stěnovými akustické panely. Při poslechu Pinkova hitu se nedostatek hlubokých zvuků v místnosti prohloubil dokonalou akustikou. S výškami jsme však byli spokojeni. Scénický obraz byl široký a bohatý na detaily. Skvělá píseň Eda Sheerana „Perfect“ byla tentokrát zahrána na akustickou kytaru. Vynikající zvuk akustické hudby nás příjemně překvapil. Monitor Yamaha poskytl detailní a harmonický hudební zážitek. Pokračovali jsme ve zkoušce se zcela novým hitem. Stáhli jsme melodii Kygo – Tinu Turnerovou „Co s tím má láska společného“. Také zde byly detaily a široký obraz scény, také jsme zaznamenali nedostatek basů, ale celkově jsme slyšeli jasné zvuky.

Náš názor

Malý, přenosný studiový monitor Yamaha HS5 se doporučuje především pro mixování zvuku. Doporučujeme také pro menší místnosti, lze jej také použít jako místního reproduktoru.

Výhody:

-krásný, ostrý a jasný vysoký dosah

-podrobný obraz jeviště -presivní, rezonanční pouzdro

-malá velikost

– svěží, stylový design

– 2 zesilovače

-rozumnou cenu

– zesiluje basy v místnostech s nepříznivou akustikou

Nevýhody:

– basový rozsah je velmi slabý

-střední zvuky jsou příliš intenzivní

– kabely nejsou součástí reproduktorů

Pro ty, kteří mají rádi silnější basy, nevybírejte HS5!

Podobné příspěvky