Recenze AV přijímače Yamaha RX-V6A pro domácí kino

Řada Yamaha RX-V existuje již dlouhou dobu a ve srovnání s prvními modely provedl výrobce mnoho změn.

Vzhled

Yamah-rus-v-೬ ya-de oontvngr

Většina AV přijímačů má čtvercové rohy, obvykle velký displej s modrými nebo žlutými písmeny uprostřed a několik tlačítek na každé straně. Vzhled Yamahy RX-V6A je však jiný než obvykle. Vyznačuje se zakřivenými čarami a velmi velkým ovládáním hlasitosti uprostřed.

Napravo od tlačítka je displej, který zobrazuje podobné informace jako předchozí modely, ale jedná se o LCD, OLED displej s modrými písmeny a černým pozadím. Volič vstupu je umístěn napravo od něj a je to poměrně malé tlačítko. Pod displejem a výběrovou klávesou je šest dotykových kláves na předním panelu, které nahrazují starší klávesy.

Zadní strana Rx_v6a

Přední panel má také 3,5 mm vstup pro kalibrační mikrofon, 6,35 mm výstup pro sluchátka a USB port. Yamaha RX-V6A používá k přehrávání hudby z iPhone Apple AirPlay 2. Můžete však také použít aplikaci Yamaha MusicCast na svém zařízení Apple nebo Android. S MusicCast můžete streamovat hudbu pomocí Spotify, Tidal, Deezer nebo Amazon Music.

Aplikace MusicCast

Síťový zvukový systém Yamaha MusicCast je také velmi pečlivě vytvořeným systémem pro více místností. Hudbu můžete poslouchat kdekoli v domácnosti prostřednictvím zařízení MusicCast. Tato funkce byla navíc vylepšena, takže nyní můžete konfigurovat samostatné bezdrátové reproduktory MusicCast.

Zesilovač má jmenovitý výkon 100 W na všech sedmi kanálech s 8 Ohm. Chcete-li použít reproduktory s nižší impedancí, je v nabídce nastavení, přestože 4 ohmové reproduktory jsou bohužel podporovány pouze prvním levým a pravým kanálem. Ve všech ostatních případech je jmenovitá impedance šesti ohmů minimální (a není náhodou, že většina reproduktorů Yamaha má jmenovitou impedanci šesti ohmů).

Vstupní výstupy zesilovače RX-V6A

K dispozici je sedm HDMI vstupů. Yamaha slibuje, že s aktualizací firmwaru budou v budoucnu podporovány pokročilejší funkce, jako jsou 4K při 120 Hz a video signály HDR10 +. Testovali jsme zařízení s vysokým dynamickým rozsahem Ultra HD, HDR10 a Dolby Vision a žádný z nich nezpůsobil zesilovači problémy.

Jako další aktualizace je zařízení vybaveno řadou funkcí určených pro hry: Automatický režim nízkého zpoždění, Variabilní obnovovací frekvence, Rychlé přepínání médií a Rychlý přenos snímků. V zásadě slouží ke snížení zpoždění. Zpoždění je největší nevýhodou her v reálném čase.

Existuje pouze jeden výstup HDMI. Na přijímači jsou tři stereofonní analogové vstupy a phono vstup. Má také optické a koaxiální digitální zvukové vstupy. K dispozici je také připojení Ethernet, Wi-Fi a Bluetooth. Wi-Fi je dvoupásmové, zatímco Bluetooth je verze 4.2 a podporuje standardní kodek SBC i kodek AAC vhodný pro Apple. Jedná se o rozhlasový přijímač, takže jsou samozřejmě k dispozici také digitální rádia FM a DAB +.

Zesilovač je vybaven infračerveným dálkovým ovládáním, ale lze jej také ovládat pomocí aplikace MusicCast na chytrém zařízení, Apple nebo Android, telefonu nebo tabletu.

U modelu Yamaha RX-V6A je na nás, abychom kalibraci dokončili. Při připojování přiloženého kalibračního mikrofonu jej umístěte do výšky hlavy do poslechové polohy (můžete vyzkoušet více pozic, chcete-li). Po připojení mikrofonu se zobrazí kalibrační systém Yamaha YPAO a můžete snadno postupovat podle pokynů na obrazovce.

Kalibrace monitoruje velikost, vzdálenost, úroveň a EQ reproduktorů. Vybrala rozumné přechody. Výchozí ekvalizér nastavuje „přirozenou“ úroveň Yamahy, která optimalizuje vyšší frekvence a vytváří stabilní a jasný zvuk podobný kinu.

Vyzkoušejte to

Hodnocení přijímače RX-V-6A

Zesilovač jsme testovali v relativně velkém kině, propojili jsme ho s dvojicí stojacích reproduktorů Dali Epicon 8 a blu-ray přehrávačem Oppo. Testování proběhlo ve středně velké kinosále, kde již probíhá akustická úprava. Prozatím byly panely pohlcující zvuk vytištěny na stěnách a zvuk je správně rozptýlen difuzory Skyline. V rozích bude také rohová past na basy, aby se vyvážily i hlubší zvuky.

Sledovali jsme mystický thriller z roku 2017 Sedm sester a film L’Empereur de Paris, který byl vydán v roce 2018. Kvalita zvuku filmů nám připadala prostě úžasná. K vytvoření filmového zvuku pro systém bylo k dispozici dostatek energie. Crossovery efektivně fungovaly na zvuku basů a jejich přenosu na náš subwoofer. Prostorový zvuk byl také vynikající.

Automatická synchronizace dostupná při připojení přes HDMI byla účinná. Ve skutečnosti všechny ovládací funkce HDMI fungovaly dobře.

Pokud jde o hudbu, přijímač skutečně odvedl velmi pěknou práci, a to i při připojení gramofonu. Zvuk byl jasný, se slušným stereofonním zobrazením a detaily, ať už jsme poslouchali klasický nebo modernější žánr.

HDMI může také zvětšit video na rozlišení 4K (Ultra-HD). To bylo ve výchozím nastavení vypnuto. Zapnuli jsme to, ale zdálo se, že to zprvu nefunguje. Důvodem bylo, že tato funkce je poměrně omezená, bude kalibrovat obraz od 1080p do 2160p, ale nebude fungovat s méně.

Když jsme se také pokusili přehrát disk Ultra-HD se zapnutým normálním HDR a zapnutým přiblížením 4K – s takovým diskem jste neměli nic dělat – televizor již nefotografoval. Objevila se pouze černá obrazovka s blikajícím logem HDR v rohu obrazovky. Nabídka přijímače na obrazovce nefungovala ani v tomto případě. Po zastavení přehrávání (přehrávač se vrátil na 1080p) bylo nastavení 4K vypnuto a byla obnovena správná funkce.

Na dálkovém ovládání přijímače jsou čtyři tlačítka „Scéna“, podobná tlačítkům na předním panelu. Stisknutím a podržením jednoho na několik sekund uložíte aktuální nastavení přijímače, včetně režimu vstupu a zvuku a videa. To vám umožní přepnout na vstup Phono a Pure Direct, například pouhým stisknutím tlačítka. Poté se můžete vrátit ke sledování filmu stisknutím jiného tlačítka. Je velmi užitečné a pohodlné s ním zacházet.

Inteligentní funkce

Síťové funkce Yamahy jsou dobře navržené, a proto fungují spolehlivě, ať už prostřednictvím připojení Wi-Fi nebo Ethernet.

Veškerá hudba, kterou jsme poslouchali, byla efektivně reprodukována zesilovačem. To zahrnovalo PCM s kódováním FLAC až do 24 bitů a vzorkování 192 kHz, stejně jako dvourychlostní digitální přímý proud. Zjistili jsme, že přijímače Yamaha zůstaly jedinými, na které bylo možné směrovat DTS 5.1-kanálový zvuk převzatý z DTS CD a kódovaný ve FLAC.

Zesilovač Yamaha RX V6A – závěr

Tento zesilovač je skvělá, ne tak základní síť a moderní, inteligentní AV přijímač. Nový design exteriéru jasně ukazuje, že jde o jednotku 21. století. Pokud chcete skutečný prostorový zvuk a čistý a silný hudební zážitek, měli byste si určitě vybrat produkt Yamaha.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky