Odhlučnění a zvuková izolace:

Hluk se skládá ze zvuků různých intenzit a vibrací. Díky svým účinkům na tělo může dokonce poškodit naše sluchové orgány nebo nervový systém. Rozsah poškození sluchu závisí také na intenzitě hluku. Na sluch mohou mít vliv další faktory:

  • hlasitost,
  • intenzita,
  • trvání
  • časové rozložení zvuku
  • pohlaví a věk osoby

DŮSLEDKY VYSTAVĚNÍ HLUKU

Hluk, i když je v přijatelných mezích, může způsobit velmi vážné problémy. V závislosti na věku a pohlaví mohou i malé zvuky negativně působit na tělo. Nízkofrekvenční zvuky s dlouhým trváním jsou extrémně škodlivé a jejich negativní důsledky se obvykle neobjevují okamžitě, ale postupně v průběhu času. Samozřejmě, že ne všichni lidé jsou ovlivněni určitým hlukem stejně, příčiny a důsledky jsou mnohočetné.

Typy zvuků:

Vzdušný zvuk: zvuky šířící se ve vzduchu způsobené stěnami bez zvukové izolace

Krokové zvuky: zvuky přenášené stěnami

Akustické zvuky: odrazí se od zdí

Existuje dokonalá (retrospektivní) zvuková izolace?

Bohužel neexistuje dokonalé odhlučnění zvuku. V případě bytových domů nelze poté dosáhnout dokonalé zvukové izolace. Proto musíme udělat kompromisy a přijmout, že zatímco redukce hluku může vytvořit příjemnější a zdravější prostředí, ale dokonalé ticho nedosáhneme.

Co je špatně na domácím odhlučnění, které si uděláte sami?

Pokud opravdu chcete efektivně ztlumit zvuky, není na škodu mít nějaké akustické znalosti a fyzickou kontrolu nad zvuky. Zvuk je ve skutečnosti energie, takže zvuková izolace je absorpce zvukové energie. Rozhodně doporučujeme podívat se na téma akustiky, než vám mnoho zbytečně zakoupených nepotřebných produktů začne lézt na nervy a pohltí vaše peníze místo zvuků! Místo toho, abyste dostávali „chytrou“ radu od online fór a laiků, obraťte se na akustické profesionály, kteří vám pomohou s přesnými měřeními, užitečnými tipy a návrhy, ať už se jedná o nově postavenou nemovitost, starý nebo použitý domácí prostor.

Odhlučnění a zvuková izolace:

Při koupi použité nemovitosti je třeba se připravit na to, že v důsledku neustálého vystavování hluku mohou nastat duševní choroby a poruchy. Batolata a kojenci jsou ještě citlivější na škodlivé zvukové efekty, a proto by jsme v jejich zájmu měli věnovat větší pozornost správné zvukové izolaci pomocí akustických desek. Akustická úprava stěnu a stropu mění zvuk prostoru.

“Špatné sousedství je turecká kletba”

Odhlučnění a zvuková izolace:

Pokud naši sousedé mívají párty až do rána, nebo přicházejí domů v noci, nebo je slyšet hlasité hádky v jejich bytě, není jiné řešení, než se odstěhovat nebo nainstalovat odhlučnění! Před nákupem nově postavených bytů a domů, nebo obchodních prostor se zajímejte o zvukovou izolací budovy. Nejideálnější by bylo uvažovat o akustickém prostoru během všech konstrukcí. Akustika starších domů je často lepší než u moderních domů, ale v těchto starších budovách způsobují zastaralé dveře a okna problémy s izolací. Výměna dveří a oken proto významně přispívá k zvukové izolaci. Akustické desky přinášejí vynikající výsledky. Jsou schopni řídit šíření všech zvuků mezi stěnami. Stěny pokryté polystyrenem nebo sádrokartonem vůbec nepůsobí jako zvuková izolace. Musíme také zvážit typ materiálů a konstrukci akustických desek umístěných na stěně. Tyto jsou mnohem účinnější než porézní pěny.Příčky by neměly být těžké ani silně zvukotěsné, jako je tomu u stropů. Při navrhování útlumu zvuku je třeba dbát na to, aby zvukotěsné materiály nezpůsobily při pohybu nehodu. Pokud budeme muset vyřešit odhlučnění, můžeme pomocí odborníků najít optimální řešení. Akustické desky poskytují dobrou akustiku v jakémkoli prostoru.

Jaké metody můžeme v takových případech použít?

Pro odhlučnění nestačí pokrýt stěnu nebo strop tapetami, vláknitými izolačními materiály, krabicemi na vejce nebo polystyrénovými deskami. Sami nic nedosahují a často mají opačný účinek.Struktura budovy je také důležitá a měla by být zohledněna v akustickém návrhu. Začínáme bourat zdi? U nových stěn může být řešením zvukotěsná cihla. Pokud plánujete ve svém domě nové zdi, doporučujeme použít keramické nebo vápenné zdivo, které bylo speciálně navrženo pro tento účel. Výrobci vždy uvádějí, které zdivo může mít izolační účinek. Pokud hledáte zvukotěsné výrobky pro stavby, vyberte si zvukově izolační cihly.

Zasáhli jsme zdi

Pokud je úkolem odhlučnění stávajících stěn, musíme zapomenout na zvukotěsné cihly. Co máme teda dělat? Nezapomeňte zvolit vícevrstvé krytiny, které jsou vyrobeny z rámového systému vzduchových mezer a akustického materiálu. Pro odhlučnění použijte izolaci z vláken, minerální vlnu nebo akustickou bavlnu. (Nepoužívejte polystyren nebo pěnu!) Získávejte informace od profesionálních výrobců o tom, jaký typ materiálu dát do vzduchových mezer. Použitím akustických panelů s tloušťkou izolace asi 10 cm již lze dosáhnout významného zlepšení akustického prostoru.

protihlukový panel
protihlukový panel

„Na každém kroku“

Chcete-li tlumit hluk procházející povrchem stropu,
pod podlahovou krytinu položte akustickou látku. Existují také kluzké akustická materiály, ale neizolují proti hluku, slouží spíše na střeše! Zjistěte si informace před zakoupením zvukotěsných materiálů.

Štěrbina v armatuře
Odhlučnění a zvuková izolace:

V případě izolace dveří a oken musí být spoje utěsněny bez ohledu na to, zda jsou dveře použity nebo ne. I když izolujeme dveře z boku a seshora, nejdůležitější je izolovat prahy. Odhlučnění dveří lze snadno vyřešit pomocí gumových pásků nebo pěn.

Nebo jinak: deska – co je střešní konstrukce?

Optimální tlumení akustických desek lze dosáhnout během stavby. Pokud to však můžete udělat později, je vhodné instalovat akustické stropní závěsy. I když hluk přicházející shora zcela neodstraní, trochu ho tlumí.

Jakým chybám byste se měli vyhnout?

Pokud provedeme odhlučnění sami, můžeme udělat spoustu chyb. Pokud je dřevěný rám vyřezán z prken místo z kovu, může to být na úkor kvality. Akustické materiály by neměly být za žádných okolností izolovány, protože použité nekvalitní materiály se můžou během používání zdeformovat, a proto nebudou fungovat správně.
Akustika prostoru je velmi důležitá pro klidné a příjemné prostředí.
Zvuky se odrážejí tam a zpět mezi stěnami, což výrazně zhoršuje akustiku jakékoli místnosti.
Kombinované použití akustických a difuzorových desek má za následek větší vylepšení jako desek z pěny nebo houby. Akustické desky přinášejí velmi dobré výsledky.

Kontaktujte nás, pokud potřebujete pomoc s rozhodnutím, kterou akustickou desku použít.

ML

Podobné příspěvky