Pro ty, kteří nežijí sami, ale sdílejí domácnost se spolubydlícími nebo rodinnými příslušníky, je občas také důležitá trocha soukromí a klidu. Každý potřebuje soukromí a klid. Jak si můžete zajistit klid a pohodu? Zvukovou izolací dveří a oken i stěn.

Účinná zvuková izolace závisí na zdroji zvuku a úrovni hluku

Tichý rozsah zahrnuje například tikání hodin, zatímco normální rozsah zahrnuje poslech rádia nebo sledování televize při běžné hlasitosti. Rušivý je zvuk vysavače nebo hlučná ulice a škodlivý je například zvuk kotoučové pily. Činnosti v nepříjemném rozsahu budou zdrojem frustrace zejména v případě, že jste uprostřed online schůzky nebo se v jiné místnosti snažíte relaxovat. Když není potřeba shonu, je snazší zajistit požadovaný klid a ticho, pokud jsou dveře a okna řádně odhlučněny. Mnoho lidí se mylně domnívá, že samotná zvuková izolace stěn je dostačující, ale to zdaleka není pravda.

sklo-3 lagen-560x356-1-300x191

Pro dosažení skutečně tiché místnosti je třeba věnovat zvláštní pozornost také odhlučnění dveří a oken, protože okna a dveře propouštějí zvuk mnohem snadněji než například stěny – pokud nejsou odhlučněny. Účinná zvuková izolace závisí na zdroji zvuku a úrovni hluku.

Zvuková izolace je klíčový problém na frekventovaných místech

Jak již bylo zmíněno, kromě odhlučnění stěn místnosti byste neměli zapomínat ani na dveře a okna. Ty je třeba odhlučnit zvlášť, aby bylo dosaženo skutečně ideálního výsledku. V případě dveří musí být zajištěna také zvuková izolace dveřního křídla a spoje mezi dveřmi a skříní. Okna mohou vyžadovat také instalaci skleněné tabule. Zvuková izolace oken je nutná zejména v případě, že se nemovitost nachází ve velmi rušné oblasti, například v blízkosti železnice nebo hlavní silnice. V bytě v centru města je snadno vidět, jak před oknem přijíždějí a odjíždějí auta a veřejná doprava. To samozřejmě velmi ztěžuje relaxaci bez zvukotěsného okna. Neustálá hluková zátěž má dlouhodobě negativní dopad na zdraví, protože výrazně snižuje kvalitu spánku. Prostředí bez hluku, ozvěn a vibrací přispívá nejen k relaxaci, ale také k efektivní práci. Zvukotěsné dveře a okna tak pomáhají bojovat s problémy s hlukem.

Vyplatí se také zabývat akustikou místnosti

Zvukotěsná pryž-300x300

Pro snížení hlučnosti by měl odborník zkontrolovat také zavírání oken a stav těsnění. Těsnění se považuje za vyhovující, pokud je dostatečně pružné a obepíná otvory bez mezer. Doporučuje se také zohlednit akustiku místnosti, protože zvukové zařízení může poskytnout nejlepší zvuk pouze tehdy, pokud je akustika místnosti dobrá. To je důležité zejména pro kinosály, obývací pokoje a ateliéry. Prvním krokem je vždy měření a následně výběr a instalace akustických panelů. To může výrazně zlepšit kvalitu zvuku v místnosti. Pokud neinstalujete správné akustické panely, může to vést k problémům, jako je dozvuk, ozvěna a nadměrný útlum vysokých frekvencí. Akustické panely jsou nyní k dispozici v různých vzorech a barvách, takže je lze snadno sladit se stylem vašeho domácího prostředí.

Podobné příspěvky