Určitě každý zažil ozvěnu při vstupu do prázdné nebo špatně zařízené místnosti. I to je pro mnoho lidí problém při stěhování do nového bytu, zvláště pokud se dům zařizuje postupně po nastěhování. Tento problém je způsoben odrazem zvuku, který však lze vhodnými metodami eliminovat.

Co znamená odraz zvuku?

kde hraji

Zvukové vlny se odrážejí od stěn, takže v dané místnosti vznikají zvukové vlny různého směru a intenzity. Odražené zvukové pole nám obecně pomáhá vnímat vzdálenost a směr, ale může být extrémně matoucí, pokud má zvuk dlouhou dobu dozvuku: ruší původní zvuk, což drasticky zhoršuje srozumitelnost a kvalitu, ať už jde o hudbu nebo řeč.

Když mluvíme o akustice místnosti, ve skutečnosti jde o to, jak se zvuky odrážejí. Nejhůře jsou na tom klasické čtvercové místnosti, zatímco akustika je výrazně lepší u klenutých, kulatých místností. V místnosti s dobrou akustikou jsou zvuky, které chcete slyšet, zdůrazněny, zatímco nežádoucí zvuky jsou pohlceny. Akustika není ve většině dnes používaných místností nejlepší, takže k jejímu vylepšení potřebujeme různé nástroje.

Nežádoucí zvuky lze pohltit

odražený-zvuk-bez-akustického-difuzéru-300x271

Absorpce zvuku pomáhá zlepšit akustiku. V praxi to znamená, že se odrazu zvuku snažíme zabránit různými prostředky a tím snižujeme možnost vzniku ozvěny. Abychom toho dosáhli, musíme použít zařízení, která jsou svými vlastnostmi schopna pohlcovat zvukové vlny.

Při vstupu do divadla nebo kina jistě každý zažil, že najednou slyší zvuky úplně jinak: vše je výrazně tišší, zdrženlivější, tupější. Není to náhoda, jde totiž o místa, kde se zvuk pohlcuje, aby byly zvuky představení i filmu dostatečně ostré a srozumitelné.

Jak se vyhnout odrazu zvuku?

K zamezení odrazů zvuku je k dispozici několik nástrojů. Z nich jsou široce používány textilie: akustické koberce, akustické závěsy a panely pomáhají zajistit, aby odraz zvuku nebyl problém.

Vrátíme-li se zpět k úvodu, ozvěny bytů se také rozvíjejí kvůli velkým, prázdným plochám, které jsou k dispozici, kde se zvuky mohou odrážet. Prázdné povrchy stěn a prázdné podlahy k tomu poskytují vynikající příležitost. Pokud je umístěn vysoký nábytek, závěsy na okna, koberce na podlahu, obrazy, police na stěně, odraz se výrazně sníží, protože plocha vhodná k tomu bude menší.

Akustické textilie představují vyšší úroveň, ale pointa je stejná: musí zakrývat povrchy, od kterých může docházet k odrazu.

Kde by měla být akustická zařízení umístěna?
primární-reflexní-kryt-300x225

Na základě výše uvedeného má smysl cílit na velké prázdné plochy, od kterých se mohou zvuky odrážet. V kinech jste mohli vidět příklad toho, jak je každá stěna pokryta závěsy – no, nejsou to jednoduché závěsy, ale akustické závěsy, které dokážou pohltit hluk. Podlaha je také pokryta akustickými koberci pro stejný účel, ale k dispozici jsou také panely, které pomáhají eliminovat ozvěny.

Akustické textilie jsou speciálně tkané, husté materiály, které jsou také účinné při pohlcování hlubších zvuků. Tyto textilie mohou mít samozřejmě různé vlastnosti, což nejlépe určí tkaní: než si vyberete, vyplatí se pečlivě zkontrolovat, zda odpovídají vašim cílům!

Tichá místnost i doma
zvukotěsný koberec-169x300

Pomocí akustických textilií si můžete doma vytvořit i místnost bez ozvěn.

To může být důležité, pokud potřebujete dokonalý zvuk kvůli své práci, ale může se vám to hodit i v případě, že hrajete na nástroj a hodně cvičíte ve svém bytě, nebo pokud se chcete jednoduše dívat na film s kvalitou zvuku. Akustické závěsy a koberce jsou také extrémně dekorativní, dostupné v mnoha variantách, takže si určitě najdete ten, který se bude hodit do vašeho domova.

Od nynějška se zaměříme na použití: pamatujte, že jsou potřeba především na velkých prázdných plochách! Příjemným „vedlejším efektem“ je, že účinně odfiltrují hluk přicházející zvenčí a nedovolí, aby se zvuk šířil z místnosti do místnosti. To může být důležité, aby se lidé žijící v jedné domácnosti nerušili navzájem: kdo si chce odpočinout, může tak činit v tiché ložnici, kdo chce, může hrát na nástroj, aniž by ho rušily zvuky přicházející z vedlejšího pokoje. S akustickými textiliemi a dalšími nástroji můžete doma vytvořit skutečně tiché, klidné prostředí, ať už pro odpočinek, práci nebo pěstování vašeho koníčku.

Podobné příspěvky