V našem stále hlučnějším světě je vytvoření tichého životního prostoru stále větší výzvou. Naštěstí to není nemožný úkol, protože někdy stačí i pár dobrých nápadů k vyloučení stresujícího zvukového smogu z našeho prostředí.

Řešením je pohlcování zvuku!

Prvky pohlcující zvuk mohou být akustické produkty navržené přímo pro tento účel, ale domácí řešení mohou také hodně pomoci, pokud bydlíte nebo pracujete v hlučné a rušné oblasti. V hlučné kanceláři je mnohem více stresující se soustředit než v tichém, klidném prostředí, takže efektivitu práce lze zvýšit i dodatečnou zvukovou izolací.

Zvuková izolace pomocí přední stěny

Vzhledem k tomu, že akustické aspekty jsou v případě budov často nejméně zohledňovány, není divu, že většina budov má nepříjemné akustické vlastnosti, které lze naštěstí dodatečně zlepšit například použitím čelních stěn. Je vynikající z hlediska pohlcování zvuku, ale nevýhodou je, že je poměrně náročný na práci. Pokud je čas na rekonstrukci vašeho domova, měli byste tuto možnost rozhodně zvážit. I když je efektivní, mělo by se myslet i na to, že vyžaduje dostatek místa, protože skelná nebo minerální vlna je mezi podpěrami silná 8-10 cm.

Se zvukovou absorpcí proti zvukovému smogu

Proti hluku zvenčí se můžeme chránit nejen odhlučněním stěn, podlahy, stropu a instalací moderních dveří a oken, ale do interiéru můžeme také umístit zvukově pohltivé materiály.

6hranna-panela-pohovka-rychle-300x300

Existuje mnoho druhů krytů pohlcující zvuk. Proti zvukovému smogu se můžeme chránit měkkými materiály, zvukotěsnými závěsy a akustickými rohožemi. Vhodné jsou i tradiční verze, ale pokud z nich chcete vytěžit maximum z hlediska pohlcování zvuku, můžete si pořídit i akustické závěsy a koberce. Ty lze samozřejmě použít také jako stěnové rohože pohlcující zvuk. Navíc je to cenově výhodné řešení pro personalizaci designu interiéru. K dispozici je nekonečné množství variací.

Zastavme šíření zvuků

Velké prostory jsou cestou pro volný zvuk, což je výhodné zejména pro koncertní sál, ale ne tolik v kancelářské budově. Pokud je to možné, je vhodné použít přepážky místností. Zástěny nejen dobře vypadají, ale lze je snadno přemisťovat, takže je lze rychle a snadno umístit tam, kde je chcete mít. Knihovna nebo kartotéka s většími knihami také zabrání nežádoucím zvukům a poněkud sníží jejich hlasitost.

Zvukově izolační panely

Fotoakustické panely..- 300x200

V ypadá jako umělecky provedený obraz, ale je mnohem víc než to, a jeho tajemství spočívá v jeho struktuře. Obvykle se skládá z několika měkkých kusů. Dá se zavěsit kamkoli, pokud chceme prorazit cestu zvuku ve větším prostoru. Je k dispozici v široké škále barev a tvarů, lze jej libovolně obměňovat, takže lze vytvářet zcela jedinečná řešení, která mohou také vylepšit design místnosti. Dá se dokonce pověsit kolem postele jako baldachýn v ložnici. Účinek se projeví okamžitě. Díky němu je odpočinek mnohem klidnější. Ale můžeme se také izolovat od nežádoucích zvuků při práci. Pokud při práci nebo relaxaci posloucháme nějakou relaxační hudbu, bude mnohem méně rozptýlená v místnosti, takže nebudeme rušit ani ostatních při našich činnostech.

Zapomenout by se nemělo ani na izolaci zdroje hluku

V kanceláři nebo i u nás doma je mnoho strojů, které při provozu vydávají různé zvuky. Pokud je to možné, snažte se je umístit co nejdále od místa, kde jste nejvíce v práci. Tiskárna, kopírka a skartovačka mohou být také obklopeny materiály pohlcujícími zvuk pro skvělé výsledky.

Stylová absorpce zvuku

I nábytek hraje důležitou roli při vnitřní pohltivosti zvuku, protože také zabraňuje nežádoucímu hluku a podle jeho vlastností jej neutralizuje nebo rozptyluje. Při vytváření příjemných akustických podmínek hraje důležitou roli nejen design nábytku a potah sedací soupravy, důležitý je také materiál nábytku. To platí zejména pro dřevěné předměty. Borovice, dub a černý ořech jsou nejen estetické, ale mají vynikající vlastnosti pohlcující zvuk. Neefektivní a nevzhledná řešení, jako jsou polystyrenové panely, krabice na vajíčka a umělohmotné houby, mohou být zapomenuty. Nejen, že vypadají trapně, ale situaci ještě zhoršují, protože nejsou schopny eliminovat hlukový smog.

Velká šatní skříň pohlcuje zvukové vibrace, což může být také alternativou zvukového útlumu. Navíc to neznamená žádné náklady navíc, protože se najde v každé domácnosti. Měl by být umístěn u stěny, která sousedí s místností, ze které je slyšet hluk. V tomto ohledu je knihovna stále skvělou alternativou, ale s hlučným sousedem může pomoci i propracovaná stěna s obrazy.

Většina uvedených nápadů je extrémně snadná a levná na realizaci. Je samozřejmě na nás, do jaké míry se proti hlasovému smogu budeme chtít postavit. Nejlepších výsledků lze dosáhnout s pomocí specialisty, který pomocí speciálního přístroje navrhne systém pohlcování zvuku provedením akustických měření.

Podobné příspěvky