Problémem v bytě mohou být kvůli chladu i zimní měsíce, zvláště pokud nejsou izolace a okna moderní. Samozřejmě nejefektivněji můžeme topit, je-li izolace v pořádku, ale tato podmínka není vždy: ve starších domech a bytech s tím bývá problém a není snadné problém okamžitě odstranit. Naštěstí však existují i ​​jiná řešení, jak byt na zimu adekvátně připravit.

Upgrade izolace není vždy řešením

Zvukově izolovaný krystal-300x183

S amozřejmě nejlepší a nejsamozřejmější by bylo vyměnit dveře a okna za modernější a samotnou stavbu pořádně zateplit. Bohužel to není vždy reálná možnost. V poslední době velmi prudce vzrostly ceny stavebních materiálů a zvedly se i mzdy, takže adekvátní zateplení, což je poměrně vážná investice, zvládá stále méně lidí.

V případě kondominií navíc není vnější zateplení stěn možností pro jednotlivé byty, mohou to udělat pouze po celém domě najednou, což není rozhodnutí jednoho člověka. Vyplatí se tedy poohlédnout po alternativách, které nejsou pro nikoho nedostupné, přesto mohou hodně přidat k pocitu tepla uvnitř – a snížit váš účet za vytápění. Příkladem je tepelně izolační závěs.

Z malých cihel velký dům se staví

Chybějící správná tepelná izolace je problém kvůli tomu, že teplo z bytu uniká a naše prostředí se snadněji ochlazuje. To znamená, že pro stejný výsledek musíme topit více, což se také projeví vyššími náklady. Nemluvě o tom, že v chladném, vlhkém a průvanovitém bytě se necítíme skutečně pohodlně.

Pokud trochu zabrousíme do malých fíglů s izolací, můžeme znatelně snížit náklady na vytápění a náš byt může být v zimních mrazech příjemnějším, teplejším místem. Ani by nás nenapadlo, na kolika věcech to může záležet!

Máte před okny izolační závěs?

Záclonové přepážky-300x150

Z ávěs považujeme především za dekorativní prvek v bytech, i když má i praktické výhody. Kromě omezení viditelnosti zvenčí (což není zanedbatelný faktor např. u oken do ulice) vám může pomoci zachytit příval chladu a udržet teplo uvnitř, např. u nemoderného, průvanovitého okna.

To platí zejména v případě, když na okna zvolíte speciálně izolační závěs: jde o husté, hustě tkané materiály, kterými vzduch neproudí snadno. Pokud vás omrzel průvan kolem okna v bytě, možná se vyplatí vyměnit zatemňovací závěsy za termo závěs! Mimochodem, jako závěs na dveře se může hodit na starší dveře s nepříliš dobrou tepelnou izolací.

Lapač průvanu mezi okny a pod dveřmi

Dosavadním řešením pro lepší tepelnou izolaci oken bylo použití dvojitých křídel. Je třeba si to představit tak, že dvě okna byla umístěna v pouzdře s malým prostorem mezi nimi. A na toto místo lze umístit přímo pro tento účel vyvinuté lapačeprůvanu, které zachytí přicházející studený vzduch, takže se do bytu dostane podstatně méně.

Existují také lapače průvanu, které lze umístit pod dveře v případě, že je dole mezera, kudy přichází chlad. To nám umožní bezproblémové používání dveří, ale přesto bude v bytě tepleji.

Na podlahu akustické koberce

Přichází zima zespodu? Jednoduchým a pěkným řešením je položit na podlahu koberec, co nejtlustší! Možná si to nemyslíme, ale hodně na tom záleží. Kromě toho, že se na koberci cítíte pohodlněji než na studené podlaze, dokáže ve skutečnosti zachytit trochu chladu, který z podlahy sálá. Čím silnější je zvuk pohlcující nebo tepelně izolační koberec, tím je pro tento úkol vhodnější – mimochodem, byt můžete velmi oživit, pokud jeho barvu a vzor zkombinujete s dalším bytovým textilem.

Praktičnost a design zároveň

Termo závěsy a akustické rohože jsou k dispozici v různých barvách a vzorech. Není tedy třeba dělat kompromisy: I náš zateplený byt může být krásný! Velmi důležitá je harmonie barev. Pokud k sobě závěsy a koberce dobře ladí, už to vám dává super koncept. Tento efekt lze umocnit dekorativními polštáři podobných barev, takže celkový obraz může být zcela harmonický.

Pokud kompletní energetická modernizace nepřichází v úvahu, i s těmito malými triky můžete udělat hodně pro zlepšení izolace vašeho domu v chladné zimě. A to se projeví na účtu za vytápění i na pohodlí.

Podobné příspěvky