Tlumení ozvěny – 10 užitečných tipů ke zlepšení zvuku

V mnoha místnostech vede ozvěna ke zhoršení zvuku. Ozvěna – známá také jako dozvuk – je odraz zvukových vln od určitých povrchů. Velké, tvrdé a rovné povrchy, jako jsou holé stěny, stropy, podlahy a skleněné plochy, jsou takzvané reflexní povrchy, což znamená, že vzhledem ke svému materiálu a struktuře nemohou pohlcovat zvuk. Od těchto povrchů se zvuk odráží sem a tam po místnosti. Zvuk ovlivňuje také velikost a tvar místnosti. Čím menší je místnost, tím větší je problém s dozvukem, který vzniká odrazem zvuku od stěn, stropů a podlah blízko sebe. Vzniklá ozvěna může výrazně zhoršit kvalitu zvuku a vést k dlouhodobé únavě uší a bolestem hlavy.

Nábytek, nábytek a textilie pro každodenní použití dokáží pohlcovat pouze vysoké frekvence, ale nedokážou si poradit s nižšími frekvencemi. Problém s ozvěnou lze snadno vyřešit akustickou úpravou pomocí tlumičů zvuku a difuzních prvků umístěných v místech odrazu. Je však třeba dbát na to, abyste neudělali chybu a nepřetlumili ji! Všechny ozvěny jsou nezbytné, ale je třeba je držet na uzdě, stejně jako je třeba držet na uzdě basové tóny. Hlučná a ozvučená místnost je nejen nepříjemná pro naše uši, ale má také negativní dopad na naše fyzické a duševní zdraví. Chceme-li vytvořit klidné, příjemné a tiché prostředí, je nezbytnou podmínkou dokonalá akustika. V nahrávacích a mixážních studiích je správa ozvěny ještě důležitější. Kvalita nahraného zvukového materiálu bude optimální pouze v případě, že akustické podmínky při nahrávání budou dokonalé.

Tyto ozvěny lze účinně eliminovat pouze pomocí hustých a vysoce zvukově pohltivých materiálů. Jedním z našich nejlepších výrobků pro tento účel je mimořádně hustá akustická houba Elitexa. Tato houba má hustotu 200 kg/3. Tato hustota je houbou s nejvyšší hustotou pohlcující zvuk na trhu:

 

Zde je několik tipů, jak snížit ozvěnu:

1. Každý pokoj lze přirovnat k krabici. Umístěte do místnosti nábytek, bytové zařízení, které poněkud tlumí ozvěnu.

Pokoje jsou vybaveny čalouněnými, polstrovanými křesly a pohovkami. Ačkoli je minimalistický design interiéru v dnešní době poměrně módní, z akustického hlediska není ideální. Běžná zařízení si snadno poradí s vyššími roztečemi, ale nedokážou si poradit s nižšími roztečemi, které se odrážejí. Pokud to počasí dovolí, okna a dveře by se měly často otevírat.

2. Na parkety, dlažbu nebo linoleum položte na co největší plochu hustě tkaný koberec.

Hluk kroků a padajících předmětů lze snížit pomocí správných koberců. Pro odhlučnění a zlepšení akustiky zvolte zvukově izolační koberce. Tyto bytové textilie jsou speciálně navrženy pro zvukovou izolaci a tlumení hluku. Na rozdíl od tradičních koberců mohou pohlcovat zvuk až o 20-30 decibelů.

3. Tradiční závěsy také pohlcují určitý zvuk, ale v mnohem menší míře než tkaniny určené k tomuto účelu. Akustické závěsy lze použít také jako příčky v otevřených kancelářích.

4. Zvuky kumulující se podél stropů vytvářejí také ozvěnu. Dobrým řešením mohou být zavěšené stropy a větší svítidla, ale pokud chcete opravdu optimální řešení, kupte si zvukově pohltivé panely, které lze připevnit ke stropu.

Tyto akustické prvky nejenže eliminují ozvěnu, ale také účinně tlumí hluk.

 

5. Odrazy zvuku od stěn lze tlumit malbou, tapetami nebo jinými obklady stěn.

Existují také tepelné a akustické tapety, které lze použít k ještě účinnějšímu tlumení hluku a ozvěny. Můžete také použít barvy na bázi kaučuku nebo dřevotřísky. Nezapomeňte však, že pohlcují hodně zvuku nad 2000 Hz! Proto se nedoporučují pro použití v kinech, hi-fi místnostech a studiích!

6. Nepoužívejte pouze prvky pohlcující zvuk a basové pasti, protože to může vést k přetlumení místnosti!

Můžete použít nástěnné dekorace, sochy a obrazy, které vystupují z prostoru. V místech odrazu umístěte difuzory, aby se zvuk rovnoměrně rozprostřel v celé šířce pásma.

7. Problémovými oblastmi pro ozvěnu jsou také rohy. V rozích se kumulují basové zvuky o frekvenci nižší než 300 Hz, proto je dobré umístit těžší nábytek, jako jsou skříně, komody, kufry, do kterých můžete uložit oblečení nebo dokonce papír (ty do jisté míry fungují jako lapače zvuku).

Rohové basové pasti v místnosti

8. Záleží také na umístění audio a hi-fi zařízení, mikrofonů, reproduktorů, zesilovačů. Vyhledáváme rady odborníků na zvuk a akustiku a necháváme si poradit ohledně správného umístění hi-fi zařízení. Je také vhodné umístit za reproduktory na stěnu panely pohlcující zvuk, aby se zabránilo odrazům. Nejlepší je umístit hi-fi zařízení na stojany nebo otevřené police. Umístěním složené deky nebo přikrývky za reproduktor můžete modelovat účinek akustického panelu. Můžete to zkusit na několika místech, a přestože výsledek nebude zdaleka stejný jako při použití akustického panelu, uslyšíte určité změny.

9. Účinným Způsobem Tlumení Hluku A Akustické Úpravy Budov Může Být Také Použití Moderních Stavebních Materiálů.

Při navrhování nemovitosti by bylo vhodné zvážit také akustické aspekty. Ideální zvukově izolační materiály jsou hutné, pružné nebo porézní. Zvuk pohlcující cihly dokáží pohltit až 54 decibelů zvuku.

10. Nenechávejte v místnostech nadměrně holé stěny, strop, podlahu a skleněné plochy. Nepoužívejte levné, laciné, podomácku vyrobené materiály pro odhlučnění nebo zlepšení zvuku! Nejsou vůbec účinné a nejsou hezké. Vaječné skořápky a polystyrenové desky pohlcují díky své konstrukci pouze vysoké frekvence a nemají nic společného s nižšími frekvencemi.

Written by Róbert Polgár

Podobné příspěvky