Akustické problémy a jejich řešení v domácnosti

Akustická hlediska jsou při navrhování a výstavbě obytných budov obvykle brána v úvahu nejméně. Přemýšleli jsme někdy o tom, že naše domovy mají “svůj vlastní” zvuk? Možná ani nepřemýšlíme o tom, jak moc mohou akustické vlastnosti místnosti ovlivnit atmosféru našeho domova.

Mnoho rodičů se jistě setkalo s problémem, že když jejich dospívající dítě poslouchá ve svém pokoji oblíbenou hudbu na plnou hlasitost, ozývá se celý dům. Hluk z aut a vlaků ruší spánek v noci nebo odpočinek během dne.

hlučný dům

Bohužel mnoho konfliktů může vzniknout také tehdy, když jsou naši sousedé hluční a my slyšíme vše, co se děje přes jejich zdi, i když nechceme.

V architektuře se projektanti a architekti akustikou příliš nezabývají, pokud se nejedná o budovu, která se používá pro divadelní představení, koncerty nebo hudbu.

Pokud při navrhování budovy věnujete pozornost akustice, můžete vytvořit příjemný, klidný a harmonický obytný prostor. Odborníci na akustiku vám pomohou určit, jakou akustickou úpravu vaše prostory vyžadují..

Jak se zvuky chovají v našich domovech?

Klanghall

Zvuk může být pohlcován, odrážen a rozptylován v závislosti na typu povrchu. Zvuk, který se dostane k materiálům pohlcujícím zvuk, se při průchodu povrchem přenáší do jiných prostorů a přeměňuje se na tepelnou energii, čímž se zvuk tlumí.

Při dozvuku se zvuky odrážejí od tvrdých, rovných a holých povrchů a vytvářejí nepříjemnou ozvěnu. Pro rovnoměrný rozptyl zvuku jsou nejvhodnější tzv. difuzní akustické prvky, jejichž nepravidelný povrch rozptyluje zvuk do všech směrů a v celé šířce pásma místnosti.

Cílem akustických úprav v místnostech a kancelářích je vyvážit pohlcování, odraz a rozptyl zvuku a vytvořit příjemný zvuk. Nadměrná absorpce zvuku může vést k nadměrnému tlumení. Výsledné “hluché místnosti” mohou působit fádně, nudně a bez života. Do místnosti můžete umístit téměř libovolný počet difuzních prvků. Pomocí akustických měření lze poměrně přesně určit místa odrazu a v těchto místech se doporučuje umístit difuzní panely.

Výběr stavebních materiálů

Ideálně ozvučený obytný prostor má téměř stejnou akustiku jako dokonale akusticky upravený koncertní sál. Většina lidí si přeje tichý domov s co nejmenším hlukem zvenčí. Proto se při stavbě vyplatí zohlednit také akustické faktory.

I když bydlíte v hlučné a rušné čtvrti, nemusíte se vzdávat klidného a tichého bydlení.

Přísný

Moderní minimalistické budovy jsou obvykle navrženy s velkým množstvím skla. Přestože je mnoho oken estetických, moderních a propouštějí přirozené světlo, je důležité vědět, že skleněné plochy odrážejí zvuk a nejsou příliš účinné při tlumení vnějšího hluku. Pokud trváte na velkých oknech, nezapomeňte před ně nainstalovat hustě tkané závěsy, které mohou výrazně snížit hluk a dokonce zlepšit akustiku. Můžete se také rozhodnout pro zvukotěsná okna, ale s vyššími náklady. Pokud chcete vyměnit staré okenní tabule za zvukotěsná skla, závisí to na kapacitě okenních rámů.

Tradiční stavební materiály, jako jsou cihly, beton nebo kámen, nejsou vzhledem ke své struktuře schopny pohlcovat zvuk nebo tlumit hluk. Stěny by neměly zůstat zcela holé. Hluk lze tlumit malbou, tapetami – některé z nich jsou speciálně navrženy tak, aby pohlcovaly zvuk -, dekoracemi stěn, které vystupují z prostoru, policemi, sádrokartonovým obložením. Pokud můžete, vysázejte kolem domu zelené rostliny, stromy a živé ploty, které také výborně tlumí hluk.

Při výběru oken a dveří nezapomeňte, že skleněná okna a dveře neblokují hluk. Ani posuvné dveře nejsou v tomto ohledu ideální..

Důležitá je také volba povrchu podlahy. Podlahy z tvrdého dřeva nebo dlažby jsou odolné, estetické a snadno se čistí, ale jejich akustické vlastnosti nejsou příznivé. Přenášejí a odrážejí zvuk, takže v místnostech vzniká hluk. Podlahy z tvrdého dřeva mohou vrzat, což může být ve výškovém domě velmi nepříjemné.

Akustická podložka

Tyto problémy mohou vyřešit hustě tkané koberce s dlouhými vlákny. Zvukotěsné koberce také tlumí kroky a hluk padajících předmětů. Celou podlahu můžete pokrýt i rohoží.

Náš životní styl a naše okolnosti

Akustické podmínky domu závisí na jeho velikosti, tvaru, uspořádání, vybavení, umístění a samozřejmě na životním stylu a potřebách lidí, kteří v něm žijí.

problémy se sluchem doma

V rodinném domě se dvěma a více dětmi je potřeba soukromí nejen pro rodiče, ale i pro dospívající děti, které již odrostly dětství. Není dobré, když se všechny zvuky a hluk šíří stěnami.

Spánek kojenců a batolat může být rušen hlukem z ulice nebo hlukem od sousedů. Pokud je to možné, snažte se umístit dětský pokoj co nejdále od zdroje hluku.

Pro teenagery lze na stěny jejich pokojů umístit panely pohlcující zvuk – lze je objednat i s potiskem fotografie -, aby se snížil hluk hudby, která zní v jejich pokojích nebo na večírcích s přáteli..

Pracování z domova

Domácí kanceláře jsou stále častější a kvůli koronaviru jsou systémy pro domácí kanceláře ještě důležitější. Pokud je vaše domácí kancelář orientována do ulice nebo sousedí s hlučným obývacím pokojem, televizním pokojem nebo dětským pokojem, může to velmi ztížit práci. Pokud většinu práce děláte z domova, zvažte přesunutí stolu a notebooku do klidnější, odlehlejší místnosti.

Významným zdrojem hluku jsou audio a hi-fi zařízení, jako jsou televizory, domácí kina, reproduktory apod. Televizor umístěný na stěně mezi dvěma místnostmi je mnohem hlasitější než volně stojící nebo stojanový televizor. Nástěnné televizory vypadají dobře a šetří místo, ale zdroj zvuku namontovaný přímo na stěně zesiluje zvuk. Hluk přenášený konstrukcí může být v přilehlé místnosti velmi rušivý.

Akustika v místnosti

Umístění hi-fi a audiozařízení hraje také roli v hlukové izolaci místností. Umístěním podpěry reproduktorů pod reproduktory a na ně můžete snížit jejich rezonanci. Reproduktory by pokud možno neměly být umístěny přímo na stěně.

Nevýhody otevřených prostorů

Oblíbené jsou otevřené apartmány a prostory, jako je obývací pokoj, jídelna a kuchyň se společným prostorem. Toto uspořádání je pohodlné a prostorné, ale zvuk není dobrý, protože zde nejsou žádné zvukové bariéry, takže zvuk volně proudí. Výsledkem je hlučná atmosféra. To ovšem neznamená, že bychom měli zapomenout na volné prostory! K tlumení hluku lze použít velké koberce a silné závěsy. Pokud se vám zvuk ve vašem domě stále nelíbí, zvažte instalaci dveří.

Věnujte pozornost akustice!

Trvalá hluková zátěž může vést k bolestem hlavy a neklidu. Z dlouhodobého hlediska může mít dokonce vážný škodlivý vliv na zdraví. Pokud chcete mít doma klid a ticho, existuje několik způsobů, jak zlepšit akustiku.

akustické problémy a řešení

Je důležité poradit se s odborníky na akustiku! Pro zlepšení akustiky používejte materiály, které mají účinné zvukově absorpční vlastnosti. Tyto materiály mají obvykle vysokou hustotu, porézní nebo pružnou strukturu.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky