Každý si jistě uvědomuje důležitost izolace pro zdi a střechy domů. Mnoho lidí však věnuje dostatečnou pozornost jen samotné tepelné izolaci a zvuková izolace jde jaksi mimo. Tyto izolace však nejsou tak vzdálené, protože většina materiálů používaných v tepelné izolaci má i zvukově-izolační vlastnosti. Pokud je pro nás naopak pohodlí domova opravdu důležité, stojí za to pečlivěji zvážit, co zvolíme.

Polystyren – nebo ne?

Polystyrenový tmel 300x200

S nad jedním z nejběžnějších tepelně izolačních materiálů používaných pro vnější stěny je polystyren. Mluvíme o prvotřídním materiálu v oblasti tepelné izolace, ale ve zvukové izolaci není nejlepší volbou. I když je fakt, že silná vrstva polystyrenu na stěně výrazně tlumí venkovní hluk, na trhu jsou v této oblasti i mnohem lepší materiály. Stejně jako z pohledu tepelné izolace není nutně nejběžnější kvůli tomu, že je nejlepší dostupná volba. Pěnový polystyren je poměrně levný a snadno se s ním pracuje – proto je ve stavebnictví tak rozšířený. Naproti tomu kamenná vlna má podobně dobré a v některých případech dokonce lepší tepelně izolační vlastnosti, přičemž ty zvukově izolační vlastnosti má daleko lepší..

Je však také dražší, ale může také velmi pomoci při ochraně před hlukem. I když někteří možná vědí o ní v stavebnictví jen kvůli tepelné izolaci, pro jeho zvukově-izolační vlastnosti je již dlouho používán profesionálními zvukovými studii. Takže stojí za to téma trochu prozkoumat, zvláště pokud jste si koupili dům v hlučnější čtvrti, jako je centrum města.

Dokonalé ticho u nás doma

Foto-300x164

J sou však tací, kterým ani minerální vlna neposkytuje dostatečnou ochranu proti hluku. Pro různé kanceláře a domácnosti, kde důležité pracovní telefonáty nejsou neobvyklé, existuje ještě efektivnější řešení. Jedná se o použití různých speciálních akustických prvků jako vnější zvukové izolace vedle minerální vlny. S takovou dvojitou ochranou je náš domov zaručeně ostrovem klidu a míru, i když venku právě vypuklo peklo. A to je důležité zejména pro ty, kteří mají doma i kancelář. Ale i to lze ještě stupňovat.

Vnitřní zvuková izolace

V extrémních případech lze na vnitřní stěnu kromě výše uvedeného aplikovat i zvukovou izolaci. V případě studií je to celkem typické, ale i při otevře nočního klubu, bychom si tak ušetřili spoustu pozdějších konfliktů. Možností, jak zachovat soukromou atmosféru našeho domova i v té nejhlučnější čtvrti, je tedy poměrně dost. Ty však dále zvyšují hodnotu naší nemovitosti, což není zanedbatelná skutečnost, pokud se rozhodneme ji v budoucnu prodat. Nevyplatí se však takové produkty vybírat naslepo, protože můžeme snadno zbytečně utrácet. Bohužel většina zedníků se v různých akustických věcech ve skutečnosti nevyzná, takže se rozhodně vyplatí obrátit se na profesionální akustickou pomoc.

Podobné příspěvky