Lze akustickou úpravu nahradit elektronickým zařízením?

Udělali jsme skvělý test! Rozhodli jsme se vzít mini DSP a podívat se, co umí. Produkt čínského výrobce nelze nazvat levným, a tak jsme test provedli s poměrně vysokými očekáváními. A co víc, šlojsme do toho s tím neskrývaným záměrem, abychom zjistili, jestli prvotřídní technologické zázemí stačí k uspořádání akustiky místnosti? Zajímavé dilema, že? Dobrou zprávou je, že jsme našli odpověď!

Poprvé jsem se jako každý snažil šetřit na akustice. Protože to je část, která není tak hmatatelná jako dobrý přehrávač. Zdálo se tedy jednodušší koupit program pro ovládání tónů.

A proč zrovna píšu to ovládání tónu?

Protože ve skutečnosti může jakýkoli EQ program upravit pouze frekvenci akustického tlaku a časový posun zvuku. Proto nastala otázka, co by z toho vzniklo, kdybych to použil na prázdné stěny. Nebo v případe s akustickými panely, akustickými rohožemi a difuzory, jaké výsledky můžeme získat.

Protože pokud je v místnosti ozvěna, doba dozvuku je vysoká, jak ji můžete řešit. Nijak!

Takže tady je mini DSP, který nabízí maximální zážitek!

mini-dsp-live-300x206

N a prvním místě nechť jsou suché technické parametry! Procesor: 32bitová analogová zařízení s plovoucí řádovou čárkou 450 MHz s SHARC DSP. 32bitové audiofilské převodníky: AK5574/AK4490EQ. Korekce pokojové akustiky Dirac Live. Čtyřjádrový procesor ARM pro síťové streamování zvuku – předinstalovaný s Linuxem založeným na Volumio.

Co se týče jeho vzhledu, nemůžeme hlásit žádné extra komplikace. Designéři pravděpodobně nestrávili příliš mnoho bezesných nocí vymýšlením designu, i když na druhou stranu nejde jen o exteriér, a mini DSP je toho nejlepším příkladem. Na první pohled tedy zjistíme, že stojíme před černým obdélníkem, který je plochý, není příliš hluboký, ale o to širší. Pak se na druhý nebo více pohledů situace také nezmění. Univerzální otočný knoflík vlevo má na starosti přepínání mezi vstupy a ovládání funkcí. Vedle něj je poutavý OLED displej s hýčkajícím světlem, který má výbornou čitelnost a přitom jeho jas můžete nastavit dle libosti.

minidsp-shd-dirac-live-audiophile-preamplificador-ana-300x192

N o, stojí za to se na to podívat z jiného úhlu, protože nabízí atraktivnější vzhled zezadu. Při pohledu zleva doprava standardní IEC napájecí konektor, vypínač, USB host, LAN konektor, USB-B vstup, tři digitální vstupy; v digitální sekci lze detekovat optický, koaxiální, AES-EBU a dva koaxiální výstupy. Další pozitivum je, že kromě těchto výše zmíněných vstupů jsou k dispozici také RCA a XLR analogové vstupy. Co se týče výstupů, poskytuje dva XLR a dva RCA konektory. Malinká čínská podivnost nebo zvláštnost spočívá v tom, že na nich není označen levý nebo pravý kanál, ale určité vodítko poskytuje číslování od jedné do čtyř.

Jednoduše skvělé?

Nějak tak. Pravdou je, že jeho aplikace je velmi jednoduchá. Zároveň výrobce nešetří na funkcích, které už tak činí mini DSP zajímavější a komplikovanější. Je to tedy jednoduché a skvělé zároveň a lze je neomezeně kombinovat.

Uvedení do provozu není jen o fyzické montáži. Na webu výrobce musíme vybrat typ, který vlastníme. Výběr je obrovský, tak buďte trpěliví! Pokud jej máte, můžete si stáhnout kompatibilní driver a Dirac, bez kterého zůstane přes veškeré nabádání zcela zticha. Ale tím to ještě nekončí. Připojení k integrovanému Volumiu je nutností, a přestože je k dispozici automatické DHCP, pokud je k routeru připojeno více než jedno zařízení, dostupná IP adresa je nesprávná. Takže následuje ruční nastavení.

Příběh Diraca nelze vyřešit jedinou větou. Musí být stažen a nainstalován ze stránky , kterou lze zdarma použít s kódem kuponu, který byl dodán se zařízením. Důrazně doporučujeme, abyste si přečetli popisy a shlédli nabízená videa, zvláště před jejich prvním použitím. Tyto materiály dokážou rozptýlit pochybnosti a nejistoty. Koneckonců, nikdo se nenarodil s náskokem v systému.

Jaká je kvalita zvuku bez Diraca?

Z výše uvedeného vyplývá, že tato malá krabička má s určitým kompromisem obrovský potenciál. Základní funkce však byla použita pro analýzu kvality zvuku. Zvukový zážitek, který lze zachytit tímto způsobem uchem, je zcela bez přebytků a extrémů. Basy jdou rozhodně hluboko, zatímco otevřené střední a nepříliš zdůrazněné otevřené výšky se stávají tupějšími. Výkon se vyznačuje klidem, zdrženlivostí, takže brutalita není světem mini DSP. Jak se dynamika toho všeho trochu otupovala, přišla na řadu nuda nebo přílišná sterilita. Konečným výsledkem je zvuk, který není dokonalý, ale velmi příjemný.

Vyzkoušeli jsme to v prostoru vybaveným akustickými panely.

akustické panely

Kožené membránové basové pasti a akustické panely difuzoru byly umístěny především v rozích a primárních odrazových bodech. Na podlahu jsme položili koberec Silent 2x3m.

Poslechli jsme tedy systém s vypnutým programem EQ!

Pár těchto panelů sám o sobě stačili k překonání zvuku mini dsp. Snažil jsem se pouze vložit tolik akustických produktů, které konkurovaly ceně mini DSP. Právě proto, aby to rozhodlo dilema, kterým směrem se vydat. Na první poslech vyhrály akustické panely.

A co jsem slyšel?

Sterilita, kterou vytvořil mini dsp, je pryč. Dynamika zesílila. Prostorový efekt se dramaticky změnil, ale dobrým směrem. U mini dsp zůstal prostor někde vepředu, ale nedefinovatelně. Pomocí panelů zvuk naplnil místnost. Vytváří se 3D pocit. Byl jsem schopný rozpoznat, odkud zvuk hudebních přístrojů pochází, znatelně a hmatatelně. Toho lze dosáhnout především zakrytím bodů primárního odrazu. Basy byly větší, hlasitější a rychlejší. Vrčení pokoje je pryč.

Takže odteď bude akustika místnosti perfektní?

Ne, ne tak docela. Může se zdát, že ne všechny akustické nedostatky lze tímto malým zařízením vyrovnat. Ale použití stěnových panelů je v každém případě nevyhnutelné. Můžeme s naprostou jistotou říci, že ani ty nejluxusnější, vysoce výkonné, luxusní hi-tech systémy nebudou schopny dokonale fungovat bez podpory nástěnných akustických panelů.

Dilema v úvodu tak bylo obohaceno o jasnou odpověď. Je skvělé mít technické zázemí. Ještě lepší je, když systém plně splňuje požadavky na kvalitu. Ale to samo o sobě k dokonalému zvuku nestačí. A jak jsme již zmínili, nejen v případě mini DSP. Přesto je naprosto správným rozhodnutím hlasovat při výběru zařízení vždy pro maximální kvalitu, ale nelze čekat zázrak jen od technologického aspektu. Ale s trochou pomoci mohou nástěnné panely již vytvořit dlouho očekávanou říši divů.

Podobné příspěvky