Bloudění v akustických hlubinách

Bez hlubokých zvuků by se naše oblíbená hudba a filmy staly nepoživatelnými. Ale jak se říká, “dobrého je příliš mnoho” – příliš mnoho basů může zkazit zvukový zážitek. Nejen ve studiu je důležitý optimální akustický zvuk, ale i v našich domovech může jít o to, zda se v místnosti ozývá zvuk nebo zda správné zvukově pohltivé povrchy tlumí zvuk, abyste si hudbu nebo film užili naplno. Nestačí pouze nainstalovat reproduktory.

Už staří Mayové, kteří žili před 6000 lety, si uvědomovali důležitost akustiky při stavbě svých chrámů. Dnes je k dispozici široká škála vynikajících produktů, které maximalizují kvalitu zvuku ve vaší domácnosti.

Co je to akustika?

Akustika z hlediska prostorového zvuku není nic jiného než vzduchový prostor v místnosti a rafinovaný účinek jejích stěn, zařízení atd.

Hudba je nezbytná, protože nás obklopuje“

Hudba se používá k terapeutickým účelům již od 70. let 20. století, protože zmírňuje stres a její účinky na zdraví jsou všeobecně prokázané. Z toho vyplývá, že zvuky vytvářené špatnou akustikou mohou posluchače napínat a dokonce způsobovat bolesti hlavy. V akustice jsou důležitými faktory srozumitelnost, rezonance a prostorový zážitek, ale je třeba brát v úvahu také měřítko prostor, tvar nábytku a dobu dozvuku zvuků.

Neexistuje dokonalý půdorys, ale existují i výrazně nepříznivé, například čtvercové místnosti, kde je problémem poměr stěn v malých prostorech. Mohou vznikat stojaté vlny a interferenční body, které jsou problematické zejména při nízkých frekvencích. Elektronické ozvučení může místnost se špatnou akustikou vylepšit pouze okrajově.

Jízda na zvukových vlnách

Zvukové vlny se odrazí

Zvukové vlny se odrážejí od stěn, takže místností proudí zvukové vlny různých směrů a síly, čímž vznikají dva typy zvukového pole: rozptýlené a přímé. Přímé zvukové pole vzniká při zapnutí zdroje zvuku, kdy se zvuk odráží od stěn a předmětů, čímž vzniká rozptýlené zvukové pole. Obě zvukové krajiny společně vytvářejí pocit vzdálenosti, směru a prostoru. Pokud je však doba dozvuku zvuku dlouhá, zastíní později vydávaný zvuk a zhorší srozumitelnost hudby a řeči. Pohlcování zvuku může tuto dobu doznívání zkrátit, a to tak, že se sníží energie zvuku.

Teď si pořádně lokneme!

Materiály pohlcující zvuk se dělí podle účinnosti pohlcování energie, která se pohybuje mezi nulou a jedničkou. Materiály s nulovým koeficientem absorpce (např. mramor) odrážejí prakticky veškerou energii, zatímco materiály s koeficientem absorpce 1 neodrážejí žádnou.

Trocha geometrie …

Pokud je prostor ve tvaru krychle nebo cihly a jsou k dispozici velké, prázdné a tvrdé plochy, měly by být nepříznivé akustické účinky potlačeny zařízeními pohlcujícími zvuk, která snižují a rozptylují odražený zvuk.

Každý detail je důležitý!

Zvukové vlny se odrazí (2)

Vlnová délka nízkých zvuků je delší než vlnová délka vysokých zvuků. Tlumit jej lze pouze pomocí hustých vláken, akustických absorbérů s vysokou měrnou hmotností nebo akusticky laděných membrán. Stavební materiály mají obecně nízkou schopnost pohlcování zvuku. Proto je důležité vybírat jen ty nejlepší materiály a výrobky, pokud chcete dosáhnout dokonalé reprodukce zvuku! Akustická měření lze použít k matematickému výpočtu zvukové pohltivosti podzvukového zvuku.

Pojďme lovit! Pojďme chytit basy!

tištěný-akustický panel

Pro čistší zvuk je nezbytná basová past neboli membrána pohlcující basy. Lze jím dosáhnout nejdůležitějšího a nejnáročnějšího úkolu v ideální akustice: potlačení basů. U nízkých frekvencí (150 Hz) se doba dozvuku prodlužuje, což v praxi znamená, že v místnosti není slyšet skutečné množství a kvalita nízkých frekvencí, ale zvuk “místnosti”, a tak mohou zkreslené basy kazit zvukový zážitek.

Energie se neztrácí, ale transformuje

Membrána pohlcující basy je akustický panel, který redukuje nadměrné zvukové vlny v úzkém frekvenčním rozsahu. Poskytují čistší a rovnoměrnější zvuk. Pohlcený zvuk nezmizí, pouze se transformuje. Akustické skříně jsou obvykle vyrobeny z materiálů s vyšší hustotou, například ze stlačených skleněných vláken. Energie zvuku způsobuje pulzování částic, které uvolňují přebytečnou energii, ale již ne ve formě zvuku. Částice vzduchu se třou o materiál a způsobují tření. Kinetická energie vzduchu se přeměňuje na teplo.

Najprv rohy

Hluboké zvuky, které se hromadí v rozích a následně v bočních stěnách, by měly být nejprve utlumeny. Pokud je to možné, umístěte basové absorpční membrány alespoň 10 cm od stěny. V úvahu je třeba vzít také strop, protože tato velká rovná plocha umožňuje nerušené šíření stojatých vln, což negativně ovlivňuje basové pásmo.

akustická studie
Podívej se k obloze!!

Přirozená akustika vysokých stropů může být problémem, který lze vyřešit například instalací podhledů a/nebo zvukově pohltivých membrán.

Jedná se o velikost?

Menší místnost je mnohem hlučnější než místnost s otevřenějším, prostornějším prostorem, protože zvuky se rychleji odrážejí a zachycují frekvenci místnosti.

Dobrá koženková membrána! Ale ani ta bavlna není špatná!

Naše na zakázku zkonstruované hluboké zvukově pohltivé membrány se v současnosti mohou pochlubit nejvyšším koeficientem pohltivosti na trhu. Naše kožené akustické membrány díky použití prvotřídních materiálů a vysoké úrovni řemeslného zpracování dokonale plní svou funkci pohlcování basů a zároveň slouží jako dekorativní doplněk vašeho studia nebo domácnosti. Akustická koženka s vysokou hustotou pohlcuje jen velmi málo vysokých frekvencí nad 600 Hertzů, takže je mnohem účinnější v oblasti nižších frekvencí. Naše koženkové membrány ničí nežádoucí basy již od 30 Hz, takže uslyšíte detailnější basy a vyšší výšky budou vzdušnější. Účinnost našich membrán z umělé kůže podporuje akustická bavlna o hmotnosti 90 kg na metr krychlový, která je vložena do pevné dřevěné konstrukce. Akustická bavlna je zcela zdravotně nezávadná. Měkké, lehké houby s měkkou strukturou, polystyren a akustické pěny pohlcují vyšší tóny, takže nízké zvuky, které jsme původně chtěli tlumit, se zesilují. Vláknitá struktura akustické bavlny je tajemstvím dokonalé zvukové absorpce a zvukové izolace.

Máme na to koule!

akustická membrána

Naše akustické membrány ze syntetické kůže jsou k dispozici v sedmi barvách a mají stejný pocit a vzhled jako pravá kůže. Černá barva je k dispozici skladem. Čištění je velmi snadné. Stačí otřít vlhkým hadříkem.

Podívejme se na světové akustické kuriozity na nejznámějších hudebních místech světa

Opera v Sydney

Díky své architektuře je budova Opery v Sydney skutečně jedinečná. Názory na akustiku koncertního sálu se různí. Kritici vyčítají příliš vysoké výšky tónů a obří rozměry, které způsobují rušení zvuku. V letech 2019-2021 je plánována rekonstrukce opery, která by mohla projít zásadní proměnou. Zmenšení jeviště, výměna zastaralých akustických reflektorů a změna stěn by mohly pomoci vytvořit lepší zvukovou kulisu.

Mozartovo dědictví: Musikverein

Wolfgang Amadeus Mozart zemřel v roce 1791, ale jeho hudba, génius a nádherná díla se zachovala pro potomky. V roce 1870 byl ve Vídni otevřen Musikverein, který je považován za nejlepší akustický koncertní sál na světě. Tajemství vynikající akustiky spočívá v konstrukci Velkého sálu (Sterling Hall). Obdélníkový tvar, rovná nebo mírně skloněná podlaha, vysoké jeviště a orchestr. Existuje také mnoho povrchů odrážejících zvuk. Pokud není možné v domě instalovat zvukové reflektory, měly by být reproduktory umístěny alespoň jeden metr od stěny, aby se zabránilo pohlcování zvuku obložením stěn (např. sádrokartonem).

Divadelní akustika

Symphony Hall v Bostonu, která se umístila na druhém místě v žebříčku nejlepších koncertních sálů světa, a Divadlo v Buenos Aires, bronzový medailista.

Royal Albert Hall v Londýně

Ačkoli většina skladatelů nemá většinou ráda akustiku velkých sálů, akceptují ji, protože publikum vidí více. Za 150 let své existence se Royal Albert Hall stala dějištěm mnoha kvalitních a světoznámých představení a koncertů.

Naše národní hrdost

V Paláci umění Müpa se nachází Národní koncertní síň, která má čtyři patra a pojme 1 800 lidí. Má prvotřídní akustiku a působivé rozměry: 25 metrů na šířku a 52 metrů na délku. Akustiku navrhla světoznámá americká firma Artec a její šéf Russell Johnson. Důležitou součástí akustiky je obří zvukový baldachýn nad pódiem a hledištěm s pohyblivými křídly, která lze zvedat a spouštět. Váží 70 tun a skládá se z 5 pohyblivých částí. Podél pódia a bočních stěn se nachází systém zvukových komor, které pohybem velkých dveří upravují dobu dozvuku pomocí počítačového řízení.

Na vědeckém základě

Světoznámý ruský režisér Anatolij Vasiljev požádal akademického profesora, aby navrhl akustiku jeho divadla v Moskvě. Tento vynikající vědec se zabýval také výzkumem vesmíru. Při zkoumání psychického stavu uzavřeného prostoru zjistil, že negativní účinky uzavřených prostor mohou být podpořeny různými akustickými podněty. Častým problémem je přeplněnost veřejných prostor, která vede k matoucímu zvukovému efektu.

Akustičtí bubáci

1. RATTLE ECHOES

V prázdné místnosti mezi rovnoběžnými stěnami se zvuk odráží sem a tam a pomalu ztrácí energii. Tomu lze předejít tím, že stěny naproti sobě zakryjete různými způsoby.

2.DOZVUK

Čím větší místnost, tím méně zařízení a vybavení – tím rušivější následky. V tomto případě mohou pomoci membrány pohlcující basy.

3. STOJATÉ VLNY

Tvoří se v rohu a poblíž zdí. Umístěním basových pastí můžeme tento problém také odstranit.

4. VLASTNÍ ZVUK

Vlastní zvuk místnosti závisí na vzdálenosti mezi stěnami a podlahou a stropem. Je to vlastně rezonance. Pokud je výška a šířka místnosti stejná, vlastní hlas se ještě zvýší.

TOTO JE SKUTEČNĚ AKUSTICKÉ!

Je nesporné, že pro dosažení optimální akustiky je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Rozměry prostoru, tvar, vybavení, obložení stěn, teplota – to vše jsou důležité faktory! Měli bychom se také ujistit, že jsme si najali skutečného odborníka, který provede akustické posouzení a přesné měření našeho domova, kanceláře nebo studia!

Vyberte si zvukové stěny prémiové kvality, zvukově pohltivé a zvukově izolační panely, akustické difuzory, zvukově izolační závěsy namísto levnějších, nekvalitních výrobků! Při navrhování našich výrobků se dbá také na estetiku. Neošetřujete tedy pouze své uši, ale získáváte také vizuální zážitek. Každá z našich akustických membrán se může stát ozdobou každé místnosti nebo studia. Společnost Perfect Acoustic poskytuje “dokonalý zvuk” nejen podle názvu, ale také vyrábí své produkty s cílem poskytnout našim zákazníkům maximální spokojenost a požitek z bezchybného zvuku.

Podobné příspěvky