Jaký typ reproduktoru si vybrat??

Před nákupem reproduktoru se vyplatí zjistit si informace o typech reproduktorů, jejich výkonu a ceně. Nejdůležitější je zvážit, k čemu a kde chcete tato zvuková zařízení používat. Výkon reproduktorů přizpůsobte velikosti místnosti, kterou máte k dispozici. Důležité jsou také akustické vlastnosti místnosti nebo studia. Vždy je vhodné nechat provést akustické měření a v případě potřeby ošetřit místnost vhodnými akustickými prvky. Je zbytečné kupovat ty nejlepší reproduktory, pokud není akustika ideální, bohužel si neužijete kvalitní zvuk.

Na základě jakých faktorů vybrat reproduktor?

  • Je mylná představa, že čím větší a dražší reproduktor je, tím lépe zní! O velikost nejde!
  • Je třeba zvážit instalaci nebo přenositelnost.
  • Ať už chcete dosáhnout vícekanálového nebo stereofonního prostorového zvuku.
  • Zda je vybraný reproduktor vybaven bezdrátovým nebo kabelovým připojením.
  • Důležitý je typ reproduktorů a zvuk, který mohou vydávat.
  • Životnost vašeho audio zařízení závisí také na tom, jak dobře je doma udržováno a čištěno.
  • U reproduktorů nezapomeňte vzít v úvahu citlivost, kterou výrobci obvykle udávají v decibelech. Vyšší decibely znamenají vyšší citlivost, což znamená, že lze dosáhnout větší hlasitosti s menším výkonem.

Bluetooth reproduktory

Pro reproduktory Bluetooth platí rčení “malý je malý, ale mocný je mocný”. Tyto reproduktory lze snadno vzít s sebou a připojit k telefonu nebo jinému zařízení. Výkon baterie by měl být co nejvyšší. Pro dosažení plnějšího a hlubšího zvuku lze použít reproduktory s pasivním zářičem. Mikrofony lze použít také k poslechu rádia nebo oblíbeného CD. Doporučujeme zakoupit zařízení s výkonem vyšším než 10 wattů.

K televizoru lze připojit soundbar nebo kompaktní zvukový projektor. Typ zvukového projektoru závisí na velikosti obrazovky televizoru. K dispozici jsou bezdrátové i kabelové verze.

Domácí kino

Systémy domácího kina se skládají z několika jednotek, a pokud si pečlivě prozkoumáte produkty na trhu, můžete získat skutečný zážitek z prostorového zvuku. Místo plastových membrán doporučujeme membrány z aramidových vláken. Systémy 5.1kanálového domácího kina nabízejí vynikající kvalitu zvuku díky reproduktorům orientovaným do 5 různých směrů, takže si můžete vychutnat 360stupňový zvuk ve všech směrech. K dispozici jsou také kompaktní systémy domácího kina, takže můžete mít vše připraveno k provozu, aniž byste museli jednotky vybírat. Při poslechu hudby však nemusí nabízet nejlepší kvalitu zvuku.

Aktivní řečníci

Existují aktivní a pasivní reproduktory. Aktivní reproduktory mají vestavěný zesilovač. Nejdůležitějšími faktory pro dosažení prostorového zvuku jsou: hlasitost, srozumitelnost, nezkreslený zvuk a dynamika.

Pojďme se podívat, z jakých typů reproduktorů si můžete vybrat!

1.Plnorekvenční reproduktor

Tento typ pokrývá celé zvukové pásmo 20-20000 Hz. Obvykle jsou velké, poměrně drahé a vzhledem k jejich velikosti a hmotnosti je lze umístit pouze na podlahu. Od tohoto typu reproduktoru můžete očekávat čistý a bohatý zvuk.

2.Reproduktor s omezenou frekvencí

Pokrývá zvuky v rozsahu 45–20 000 Hz. Jeho menší velikost umožňuje umístění na stojan.

3. Subwoofery

Umožňují vnímat zvukové vlny o velmi nízkých frekvencích. Při frekvenci 30 Hz lze zaznamenat velmi dobrou kvalitu zvuku. Aktivní subwoofery jsou nyní k dispozici s vestavěnými zesilovači. Kabel reproduktoru je proto krátký. Dva nejběžnější typy jsou subwoofery s bassreflexem, tj. subwoofery s laděnou komorou, a subwoofery s uzavřenou skříní. Reflexní typ je levnější a hlasitější, nevyžaduje výkonný zesilovač, ale reaguje pomaleji a je méně přesný. Subwoofery s uzavřenou skříní (kde je zvuk ovlivňován vibracemi membrán) vyžadují větší výkon a pevnější skříň, aby dosáhly stejné úrovně akustického tlaku, ve srovnání s typy reflexních skříní (kde reflexní trubice zvyšuje účinnost). Dokážou produkovat přesný a čistý basový zvuk, jejich nevýhodou je vysoká cena. U reflexních trubicových systémů hraje důležitou roli také ladění. Hluboký zvuk beden je ovlivněn také jejich materiálem, objemem a průměrem. Čím více a čím větší je průměr basového reproduktoru v místnosti, tím hlubší zvuk může produkovat.

Reproduktory domácího kina

Reproduktory domácího kina

Skládají se ze sady pěti reproduktorů: 2 předních, 2 zadních (prostorových), 1 středového (pro čistotu a srozumitelnost dialogů, hudby a zvukových efektů) a subwooferu. Nejlepší středové reproduktory mají třípásmovou konstrukci. Pokud jsou umístěny v úrovni uší, nezpůsobují zánik. Jsou nezbytnou součástí systémů domácího kina, protože u většiny filmů je 70 procent zvuku přenášeno středovými reproduktory!

Užitečné informace:

Při nákupu reproduktoru výrobci obvykle uvádějí na výrobku hodnotu frekvenčních změn. Např. 50 Hz – 25 kHz ,+/- 3 dB To znamená, že zvuk bude mít při zadané frekvenci -3 dB (zvuky pod 50 Hz nelze reprodukovat.) 50 Hz v příkladu je dolní frekvenční mez reproduktorů a horní mez je 25 kHz. Čím nižší je spodní hranice frekvence, tím hlubší zvuk může reproduktor vydávat. Čím vyšší je horní hranice, tím vyšší zvuk může vydávat.

Co je to impedance?

Impedance je odpor střídavého proudu, jednotkou měření je ohm. Jeho hodnota není konstantní, závisí na frekvenci kmitočtu a jejich odolnosti vůči okamžitému proudu. Nejběžnější odpor pro většinu reproduktorů je 8 Ohmů.

Z čeho se vyrábějí kvalitní reproduktory?

Dřevo je nejvhodnější pro výrobu reproduktorů, ale záleží na typu a kvalitě dřeva.

Dřevotříska je nejlevnější, ale surovina nejnižší kvality.

– MDF je již lepší kvalita, ale méně robustní než překližka. Doporučuje se pro stavbu subwooferů, ale kvůli své velké hmotnosti je méně mobilní.

– Překližka je nejdražší, ale akusticky nejkvalitnější, velmi robustní a pevný materiál. Vhodné i pro profesionální použití.

Hluboké tóny a velikost místnosti

Typ, velikost a množství reproduktorů by měly být přizpůsobeny velikosti místnosti. Umístění reproduktorů je velmi důležité. Podívejte se na rozměry místnosti a doporučený výkon reproduktorů, jejich průměr atd. (pro subwoofer)

Velikost místnosti – Poslechová vzdálenost – Doporučená hladina akustického tlaku – Minimální výkon zesilovače – Minimální průměr reproduktoru

70 metrů kubických 2 metry 105 dB 50 W 15 cm

85 metrů kubických 2,8 metru 113 dB 150 W 20 cm

115 metrů kubických 3,5 metru 117 dB 250 W 25 cm

175 metrů kubických 5 metrů 123 dB 500 W 30,5 cm

250 metrů kubických 6,2 metru 129 dB 1000 W 38 cm

Bezdrátové reproduktory

Termín “bezdrátový” neznamená, že v něm nejsou žádné kabely nebo dráty. Tento termín odkazuje na skutečnost, že reproduktor lze bezdrátově připojit k jiným zařízením, televizoru, telefonu, tabletu… atd. Reproduktor však lze připojit ke zdroji napájení pomocí kabelu a kabel bude potřeba k nabíjení baterie. Existují bezdrátové reproduktory, které mají také zásuvku umožňující připojení ke staršímu typu kabelového zařízení, jako je starý gramofon, přehrávač CD atd. Pro bezdrátové připojení je nutné připojení Bluetooth a Wi-fi. Pomocí Bluetooth můžete připojit dvě zařízení v maximálním dosahu 10 metrů. Kvalita zvuku je vynikající a není nutné připojení k internetu. U Wi-fi není vzdálenost mezi zařízeními důležitá, zvuk je snad jen o málo lepší než u Bluetooth. Nevýhodou je, že pokud je připojení Wi-fi slabé nebo se přeruší, nemůžete jej používat.

Podobné příspěvky