Kancelářská akustika pro klidnou práci

Co se týče ergonomie na pracovišti, první věcí, která nám přijde na mysl, je dobře nastavená židle, správná výška monitoru, optimální světelné podmínky nebo teplota. Důležitou součástí je však také nespravedlivě zanedbaná redukce hluku. Zde nabízí řešení akustický design.

Méně pracovní neschopnosti, lepší výkon.

Vědecký experiment ukázal, že předpokladem efektivní práce je prostředí bez ozvěny, odrazu a nadměrného hluku.

To byla stížnost zaměstnanců, kteří ve výzkumu publikovaném v časopise Ergonomics vysvětlili, že jejich koncentrace byla narušena vyzváněním telefonu a lidmi mluvícími v pozadí.

Otevřená kancelář – snížení efektivity?

Jestli chceme dosáhnout větší produktivity, prvotní účel moderní struktury otevřené kanceláře je zlepšit interakci a spolupráci mezi kolegy. V praxi to ale vypadá, že je to opačně.

Další studie poukázala na rizika otevřených kanceláří z hlediska hlukové zátěže:

Potvrdil to také výzkum na Cornellské univerzitě, v níž muselo pracovat 40 administrativních pracovníků během tří hodin při hladině hluku rovnajícímu se průměrné hladině hluku otevřené kanceláře.


V důsledku toho se snížila hladina adrenalinů účastníků, řešili méně úkolů a byli mnohem méně motivovaní než v tichém, akusticky ošetřeném kancelářském prostředí.

Kancelářská akustika pro klidnou práci

 

Akustika v kanceláři

Když myslíme na otevřenou kancelář, objeví se před našimi očima obrovský prostor, ve kterém jsou psací stoly a židle umístěny různými způsoby. Kromě toho neexistuje téměř žádný další nábytek.

V této prostorné místnosti lidé mluví, telefonují, zvoní telefony, pracují tiskárny a kopírky, možná i čističky vzduchu, fungují také klimatizační zařízení.

Kancelářské akustické předpisy

Z akustického hlediska je důležité, že materiály používané v kancelářských budovách jsou hlavně beton a sklo, které mají vynikající vlastnosti odrazu zvuku, takže ještě více zesilují nežádoucí zvuky.

Na základě kancelářských akustických předpisů je pro běžnou kancelářskou činnost dáno 45-55 dB. Pokud je tato hodnota vyšší, snižuje se účinnost pracovníků.

Hladina hluku otevřené kanceláře osciluje v průměru nad 60–65 dB. Když dva lidé spolu mluví z jednoho metru vzdálenosti v normální hlasové úrovni, rovná se to zhruba 60 dB.

Dojde-li k nepřetržitému šumu v pozadí, nejen to zhoršuje komunikaci mezi stranami, ale může to vést i k unaveným kolegům.

Redukce hluku je důležitým prvkem ergonomie na pracovišti – akustika

Nyní je zřejmé, že práce v hlučném prostředí není výhodná pro zaměstnance ani pro zaměstnavatele.

Kromě již široce používaných prvků kancelářské ergonomie, jako je běžný a široce uznávaný komfort sedadla, je stále více zdůrazňována zvuková izolace a absorpce.

Kancelářská akustika pro klidnou práci

Efektivní práce úpravou akustiky místnosti.

 

Akustika místnosti – také pro čekárny, restaurace

Akustická úprava může zvýšit účinnost v mnoha pracovních prostředích a také zajistit pohodu pro zaměstnance, zákazníky a hosty.

Kromě kanceláří a zasedacích místností je redukce hluku a porozumění řeči zásadní také v čekárnách, koncertních sálech, studiích a restauracích. Díky akustické úpravě můžeme výrazně zlepšit komunikační možnosti, schopnost koncentrace, výkon a stres.

Perfect Acoustic je řešení pro vaši společnost

Specialitou Perfect Acoustic je akustika místnosti, redukce hluku v pracovním prostředí.

  • Přesné parametry můžeme definovat akustickým měřením na místě.
  • Poté v rámci akustického plánování sestavíme seznam nástrojů, pomocí kterých lze akustické problémy a nedokonalosti zastavit na základě naměřených hodnot a parametrů dané místnosti.
  • Zlepšení akustiky místnosti je dosaženo pomocí akustických panelů. Na základě měření můžeme přesně říci, ve kterém místě kanceláře by měl být panel umístěn, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku.
  • Akustické panely lze připravit v různých barvách a vzorech, a to i s jedinečnou fotografií, např. logo společnosti. V závislosti na typu panelu mohou být umístěny na podlahu nebo namontovány na zeď.
  • Panely jsou vyrobeny z kvalitních materiálů potažených imitací kůže nebo akustického sametu, sofistikovaným povrchem, který podle požadavku zákazníka odpovídá stylu pracovního prostředí.

Otevřené kanceláře mají mnoho výhod. Zlepšují spolupráci a komunikaci mezi kolegy, rozvíjí komunitu na pracovišti, která podporuje zrod myšlenek a kreativních nápadů. Neustálý hluk v pozadí má však na naše tělo několik negativních účinků. Šumění kancelářských strojů, rozhovory s kolegy nebo zvonění a vibrace telefonů, jakož i vnější zvuky také nepříznivě ovlivňují paměť. Je pro nás obtížnější ukládat informace do naší paměti. Bez ohledu na to, jak se soustředíme na úkoly, které musíme vykonat, nemůžeme vyloučit události a zvuky, které se odehrávají kolem nás. S využitím vhodných materiálů vyvinutých speciálně pro akustické účely lze úspěšně vyřešit snížení hluku a ideální akustiku kanceláří. Vysoce kvalitní a efektivní zvuk pohlcující akustické prvky mají flexibilní strukturu a vysokou hustotu, takže mohou být perfektním řešením pro zlepšení akustiky kanceláří.

Tipy pro snížení hluku v kancelářích:

1. Je důležité neignorovat stropní povrchy! Nezapomeňte do těchto oblastí umístit akustické prvky!
2.Vertikální zvuk pohlcující panely na stěnách jsou mimořádně účinné.
3. Hluk lze také snížit pomocí děličů místnosti.
4. Před okna se doporučuje umístit akustické závěsy.
5. Snížení hluku kancelářských židlí lze vyřešit podlahovou rohoží.
6. Oddělovače stropu absorbující zvuk lze použít k zabránění šíření hluku.
7. Zvuky kroků lze eliminovat koberci.
8. Pokud je to možné, neumisťujte jednotlivé pracovní stoly nebo kabiny příliš blízko u sebe.
9. Pro důležité schůzky jsou vyžadovány zvukotěsné pokoje.
10. Zvukotěsná okna a dveře také pomáhají překonávat problémy s hlukem.

Autor: Róbert Polgár

ML

Podobné příspěvky