Akustické zpracování:

Pamatujte, že když jsme se přestěhovali do našeho nového domova, náš dialog se ozýval ve stěnách prázdných místností. Jak plynul čas, byly nakonec umístěny závěsy, police a obrázky, takže se změnila i akustika místnosti. Důležitost akustické úpravy lze pozorovat při běžných konverzacích, ale ta se zvýší, pokud máme v bytě vyhrazený prostor pro domácí kino, nebo si chceme užít Hi-Fi audio systému v obývacím pokoji.

Co znamená akustika?

Slovo akustika je odvozeno z řeckého jazyka, akustika je věda o zvuku, která se zabývá tvorbou a přenosem zvuku. Termín akustika je zvuková charakteristika místnosti.

Proč bych se měl starat o akustiku při úpravě pokoje?

V případě, že bychom chtěli dosáhnout nejlepšího zvuku s naším pečlivě vybraným zvukovým zařízením, nemůžeme opomenout akustiku místnosti. Umístění bezvadného vybavení v místnosti je důležitým aspektem, ve většině případů však samo o sobě nestačí.

Akustika místnosti hraje klíčovou roli při navrhování hledišť, koncertních a divadelních sálů. S dobře naplánovaným designem a specifickými nástroji lze dosáhnout stejných akustických charakteristik pro prázdné i pro přeplněné hlediště. Za tímto účelem se již v procesu výstavby vytvářejí například také stropy, aby zvukové vlny směřovaly k publiku, zatímco jiná architektonická řešení snižují ozvěnu.

Proces vytváření kin je také prováděn v souladu s danou specifikací, protože ani nejdražší zařízení nemůže nabídnout dokonalý filmový zážitek, pokud není akustika místnosti dostatečná.

Implementace stávajících materiálů

Pokud navrhneme domácí kino nebo studio pro záznam zvuku v jedné z místností našeho rodinného domu, můžeme jej implementovat s ohledem na stávající parametry a materiály. V takových případech je dána akustika místnosti, kterou můžeme pomocí vhodných akustických panelů měřit a zlepšovat zvuk v místnosti.

room acoustic treatment
Rovnoměrné ovládání zvukových vln

Proč stejné zařízení zní jinak ve dvou různých místnostech?

Ve fyzice je zvuk vibrací, která se šíří ve vzduchu jako mechanická vlna. Pokud zapneme systém domácího kina, zvuk, který z něj vychází, vibruje částice vzduchu a tato vibrace se přenáší z částic na částice, které se pohybují jako zvuková vlna, dokud nedosáhne pevného povrchu v místnosti. V závislosti na povrchu, kterým je zeď místnosti z cihel nebo sádrokartonu, okna nebo záclony, pokračuje cesta zvuku různými způsoby. V závislosti na jejich hustotě některé materiály absorbují, zatímco jiné odrážejí zvuk, který je dosahuje. Proto se může stát, že stejné zařízení uslyšíme jiným způsobem, pokud jej použijeme na jiném místě.

akustik absorber, akustik diffusor, bass trap, bassfallen, akustikplatten

Jaké jsou časté problémy týkající se akustické úpravy, pro které nás naši zákazníci kontaktují?

Většina problémů je způsobena ozvěnou v místnosti nebo spíše její podomáckou úpravou, která způsobuje sekundární problémy, tj. nadměrné tlumení vysokých frekvencí. Mnoho lidí používá polystyrén nebo pěnu, pokud si v pokoji všimnou nějaké anomálie.


Velmi často pokrývají velkou plochu zdi jedním z výše uvedených materiálů, ale bohužel zjišťují, že to bylo ještě horší. Důvodem je, že tyto materiály – pěna a polystyrén – nejsou vhodné k absorpci basů, absorbují však vysoké frekvence, díky nimž mají opačný dopad na zvuk: nízké frekvence se stávají ještě dominantnějšími.

Prvním úkolem by mělo být utlumení basových frekvencí


Dalším běžným problémem v akustice místnosti je nadměrné tlumení. Pokud někdo získá nějaké informace o úpravě ozvěny a koupí některé tlumiče basů, může snadno tlumit basy, což také znemožňuje poslech hudby nebo sledování filmů.

Abychom dosáhli čistého dynamického zvuku bez ozvěny, musí být zvuky nejen absorbovány, ale také rozptýleny, k dosažení toho budeme také potřebovat difuzory.

Jaké kroky je třeba v takových případech podniknout na zlepšení akustiky místnosti?

Pokud je kvalita pečlivě vybraného a drahého vybavení zhoršena špatnou akustikou místnosti, pak jako první krok musíme identifikovat parametry a oblasti, které by měly být zlepšeny na základě akustických měření v místnosti. Během měření se nezaměřujeme na zvuk ani na výkon zařízení, to není to, co hodnotíme. Měříme akustické vlastnosti místnosti, pomocí které můžeme z akustického hlediska poukázat na zásadní slabiny místnosti a vydáme doporučení, jak tyto problémy vyřešit.

Jak můžeme zlepšit akustiku místnosti?

Zvuk v místnosti lze zlepšit umístěním akustických panelů. Na základě našich měření můžeme přesně říci, jaký typ panelu by měl být umístěn na kterém místě místnosti, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku.

Akustické panely – stylové, jedinečné designové prvky bytu

Většina lidí – zejména dámy v rodině – se obává, že kvůli dobrému ozvučení budou muset dělat velké kompromisy. Nemělo by to však být tak. Akustické panely mohou být připraveny v různých barvách a vzorech, dokonce i s jedinečným designem, např. rodinná fotografie. Podle typu panelů mohou být umístěny na podlahu nebo namontovány na zeď. Jejich čištění nevyžaduje zvláštní péči, protože panely jsou vyrobeny ze dřeva, potažené imitací kůže nebo akustickým sametem, takže je lze otřít vlhkým hadříkem.

Napsal Róbert Polgár

ML

Podobné příspěvky