Nejlevnější akustické nápady pro návrh studia pro začátečníky

Každý, kdo se věnuje stavbě domácího studia, by měl vědět, že to není jednoduchý proces a hodně záleží na navrhování. Řešení často leží před našima očima, ale často máme tendenci věci komplikovat.

Začněme základy

Nejprve si musíme ujasnit, jaké zařízení máme k dispozici ke koupi podle našeho rozpočtu. Je také důležité, abychom dobře využili prostor, který máme k dispozici. Přeplnění nejrůznějšími nepotřebnými doplňky vám může později bránit v práci. Pak se pojďme podívat na to, jaké nástroje budeme nezbytně potřebovat. Budování ateliéru je prakticky nekonečně rozšiřitelný proces.

Jakmile budeme mít finanční prostředky, je jen na nás, jak a na jak dlouho chceme s rozšířením jít. Staré věci můžeme pomalu nahrazovat novějšími, modernějšími, dražšími produkty, které nám usnadňují práci a zároveň vedou k vyšší kvalitě.

Ale o kolik jde?

Spodní mez se určí snadněji než ta horní, protože ta sahá prakticky až na hvězdnou oblohu a ještě dál. Potřebné vybavení pro levné, ale dobré domácí studio se dá sehnat zhruba od 280-300 tisíc HUF. Pokud jsme v tom jako doma, můžeme si za rozumnou cenu koupit kvalitní použité zařízení, které můžeme později vyměnit podle našich potřeb a možností. Tato částka se může na první pohled zdát vysoká, ale náklady na zřízení profesionálních studií jsou exponenciálně vyšší. Můžeme se ale také podívat na to, že výše zmíněná částka není vyšší než cena dobrého smartphonu, takže na oplátku můžeme dát dohromady celé žhavé domácí studio.

Co bude k práci potřeba?

Není to možná překvapivé, ale celou duši mu dává výkonný počítač. Dobré na tom je, že většina z nás již takový stroj má k dispozici, takže to nemusí být nutně další investice. Mac nebo PC? Na tom vůbec nezáleží, protože to v žádném případě není určujícím faktorem při zrodu výtvorů světové úrovně.

Nepostradatelným nástrojem je také DAW (digital audio workstation), ze kterého stojí za to vybrat ten, se kterým se nejlépe manipuluje. Profesionální věci jsou k ničemu, pokud nedokážeme využít jeho potenciál. Mimochodem, dle nahrávek nejsme schopni určit, zda v pozadí byl Cubase nebo řádově dražší ProTools.

Náš počítač má sice zvukovou kartu, ale ta v žádném případě nebude vyhovovat našim potřebám, protože její možnosti jsou značně omezené. Přispívá také k levnějšímu rozhraní USB, ve kterém je např. mikrofonní předzesilovač, phantomové napájení, jack, XLR vstup a samozřejmě stereo výstup. A chybět nemůže ani sluchátkový výstup.

Dobrou zprávou je, že s rozvojem technologií cena studiového mikrofonu výrazně klesla. Za 30-40 tisíc HUF již můžeme získat kvalitní verze.

Kromě toho budete potřebovat sluchátka nebo reproduktory od monitoru, protože budete muset poslouchat hotovou nahrávku. Pokud jde o míchání, je jedno, který z nich použijeme, protože stojí za to si konečný výsledek poslechnout jinde (v autě, na hi-fi, atd.), protože jedině tak získaáte ucelenou představu o tom, jak to zní.

A zde jsme se dostali k dalšímu zásadnímu bodu vybavení domácího studia. O zařízeních už řeč byla, ale jak by mělo vypadat prostředí?

Acoustic Acoustic Measurement Study

Hlavní je akustika!

Marný je totiž drahý nástroj a kvalitní vybavení, pokud je akustika místnosti špatná. Bez ohledu na to, jak moc tomu obětujeme, i milion hlasů bude tady znít špatně.

Budeme potřebovat materiály, které umíme umístit, abychom zabránili šíření nežádoucích zvuků. Je třeba zdůraznit, že tepelnou izolaci nelze zaměňovat se zvukovou izolací.

Zde jsou nejlevnější akustická řešení!

DIY řešení jsou v tomto případě extrémně nákladově efektivní. Například nástěnné panely mohou být vyrobeny z minerální vlny, pro kterou můžeme použít dřevěný a kovový rám. Samozřejmě je seženeme již hotové, ale v tomto případě musíme počítat s vyššími náklady.

Neměli bychom se u toho zastavit, protože v oblasti výrobků pohlcujících zvuk máme stále z čeho vybírat. Takový je např. akustický závěs nebo koberec. Neodrážejí, ale pohlcují zvuk díky textilii s vysokou hustotou. Čím hustší a těžší materiál vyrobí, tím více zvuku dokážou pohltit. Jejich použití může výrazně snížit ozvěnu, která mate úrovně zvuku a zhoršuje čistotu zvuku. Mezi levnější řešení patří naskládání velké hromady oblečení v rozích. Šaty mají vysokou měrnou hmotnost.

Použít ale můžete i lisovaný karton. Ne dutý. Do reflexních bodů můžeme dát polici plnou knih. Pokud je to možné, zavěste na dveře deku. V žádném případě nepokládejte na stěny koberce! Reproduktory přitlačme co nejvíce ke zdi. Pocit prostoru může být snížen, ale hodnota akustického tlaku bude výrazně vyrovnaná. Díky tomu bude záznam zvuku plynulejší.

Posledním krokem je akustické měření

Při absenci profesionálních měřících přístrojů bychom se mohli spolehnout na své uši, ale to není nejlepší řešení, protože sluch každého je subjektivní. Pokud je to možné, použijte pro objektivní měření jakýkoli mikrofon. Bezplatný software pro měření a korekci lze nalézt na internetu. Pl REW room EQ.

Specialista samozřejmě provede měření na všech místech v místnosti a podle toho rozmístí zvukově izolační prvky. My naopak můžeme být docela rádi, když vytvoříme prostředí tak, aby zvuk byl správný přímo v místě, kde při mixování sedíme.

Než obětujeme všechny své peníze pro naše domácí studio, mějte na paměti, že hudba není o drahých nástrojích a vybavení, mnohem více záleží na vaší fantazii a kreativitě, pokud jde o konečný výsledek.

Podobné příspěvky