Bydlení v panelu je v některých ohledech pohodlná varianta, ale má i své stinné stránky. Například pokud je soused příliš hlasitý a musí snášet neustálé tloukání, rachot. V rodině mohou být i děti, kterým nelze vždy nařídit, aby si hrály tišeji. Co je řešení?

Zlepšete zvukovou izolaci uvnitř i vně budovy

hlučné-zavřít-2-300x183

Namísto zhoršování naší popularity v rezidenční komunitě neustálými hádkami se pojďme podívat na možnosti, které máme v oblasti zvukové izolace. Mnozí teď možná zvednou obočí říkajíc, že zateplení domu je dokonalé. Pokud je tím myslíte tepelnou izolaci, nedivte se, že zvuk sousedovy sekačky naruší intimitu nedělního oběda. Tepelná izolace, bez ohledu na to, jak dobrá je, není ekvivalentem zvukové izolace a naopak.

Pokud jde o rekonstrukci bytu, můžeme se zvukovou izolací začít od základů, například výměnou dveří a oken a použitím protihlukového izolačního materiálu na renovaci stěn. Samozřejmě se jedná o poměrně drahé a pracné řešení, neboť pro následnou zvukovou izolaci stěn se často používá před stěna, která je značně prostorově náročná. V dnešní době existují mnohem modernější materiály pro zvukovou izolaci, které zároveň slouží jako dekorativní prvek v místnosti.

Pokud stávající zvuková izolace již nestačí

Máme širokou škálu řešení pro zvukovou izolaci domů. Můžeme vyzkoušet množství různých domácích postupů a kvalitních řešení, dokud nedosáhneme požadovaného efektu. Možná, že všichni již slyšeli o domácí izolaci na bázi krabic od vajec. Jedinou výhodou jelevnost, ale na oplátku méně efektivní, nemluvě o znetvoření celého interiéru.

Promyšlená, kvalitní řešení

Ke zvukové izolaci stěn lze použít kamennou vlnu, která má mimořádně výhodné vlastnosti. Ne náhodou je tento materiál preferován i pro hlukovou izolaci v profesionálních studiích. Odpuzuje vodu, takže je ideální pro vnitřní použití i jako skvělé odhlučnění.

izolovaná fasáda

Pokud chcete zabránit hluku z ulice, měli byste izolovat vnější stěny budovy, pokud je to možné. Pokud se ale chceme ochránit před zvukovými efekty z druhého bytu uvnitř budovy, musíme se zaměřit na izolaci podlahy nebo stropu. Pokud chcete před působením zvuku blokovat pouze jednu místnost uvnitř bytu, lze toho dosáhnout především zateplením stěn.

Zateplení stropu je však již mnohem složitější věc, u které není na škodu zavolat odborníka. To je ale nezbytně nutné pouze v případě, že hluk přichází shora. V tomto případě je nutný zvukově izolační systém o tloušťce minimálně 13-15 cm.

Redukce hluku pomocí zvukotěsné rohože
zvukotěsný koberec-169x300

Nejen hluk zvenčí může být obtěžující, ale ozvěna může být problémem i uvnitř. V tomto případě by neměl být kladen důraz na zvukovou izolaci, ale na pohlcování zvuku. Celý byt je obklopen plochami, které odrážejí zvuky zpět koncentrovaně jedním směrem. Velkou roli při vytváření ozvěny hraje podlaha, parkety, ale i linoleum. To může krátkodobě zhoršit pohodlí našeho domova. Není náhodou, že větší řetězce obchodních domů se také snaží při navrhování svých prodejen používat co nejvíce materiálů snižujících hluk. Bylo pozorováno, že nakupující mnohem častěji utrácejí v tišším, kvazi klidnějším prostředí než na hlučném místě podobném bazaru.

Jednou z největších výhod zvukotěsného koberce je, že jej lze umístit kamkoli na jakoukoli podlahu nebo dokonce zavěsit na zeď. Díky svému designu dokonale izoluje zvuky od okolí. Proč to nedokáže jakýkoliv koberec? Ve skutečnosti některé zvuky jsou schopny všechny koberce pohltit, ale materiál a výplet akustického koberce je silnější, s více vrstvami. Jedná se o zvukově izolační prvky, které jsou nejen praktické, ale také vhodné k dekorativním účelům, jelikož si můžeme vybrat ze široké škály barev a vzorů.

Efektivitu akustického koberce mohou ještě zvýšit tlumiče hluku umístěné pod nimi. Jako skvělé řešení se v tomto ohledu ukazuje protiskluzová plsť, kterou lze umístit pod koberec.

Co když koberec ještě nestačí?

Nemusíme se nechat odradit, protože zvukově pohltivou schopnost interiéru můžeme ještě umocnit akustickými závěsy a závěsy na dveře. Stejně jako koberce jsou vyrobeny ze silnějšího materiálu a jsou také estetickými dekorativními prvky.

Knihovna dobře naplněná knihami také blokuje a pohlcuje zvuky.

Možná vás to překvapí, ale k ochraně před nežádoucím hlukem můžeme použít i fotostěnu. Je to estetické a můžeme zakrýt holé stěny, abychom vytvořili klidnější prostředí.

Izolaci dejte také pod interiérové ​​dveře, protože přes ni může do místnosti pronikat spousta hluku. K tomu můžete použít domácí nebo tovární průvanovou zátku.

Různé okolnosti vyžadují různé implementace. Použitím uvedených řešení zvukové izolace a pohlcování zvuku lze dosáhnout významných výsledků, které mohou vytvořit klidnější prostředí v našem domě.

Podobné příspěvky