Především, co je to přetlumení!?


Každá místnost má určitou dobu doznívání, která by neměla být překročena nebo přetlumena.Tento časový interval doznívání lze určit po výpočtu metrů krychlových vzduchu, například v divadle, kině, studiu nebo jen v obývacím pokoji (který funguje také jako hudební místnost). V akustice hovoříme o přetlumení místnosti, když se doba dozvuku zkrátí natolik, že vznikne hluchá místnost, nebo dokonce jen přehnané tlumení vyšších frekvencí, které ničí vysoké frekvence a náš pocit prostoru.

Jaké jsou příznaky příliš tlumené místnosti?

 1. Výrazně zmenšený pocit prostoru.

 2. Vysoké tóny se příliš rychle vytrácejí, zaniknou.

 3. Tlumení středů.

 4. Ztráta vzdušnosti lidského hlasu

 5. Hluboké zvuky se stávají nadýchanými, bez života.

6. Hudba vás nebude obklopovat, bude hrát pouze v rovině na přední straně, nikoli ve 3D.

 1. 7. Výšky budou možná utlumené, ale nízké tóny vás zasáhnou ještě silněji, protože nebyly utlumeny.

 

Jaké jsou tyto mylné představy nebo nesprávné přesměrování internetu?

Jeden z nich: neúmyslné nesprávné směrování, informace získané od nekompetentních lidí nebo fór. Protože lidé tam opakují falešné rady druhých, ústní tradice je zakořeněna v povědomí veřejnosti jako zřejmá pravda.

Zvažte několik příkladů mylné představy:

Na stěny položte koberec, abyste se dostali do hloubky.

To je jedna z nejhorších metod!Protože koberec se nemůže “dotknout” nižších frekvencí, ale může se dotknout vyšších frekvencí!Tímto způsobem jsou frekvence nad 1000 Hz již přetlumeny.

Další hroznou věcí je závěs, a to po celé šířce nebo délce místnosti.

Tam, kde je okno, byste měli použít záclony.Pokud je to ale možné, použijte pouze velikost okna a umístěte je před něj, abyste zmírnili odrazy skla.Ale na rozdíl od mylné představy členů fóra – že stačí obrovská tlustá záclona a obrovský koberec a máte akustiku – musíte použít mnohem složitější materiály.

Pokud použijete koberec, nepoužívejte jej v celé místnosti!Pokud je to možné, použijte jej pouze v oblasti mezi poslechovým místem a reproduktory.Tím ponecháte trochu prostoru pro ozvučení místnosti.

Dalším velkým problémem jsou tapety, konkrétně tlusté, případně houbovité, dřevotřískové a roztíratelné tapety. Tyto materiály do značné míry tlumí frekvence nad 2000 Hz.Protože je používáme ve velkém měřítku – v celé místnosti – tyto zvuky eliminujeme.

Někdy to majitel přežene, takže do místnosti umístí příliš mnoho panelů a netuší, kam je umístit..

Pozrime jeden příklad:


Onehdy mi volali z místnosti o rozměrech 4×4 m, která byla navržena jen pro stereo, byla akusticky ošetřena, ale z nějakého důvodu nezněla podle mých představ. Podle dohody jsem mohl pracovat pouze s materiály, které použil on, což není snadný úkol!

Po prvním měření jsem byl přivítán tímto výsledkem měření: To ukazuje dobu dosvitu RT60.Místnost této velikosti by měla být v rozmezí přibližně 0,3 až 0,4 °C.

room is over dampened

V této místnosti byly akustické panely o síle 25 dB naskládány všude, jen ne tam, kde by měly být.Jak vidíte, nad 120 Hz je místnost již přetlumená, ale basy jsou nevyvážené.Teoreticky by basy neměly převyšovat výšky o 125 %, protože je narušena zvuková rovnováha.

Podívejme se, čeho bychom mohli dosáhnout s akustickými panely o tloušťce 15 dB umístěnými na správném místě.Zbytek byl přemístěn mimo místnost.

 

Jak vidíme, doba dozvuku v místnosti mohla být pěkně upravena, což je neustále mezi 0,3 a 0,4.
Tupé znějící zvuk samozřejmě přestal, prostor se otevřel a nízké frekvence již potlačení vysokých frekvencí již nepotlačovaly.
Mohl bych vyjmenovat mnoho podobných příkladů, ale bylo by to příliš nudné.
🙂

Záměrné nesprávné směrování:


Bohužel tento typ klamání způsobuje zákazníkovi větší škody než cokoli z výše uvedeného, protože nejenže ničí akustiku, ale také vyčerpává peněženku.

Jsou to například:

 • pěna

 • polystyren

 • xps

 • tapeta a podobný materiál několik milimetrů
  a seznam pokračuje.

Tyto výrobky jako materiály nejsou schopny tlumit nebo rozptýlit zvuk v celé šířce pásma a narušit tak zvukovou rovnováhu v místnosti.V průměru jsou schopny tlumit zvuky nad 600 Hz a 1000 Hz.

Ale velmi dobře tlumí zvuky nad touto hranicí.Problém je, že ať už mluvíme o hudebních zvucích nebo o lidských hlasech, všechny jdou mnohem hlouběji. Ztratí se tak nerovnoměrnost zvuku a budou vás táhnout směrem k nízkým tónům.Protože však chcete utlumit nízké tóny, dosáhnete opačného efektu.

Samozřejmě, že na první poslech budete spokojeni, protože budete tleskat a místnost nebude tak hlasitá. Jediným problémem je, že tleskání je živé na frekvenci kolem 1000 Hz.

 • Aby se nízké frekvence oddělily od vysokých, je třeba použít hustý, vláknitý materiál s vysokou měrnou hmotností.Je třeba použít absorpční materiál o hustotě alespoň 90 kg/m3, aby pohlcoval méně vysokých frekvencí než středních..

Proč by tomu tak mělo být, když je třeba tlumit i ty vysoké!?


Vysokými frekvencemi se ve skutečnosti nemusíte zabývat, protože jakmile se začnete zabývat nižšími frekvencemi, vysoké frekvence přijdou s nimi.Vysoké frekvence jsou tlumeny téměř vším a je mnohem snazší je tlumit než nízké frekvence.Důvodem jsou velmi krátké zvukové vlny.Pokud změříte průměrný obývací pokoj, uvidíte, jak moc je tlumí samotný nábytek a předměty v místnosti:

 

Podívejte se na výsledky, které jsme obdrželi po ošetření. Pěny byly samozřejmě odstraněny ze zdi!

What to do if our room is over dampened?

To byla místnost 3mx4,5m.
Bohužel jsme kvůli betonovým stěnám museli použít hodně dřevěných a kožených membrán, ale výsledek hovoří sám za sebe.

Co dělat, když je náš pokoj nadměrně utlumen?

Co dělat, když je pokoj příliš tlumený?

Sundejte měkké věci ze stěn. Pokud můžete vyndat koberce, udělejte to!Mezi reproduktorem a vámi nechte jen tolik, kolik potřebujete. Vyhoďte houbu, polystyren – pokud ho máte. Pokud je akustických prvků příliš mnoho, můžete některé z nich vyjmout a ponechat je v hlavním prostoru, například na hlavní stěně: rohy, primární a sekundární reflexní body.

Jsou-li například stěny ze sádrokartonu nebo ze dřeva, místnost je téměř příliš tlumená, ale stále se ozývá !?

Používejte difuzory!Difuzory rozptylují a pohlcují část zvuku.To závisí na použitém materiálu.

Tam, kde je v místnosti hodně měkkých věcí, použijte pokud možno difuzéry z nábytkové desky.Tyto difuzéry do značné míry zvýší výšky, rozptýlí je, ale díky dřevěnému materiálu pohltí i nízké tóny.

Pokud potřebujete akustický panel, a ne jen difuzor, měli byste použít akustický panel s koženou membránou, protože se téměř nedotýká zvuku nad 600 Hz, ale tlumí odrazy.

Pokud máte pocit, že problémy jsou pouze pod 150 Hz, měli byste použít pouze membránu z dvojitého dřeva.

Nejdůležitější je vytvořit lineární zvukové prostředí!!!

Děkujeme, že jste se zastavili!

 

Podobné příspěvky