flag flag flag flag flag flag flag flag flag flag flag

Umístění reproduktorů

Další dvě části jsou věnovány monitoringu, kde se dočtete o správném umístění a kalibraci reproduktorových monitorů, později se s vámi podělím o tipy a triky, které lze snadno použít i v domácím studiu pro správné akustické tlumení.

Správné umístění reproduktorů je nezbytné pro sledování kvality!

Ve většině případů jsou problémy se sledováním způsobeny špatným mícháním. Pro majitele domácích studií, jako jsme my, bohužel není k dispozici akusticky navržená místnost, ani drahé akustické panely, lapače a rezonátory. Můžeme použít pouze to, co je k dispozici. Malou místnost a pár drobných v kapse. Naštěstí můžeme dosáhnout docela dobrých výsledků, když dodržíme několik základních zásad. Pokud se budeme řídit zlatými pravidly trackingu, bude naše práce znít skvěle nejen v našem malém studiu, ale i jinde.

O čem byla předchozí část?

Akustika místnosti

Akustika místnosti

V předchozí části (partyzánská akustika) jsme se již dozvěděli, že náš poslechový řetězec pozestává nejen z reproduktorů, ale i z místností a jejích akustických vlastností: optimální monitorovací systém může produkovat rovnoměrný akustický tlak (hlasitost) na všech frekvencích. Nastavení takového systému může trvat hodně času! Pokud někdo tým nechce strávit více než půl hodiny, neměl by být překvapen, že mix nebude znít moc pěkně. Majitelé domácího studia musí udržovat náklady na nízké úrovni, takže pouze čas a úsilí mohou kompenzovat méně investované množství peněz. Díky učení a prožívání můžeme vytvořit optimální monitorovací systém s nízkými náklady!

Nejprve se podívejme na teorii, která stojí za pravidly umísťování monitoru, a nějaký vzorec jako výchozí bod. Pro ty, kteří by se nechtěli obtěžovat výpočty, existuje v posledním čtvrtletí tohoto článku praktičtější řešení, jak najít správné umístění reproduktorů.

Správné umístění reproduktorů v 7 krocích:

1. Rozhodněte o počáteční poloze poslechu pomocí pravidla 38 pct (tj. Tam, kde je praktické sedět během práce).

2. Definujte vzdálenost mezi reproduktorem a našimi ušima (např. Podle návodu nebo toho, co je v naší místnosti možné).

3. Umístěte reproduktory do vhodné vzdálenosti, orientace a výšky.

4. Najděte optimální vzdálenost reproduktorů od přední a zadní stěny.

5. Nainstaulte akustický panel nebo absorbující membrány.

6. Optimalizace a jemné doladění akustickými měřeními. Například: Rew EQ.

7. Pojďme se houpat ….. je čas mít konečně nějakou hudbu.

Podívejme se na teorii trochu podrobněji.

Umístění reproduktorů - Vše o monitorování, první část

Reproduktory vždy umístěte na stojan. Pokud je umístíte na stůl nebo jiný kus nábytku nebo do duté skříně, vibrace skříně reproduktorů se projeví a budou působit jako rezonátor, který výrazně změní zvukový obraz. Proto vždy používejte jakékoli řešení pohlcující (izolující) vibrace. Neskladujte je !!! Jedním z nejlepších řešení je, pokud máme k dispozici stojan, jehož základnu nebo vnitřní prostor můžeme vyplnit pískem. Použitím pěny s otevřenými buňkami pod monitory dosáhnete lepší reprodukce basů a lepšího stereofonního obrazu, protože reproduktory nepřenášejí vibrace do úložného nábytku.

Umístění reproduktorů - Vše o monitorování, první část

Tuto izolační funkci obvykle vykonávají i stolní stojany, a proto je při jejich použití zbytečné používat další pěnu.

 

 

Co když nebudeme mít místo ani peníze na stojany pod reproduktorem?

Pokud nepoužíváme stojan ani pěnu, můžeme ve všech čtyřech rozích skříně reproduktorů použít lepidlo Blu-Tack, které zabrání posunu monitorů. Tento materiál je schopen fungovat jako jakési řešení pohlcující vibrace. Monitorové reproduktory umístěné na stole je vhodné zvednout nejen kvůli mechanickému oddělení, ale můžeme také snížit efekt hřebenového filtru a také nepříznivé časné ozvěny. Pěna a polystyren neposkytují izolační účinek proti vibracím, ale kartonové krabice a fólie ze skelných vláken nebo minerální vlny ano.

Neohřívejte reproduktory!

Možná to bude znít na první pohled divně, ale pod reproduktory neumisťujte zařízení vyzařující teplo. Například zesilovače, externí efekty atd. Teplo z nich vycházející se pohybuje vzduchem a mění zvuk.

Pokud se rozhodnete pro koupi výrobku IsoAkustik, můžete pomocí kalkulačky snadno a rychle zjistit, jaký typ řešení pohlcujícího vibrace potřebujete. Stačí jen vybrat výrobce a typ monitoru ze seznamu.

Umístění reproduktorů - Vše o monitorování, první část

Reproduktory monitoru vždy používejte v původní orientaci. Stojící monitory stojí a ležící monitory leží! Univerzální stojící/ležící monitory můžete používat v libovolné poloze, ale oba reproduktory by měly být ve stejné poloze. Na přiloženém obrázku vidíte, že při použití stojícího monitoru ležícího na boku vzniká nežádoucí výřez ve frekvenčním rozsahu, pokud posloucháte jen 15 stupňů od akustické osy monitoru.

Jak bychom měli začít?

Velikost místnosti a její vybavení může rozhodnout o umístění monitorů, ale zejména v menších místnostech může být velmi užitečné mít možnost umístit reproduktory před kratší stěnu. Tím dosáhnete vyváženější reprodukce basů a maximalizujete vzdálenost mezi ušima a zadní stěnou. Pokud je zadní stěna tvrdá, měla by být od našich uší vzdálena alespoň 3 metry, jinak je třeba použít akustický útlum. Zůstaňte před kratší stěnou místnosti.

Pravidlo 38 pct

Především to není pravidlo, ale příručka, kterou vytvořil světoznámý designér studia Wes Lachot. Ve skutečnosti definuje optimální poslechovou pozici v obdélníkové místnosti se správnou akustikou. Stejně jako všechny ostatní příručky je i tato založena na kompromisních řešeních a je pouze výchozím bodem. Stačí však k zahájení práce a na konci ji můžeme doladit.

Nejprve určete naši monitorovací pozici, tj. kde je vhodné sedět.

Změřte délku delší stěny (H) a umístěte židli na místo, kde bude sedět při práci na 38 %. Umístění reproduktorů můžete vypočítat takto: délka stěny (H, v metrech) x 0,38. Vaše uši by měly být v této vzdálenosti od protější stěny. Pokud to z nějakého důvodu není možné, změřte 38 % zadní stěny a postavte tam židli, i když je mnohem lepší sedět blíže k protější stěně, protože před reproduktory se budou tvořit basové špičky kvůli silným odrazům. Nejhorší variantou je sedět před zadní stěnou (pokud zadní stěna nemá velmi silný akustický útlum).

Akustický difuzor na zadní stěně

Na každém kroku

Pokud má být akustický difuzor namontován na zadní stěnu, je vhodné ponechat před ním určitý prostor pro šíření difúzních zvukových vln. To samozřejmě závisí také na typu difuzoru. Máme také akustický difuzor pro sledování z blízka.

Pokud nemůžete získat pozorovací pozici na linii 38 %, zkuste linie 35-43 %. V žádném případě byste neměli sedět na podélné ose (50 %) nebo čtvrtině (25 %) místnosti, protože zde vzniká první a druhé stojaté vlnění.

V dokonalém světě by pravidlo 38 % zajistilo nejvyváženější basovou frekvenci, ale protože jsme v reálném světě, je vhodné po počátečním umístění najít nejvyváženější monitorovací pozici v místnosti. K tomu je vhodné provést měření frekvenční odezvy, například pomocí tohoto bezplatného softwaru.

pokračování příště…

Kategorie: Blog