Test procesoru domácího kina ARCAM AV40

Co je Arcam AV40?

Arcam AV40 je nejnovější nejmodernější AV procesor od britského výrobce zvuku, který se může pochlubit 16kanálovým zpracováním prostorového zvuku pomocí nejnovějších kodeků a 16kanálovou optimalizací místnosti Dirac Live. Nový procesor je součástí řady základních přijímačů AVR10, AVR20 a AVR30 střední třídy. Jak byste očekávali od vícekanálové produktové řady, AV40 dokáže dekódovat formáty Dolby Atmos, DTS: X, IMAX Enhanced a Auro-3D, ale DTS: X Pro není aktuálně k dispozici.
zpracovává se. K dispozici je také nejnovější verze softwaru pro korekci místnosti Dirac Live 3.0, včetně další podpory pro volitelnou správu basů. Podporovány jsou také další vícekanálové formáty, například Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus a Dolby Digital; a DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete / Matrix, DTS 96/24, DTS 5.1 a DTS Virtual: X.
AV40 zvládá signály 4K / 60p 4: 4: 4 s podporou formátu HDR, díky čemuž jsou k dispozici HDR10, Hybrid Log-Gamma (HLG), HDR10 + a Dolby Vision.

Na zadní straně zařízení je sedm vstupů HDMI 2.0b a tři výstupy. Jediným zklamáním byl nedostatek vstupů a funkcí HDMI 2.1, ačkoli AV40 zvládne eARC, takže to není tak velký problém, ale pro nový trh
V případě produktu, který lze obejít, může mnoho moderních herních funkcí na HDMI 2.1 odradit mnoho uživatelů od nákupu produktu.

Klíčové vlastnosti produktu

Zkontrolujte přijímač Arcam AV40
 • Dekódování Dolby Atmos, Auro-3D, IMAX Enhanced a DTS: X 9.1.6
 • 4K (UHD) HDMI2.0b s podporou HDCP2.2
 • 7 HDMI vstupů, 3 HDMI výstupy, kompatibilita s eARC
 • Dirac Live® pro korekci akustiky místnosti Arcam
 • Audiofilský DAC ESS 9026PRO
 • 16kanálové profesionální XLR výstupy
 • 16kanálové RCA výstupy
 • Lze připojit jakýkoli výkonový zesilovač PA240, PA720 nebo PA410
 • Ethernet, Wi-Fi a RS232 a také ovládání založené na IP
 • Kompatibilita s Google Cast / UPnP pro přístup k poskytovatelům hudby
 • Bluetooth
 • MusicLife zdarma pro iOS a Android UPnP resp. řídicí aplikace

Design, zapojení

Vzhled je jednoduchý a minimalistický, ve skutečnosti se neliší od ostatních zesilovačů Arcam. Na předním panelu jsou dvě 3,5mm jack sluchátka a Aux vstup a kvalitní kartáčované stříbrné tlačítko hlasitosti. Velký, dobře čitelný barevný displej má další tlačítka pro výběr a ovládání nabídky a také tlačítko napájení. Na tmavě šedém pouzdře jsou ovládací prvky a
knoflíky jsou stříbrné, takže je mezi nimi všemi podstatný rozdíl.
Horní a boční strany přijímače jsou vyrobeny z pevného hliníku bez větracích otvorů (AVR mají na horní straně otvory, které umožňují chlazení zesilovačů), zpracování je vysoce kvalitní, při výrobě byly použity drahé a vysoce kvalitní komponenty. Přípojky jsou umístěny na zadní straně.
Zadní panel je logicky uspořádán se 7 vstupy HDMI 2.0b a 3 výstupy v horní části zařízení. Má také dvě Wi-Fi a Bluetooth anténu, stejně jako LAN a USB port. Přijímač byl také vybaven 6 RCA audio vstupy, linkovým výstupem a Zone out, dále čtyřmi koaxiálními digitálními audio vstupy, dvěma optickými digitálními audio vstupy a jedním optickým digitálním audio výstupem. Na procesoru byly také objeveny dva zónové výstupy a řídicí port RS-232.

Všechny vstupy a výstupy HDMI jsou HDMI 2.0b, nikoli HDMI 2.1, což je pro nový procesor trochu divné, protože si myslíme, že v příštích 4-5 letech bude stále novým zařízením. Arcam nesliboval upgrady na HDMI 2.1, takže pokud někdo chce používat novější herní konzole, tento procesor pravděpodobně nebude tou nejlepší volbou. Funkce eARC
i když může pomoci vyřešit většinu problémů, které se vyskytnou, neřeší problém hráčů.

Porty HDMI podporují HDCP 2.2 a 4K 4: 4: 4 60p videa s formáty HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma), HDR10 + a Dolby Vision HDR.

Přiložený velký plastový dálkový ovladač má dobře umístěná tlačítka a elegantní design, který odpovídá exteriéru procesoru, a je také podsvícený pro použití ve vyhrazených kinech. Zjistili jsme, že používání dálkového ovladače nebylo vždy bezproblémové, protože se stávalo, že dálkový ovladač vůbec nefungoval, když byl procesor zapnutý nebo během nastavení.
Pokud chcete k ovládání AV40 použít mobilní telefon nebo tablet, můžete použít Arcam Control, který vám umožní přístup k nastavení procesoru a zóny, nebo si dokonce můžete vybrat MusicLife. Opakuji, použití těchto aplikací bylo ve většině případů bezproblémové, ale v době, kdy jsem nemohl komunikovat nebo najít AV procesor v síti, se vyskytly nějaké problémy. Ovládání a nastavení na notebooku nebo to lze provést na počítači a samozřejmě systém nabídek na displeji může využívat i procesor.

Testování Arcam AV40

Testování bylo provedeno v menší kinosále, kde majitel již zahájil akustické ošetření místnosti po akustickém měření provedeném naší společností. Na stěny a strop byly umístěny hluboké zvukově absorbující membránové panely a přední panely difuzoru. Pro hladší zvuk budete také potřebovat několik dřevěných krychlových difuzorů a akustické závěsy před okny. Arcam AV40 se snadno instaluje a nevyžaduje velké úsilí. Spojili jsme AV40 s Arcam PA720 se sedmikanálovým přijímačem. Testovali jsme zesilovač společně s reproduktory Klipsch Forte III a subwooferem Polk Audio PSW10.
Software Dirac Live má mikrofon a kabel, ale musíte si stáhnout soubor EQ filtru pro mikrofon z Arcamu a filtry Harman lze také stáhnout.

Výkon Arcamu byl vždy stabilní a adekvátní. AV40 produkoval přesný a ohromující výkon od elektronické, klasické orchestrální hudby až po klasickou popovou a rockovou hudbu. Díky přesnému filtrování, které provedl Dirac, se nám podařilo vytvořit skutečně optimální zvuk. Programy korekce místnosti ekvalizéru nestačí k dokonalému zvuku. Akustika místnosti výrazně ovlivňuje zvuk audio a hi-fi zařízení. Arcam AV40 však nepůsobil dobře pouze v hudbě. Skvěle zněly i filmy a televizní pořady, prostorový zvuk, dynamika a detaily byly také vynikající. AV40 je schopen vytvořit velké a rozsáhlé zvukové pole, které zaplní místnost. Nebylo pozorováno žádné zkreslení Slyšeli jsme silný, rozsáhlý střední rozsah a intenzivní hloubky. Jako dvoukanálové a vícekanálové zařízení poskytovalo působivý, přesný, ostrý, detailní a jemný produkt, aniž by došlo ke zkreslení.

Výrok

AV40 poskytuje vyvážené XLR výstupy pro všechny kanály a poskytuje nejvyšší úroveň analogového připojení k zesilovačům. Je schopen detailních, silných a jasných zvuků
přijímač. Vyplňuje prostor, skvěle se uplatnil v hudbě a při sledování filmů.
To, co se mi tolik nelíbilo, je, že neexistuje žádný vstup HDMI 2.1, a s DTS: X Pro to není pro uživatele herních konzolí příliš výhodné. Dálkové ovládání nefungovalo vždy správně, ale má podsvícení. Ale kromě těchto nepříliš závažných nedostatků je to ideální nákup pro každého, kdo může být přijímač Arcam.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky