Testovali jsme AV přijímač Denon AVR-X540BT!

Značka Denon pro nás není neznámá, již jsme testovali několik typů AV přijímačů. Produkty Denon jsou k dispozici za relativně vyšší cenu, ale nyní jsme vyzkoušeli model v dostupné cenové relaci. Hned na začátku našeho článku je třeba zmínit, že AVR-X540BT má veškeré základní vybavení potřebné k provozu 5.2 – ale nic jiného. K dispozici je pouze Bluetooth pro multimédia / streamování, bez ethernetového připojení nebo modulu WLAN. K dispozici jsou dekodéry DTS-HD a Dolby True HD, ale dekodéry DTS: X a Dolby Atmos chybí.

Podívejme se!

AV přijímač Denon AVR-X540BT

Vzhled přední části zařízení je charakterizován známým designem Denon, který byl mírně rafinovaný, ale nijak výrazně se nezměnil. Vyrobeno z kvalitního plastu. Otočný volič na voliči zdroje je mírně tuhý, zatímco ovládání hlasitosti je dobře navrženo. Na předním panelu je velký sluchátkový výstup 6,25 mm a na přední straně konektor pro mikrofon pro nastavení systému kalibrace reproduktorů a port USB.

Jednořádkový přední displej zobrazuje informace v rozlišení dot-matrix a přední USB port umožňuje některé základní přehrávání multimédií. Prostřednictvím tohoto připojení lze přehrávat mnoho formátů zvukových souborů, jako jsou MP3, WMA, FLAC a MPEG-4 / AAC. AVR-X540BT je také kompatibilní s HEOS linkem. Jas displeje lze upravit nebo vypnout.

Zadní strana přijímače AVR-X540BT

Denon poskytl AV přijímači spoustu HDMI připojení. Má pět výstupů a tři vstupy – „Blu-ray“, „CBL / SAT“ a „Game“ – kompatibilní s 4K Ultra HD, HDCP 2.2, HDR, BT.2020, Wideo Color Gamut, Pure Color 4: 4: 4 podvzorků a může také převádět video v poměru 21: 9.

Kromě toho existují 2 optické vstupy, 2 vstupy FBAS cinch / audio cinch na přijímači a alespoň 2 výstupy předzesilovače na zadním panelu pro připojení aktivních subwooferů.

Pro snadné připojení je AVR-X540BT vybaven barevně označenými konektory reproduktorů a kabely reproduktorů jsou odpovídajícím způsobem označeny. Bohužel, připojovací část kabelu reproduktoru není příliš kvalitní, kabely jsou levné a mají špatnou konstrukci.

Přední strana AVR-X540BT má čtyři klávesová tlačítka pro přepínání mezi nejčastěji používanými vstupními zdroji. Tato tlačítka pro rychlý výběr se nacházejí také na dálkovém ovladači.

Další vlastnosti Denon AVR-X540BT

Výstupní výkon (8 ohmů, 20 Hz až 20 kHz, 0,08% THD, 2kanálový provoz) je 70 wattů. 6 ohmů, 1 kHz, 0,7% THD, výkon 90 W pro 2kanálový provoz.

Samozřejmě od tak levného AV přijímače nemůžete očekávat ty nejkvalitnější díly.

AVR-X540BT je vybaven měřicím mikrofonem, který umožňuje automatické nastavení základních systémových parametrů tak, aby vyhovovaly použitému systému reproduktorů a místnosti. Proces kalibrace je zabudován do průvodce instalací a velmi jednoduché rozlišení písem také ukazuje, že 540 má úplně jiné OSD než dražší modely Denon AVR-X.

Průvodce instalací je jasný a snadno srozumitelný, rychle a snadno provede uživatele procesem instalace a provede základní nastavení systému. Dodávané dálkové ovládání poskytuje malý důvod k reklamaci vizuálně nebo prakticky. Je relativně kvalitní a zároveň logicky uspořádaný. Alternativně lze AVR-X540BT ovládat pomocí aplikace Denon Bluetooth Remote Control. Chcete-li provést spárování, stiskněte na tři sekundy tlačítko Bluetooth na dálkovém ovládání a poté postupujte podle pokynů na dotykové obrazovce smartphonu a displeji 540. Funkce, které fungují s aplikací Bluetooth Remote: zapnutí / vypnutí, ovládání hlasitosti, ztlumení a výběr zdroje. Aplikace je k dispozici pro zařízení iOS a Android. Díky funkcím HDR (High Dynamic Range) a ARC (Audio Return Channel) je také dosaženo dokonalého zážitku z domácího kina.

Eko režim

Eko režim upravuje výkon zesilovače na hlasitost, čímž snižuje spotřebu energie.

Snadné nastavení

Denon Setup Assistant, stejně jako průvodce rychlým startem, vám umožní snadno nastavit zesilovač.

Kompatibilita HEOS Link

HEOS-App-denon

Díky volitelnému HEOS Link může AVR-X540BT přehrávat téměř jakýkoli počet online hudebních zdrojů, jako jsou internetová rádia, a známí poskytovatelé streamování hudby, např. Spotify, Deezer nebo TIDAL. Po připojení k HEOS Link navíc bezplatná aplikace HEOS umožňuje ovládat určité funkce zesilovače.

Na USB portu zvládne X540BT velkokapacitní paměťová zařízení FAT16 nebo FAT32 až do 2 GB, respektive 2 TB. 2 TB by sice stačilo na spoustu skladeb, ale bohužel jen max. Zesilovač najde 999 souborů, max. Uspořádáno do 99 složek.

Ačkoli AVR-X540BT nelze připojit k naší počítačové síti, pomocí funkce Bluetooth můžete přehrávat prakticky libovolné množství hudby ze zařízení Synology NAS s adaptérem Bluetooth. (pokud jsou NAS a Denon v těsné blízkosti)

Funkce Compressed Audio Restorer zajišťuje bezztrátové přehrávání komprimovaných zvukových formátů (WMA, ACC, MP3). Zařízení je také vybaveno časovačem vypnutí. Frekvenční přenos je 20 Hz až 20 kHz. Měří 434 × 151 × 319 mm a váží 7,5 kg. Má také anténu rádia AM / FM.

Zvuk

Zesilovač Denon byl testován s reproduktory Monitor Audio Silver 200 v poměrně malé místnosti. Akustika zvukové a hi-fi místnosti vytvořené z pokoje pro hosty ještě nebyla dostatečná, protože ozvěna způsobovala vážné problémy kvůli úzkým zdím. Během akustického měření jsme určovali, kde, jaký typ akustických panelů je potřebný pro ideální zvuk. Na stěny by měly být umístěny širokopásmové a kožené membránové panely a difuzory 60 x 60 cm a přední akustické panely difuzoru na strop. Dlaždici je vhodné pokrýt akustickým kobercem. Přestože téměř všechny zesilovače mají program automatické kalibrace místnosti, samotný software nestačí k tomu, aby místnosti zněly optimálně. Programy pro korekci místnosti jsou užitečné pouze tehdy, pokud již byla akustika místnosti ošetřena akustickými panely pro ni vyvinutými, protože je tedy zapotřebí pouze minimální úpravy, kterou lze provést pomocí funkce kalibrace místnosti zesilovače.

Nejprve jsme poslouchali Mozartovo Requiem a poté jsme sledovali americký film The Wall z roku 2017, abychom si mohli vyzkoušet také hudbu a kino.

O zvuku AV přijímače není příliš řečeno, i když mu chybí kvalita zvuku ve srovnání s dražšími modely Denon, zejména v basových pásmech, ale v této cenové kategorii jde o kompromis.

Výrok

Toto zařízení je k dispozici za velmi přijatelnou cenu a poskytuje spravedlivý výkon. Ačkoli není schopen dekódovat DTS: X a Dolby Atmos, je dobře vybaven konektory HDMI. Nenabízí připojení k síti Internet, ale můžete přehrávat a streamovat hudbu přes Bluetooth. Nastavení je snadné. Pokud jste spokojeni s funkcemi, které nabízí Denon AVR-X540BT, můžete získat skvělé zařízení za dostupnou cenu.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky