Recenze projektoru domácího kina Epson EH-LS100

Laserový projektor Epson má rozlišení Full HD, 1080p (nativní WXGA nebo 1920 x 1200 pixelů), super blízkou optiku (UST) a díky tomu dokáže promítat obraz o velikosti až 330 cm z minimální vzdálenosti, až 6 cm! Může být umístěn na strop, boční stěnu, vodorovně nebo svisle.

Projektor Epson-EH-LS100

Pracuje se 3 technologiemi LCD a jeho jas (4000 lumenů) může být až třikrát vyšší než u jednočipových DLP projektorů. Hladkost a ostrost obrazu zajišťuje technologie Detail Enhancement.

Vzhled projektoru není podle našeho názoru příliš okázalý, ale jeho vzhled nemusí být pro projektor důležitým faktorem, zvláště pokud je používán v zatemněném kině.

Toto zařízení používá k projekci místo tradiční lampy laser: laser může fungovat až desetkrát déle než běžná žárovka, intenzita barev zůstává po celou dobu životnosti laserového projektoru konstantní a vytváří velmi ostré obrazy. Vyžaduje malou údržbu po dobu životnosti 20 000 hodin (v režimu ECO) – a není nutná žádná výměna žárovky.

Promítá menší a větší obrazy v závislosti na umístění. Nejideálnější vzdálenost od zdi je cca. Bylo by to 50 cm. EH-LS100 má rozlišení Full HD, ale žádné rozlišení 4K. K dispozici jsou tři vstupy HDMI (jeden z nich kompatibilní s MHL), port USB, zapnutí / vypnutí VGA a připojení kompozitního videa. Můžete k ní také připojit herní konzoli, přehrávač médií a další zdroje.

Řízení

zadní deska epson-eh-LS100

Projektor lze snadno ovládat pomocí aplikace iProjection přes domácí internetovou síť s konektorem RJ45 nebo pomocí adaptéru ELPAP10 přes Wi-Fi připojení. 2 500 000: 1 dynamický kontrastní poměr, schopný promítat obrázky JPEG přes USB. Projektor také nabízí možnosti ovládání AMX, Control4, Extron a Creston.

Je to také poměrně silné a funkční dálkové ovládání, které funguje docela dobře.

Instalace je relativně snadná. Velikost modelu EH-LS100 je poměrně velká – 188 x 494 x 437 mm a 11 kg – proto by měl být umístěn na stabilním povrchu. Další výhodou laserového projektoru je rychlá doba zahřívání při zapnutí. Obrázek můžete dále zostřit pomocí ovládacího prvku zaostření skrytého pod krytem na boční straně zařízení.

Vysoký barevný jas je důležitý, protože barvy jsou podstatnou složkou kvality obrazu, proto při nákupu projektoru tuto funkci zvažte.

DLP vs LCD projektory

Technologie DLP („digitální zpracování světla“) využívá tisíce zrcadel, která mají velikost 1 pixel na součást a jsou vyrobena ze slitiny hliníku. Díky vlastnostem zrcadlového povrchu má materiál vysokou odrazivost.

Projektor DLP využívá digitální technologii, šedá barva není citlivá na různé faktory prostředí a gradace jasu promítá barevné tóny stabilně a rovnoměrně po celé ploše.

Digitální projektory 3LCD využívají technologii Texas Instruments. Hlavní vlastnosti projektorů 3LCD spočívají v tom, že promítají na obrazovku tři barvy spektra, vytvářejí jasný barevný prostor, nemají žádný „duhový efekt“ a odstíny šedé jsou téměř zcela realistické.

Projektory s technologií DLP lze také použít pro širokoúhlé displeje v kinech nebo během vysílání. Projektory DLP jsou také lepší pro domácí použití, s krásnými barvami a vysokým kontrastním poměrem a velmi dobrou stabilitou obrazu. Digitální přenosné DLP projektory jsou spolehlivé a vysoce kvalitní. Pokud dáváte přednost přesným barvám a hospodárnějšímu použití, zvolte LCD projektory.

Test Epson EH-LS100

eh-ls100-zkouška

Fantasy film Sedmý chlapec byl promítán během testování v cca. V kinosále o rozloze 12 čtverečních stop, kde zvuk zajišťoval reproduktorový systém Magnat Transpuls. Místnost byla navržena v podkroví starého domu, akustická úprava dosud neproběhla. Pro dokonalý zvuk budete potřebovat stěnové panely pohlcující zvuk, basové pasti v rozích, doplněné o difuzorové panely. Doporučili jsme přední panely difuzoru pro strop. Kromě absorpce zvuku existuje naléhavá potřeba difuzorů, které díky svému nepravidelnému povrchu rozptylují zvuky napříč prostorem po celé šířce pásma.

Jas laserového projektoru je také pozoruhodný. Ve srovnání s tradičním projektorem můžete pomocí laserového projektoru Epson pohodlně sledovat film i za poměrně silného okolního světla. Samozřejmě poskytuje nejlepší výkon v tmavších prostředích. Poskytuje krásný, ostrý obraz se zářivými barvami a jemnými detaily. Rovněž bylo možné podrobně sledovat vibrace a pohyb chloupků. Paleta barev je také ohromující, zářivá a přirozená.

Jak je typické pro laserové projektory, obraz je extrémně jasný, což někdy postrádá jemnost a měkkost nejjasnějších scén. Například, když ve scéně bylo intenzivnější světlo, nezdálo se to přirozené kvůli nadměrnému jasu projektoru.

Úroveň černé je přijatelná, ale opět postrádá jemnost nejlepších tradičních projektorů (a určitě zařízení 4K HDR). Zpracování pohybu není nejlepší, ale nemá vliv na požitek z filmu nebo sportovní události.

EH-LS100 má vestavěný 16W reproduktor, takže můžete pomocí projektoru sledovat show nebo film bez dalšího reproduktoru, i když samozřejmě nemůžete očekávat stejnou kvalitu zvuku jako vážnější zvukový systém.

Za zmínku stojí, že tento projektor může být během provozu docela hlučný. Jeho hladina hluku je 39 decibelů v normálním režimu a 30 decibelů v režimu ECO. Pro nejjasnější obrázky je hluk ventilátoru naprosto rušivý. Můžeme to snížit výběrem nastavení obrazu s nižší spotřebou energie, ale pokud máme slušný samostatný zdroj zvuku, zvukový systém, můžeme tento problém stejně vyřešit.

Výrok
Projektor EH-LS100

Jedná se o mimořádně velký projektor se super blízkou optikou, který nabízí flexibilní způsoby umístění. Má velmi vysoký jas a minimální údržbu. Není třeba pro něj hledat trvalé a pevné místo, protože jeho velikost nám umožňuje snadno se přestěhovat jinam.

Díky optice zblízka promítá ostrý obraz i zblízka, i když pro optimální kvalitu obrazu rozhodně stojí za to umístit jej do určité vzdálenosti.

Model EH-LS100 bohužel není schopen rozlišení 4K a několik výrobců nabízí v této cenové kategorii projektory podporující 4K.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky