Testovali jsme stojanový reproduktor Fyne Audio F302!

Fyne Audio má konstrukční a inženýrský tým se sídlem ve Skotsku. Fyne Audio ve Skotsku nabízí několik modelů reproduktorů, ale jedním z nejpopulárnějších je Fyne F302. F302 poskytuje nejmenší frekvenční odezvu mezi 36 Hz a 28 kHz při 90 dB (8 Ohm), nejmenší ze dvou modelů samostatných reproduktorů v základní řadě 300 reproduktorů. F302 nemá všechny moderní funkce Fyne Audio, jako je ovladač IsoFlare nebo difuzér BassTrax, ale má funkci FyneFluting, která eliminuje nežádoucí ozvěny a zlepšuje přesnost hudby.

Specifikace reproduktorů Fyne Audio F302:

Typ reproduktoru: dvoucestný, zadní

Doporučený výkon zesilovače (Watt RMS): 30-120

Citlivost (2,83 V na 1 m): 90 dB

Jmenovitá impedance: 8 ohmů

Frekvenční přenos: 36Hz-28kHz

Křížová frekvence: 3,2 kHz

Rozměry: 932 x 190 x 271 mm

Hmotnost: 13,3 kg

Design a konstrukce

Recenze reproduktorů Fyne Audio F302

Obousměrný reproduktor F302 směřující dozadu je vybaven 25 mm polyesterovým kopulovitým výškovým reproduktorem a 15 cm vícevodičovým středobasovým / subwooferem vyrobeným ze speciálně pevného reproduktorového pouzdra.

F302 měří 932 x 233 x 308 mm (výška x šířka x hloubka) a váží přibližně 13,3 kg a je k dispozici ve třech provedeních; vlašské ořechy, černý popel a světlý dub. Středy a basy jsou poháněny feritovým magnetickým systémem. Polyesterová kopule je umístěna na černé plastové části, je zakryta mřížkou reproduktoru a pod ní je chladič s hlubokým středem s vroubkovanou (Fyne Flute), gumou potaženou, vlákny vyztuženou membránou. Bassreflexový port je na zadní straně reproduktoru, proto je nutné reproduktor umístit minimálně 25-30 cm od zdi. Celkový vzhled reproduktoru je moderní a lze jej snadno integrovat téměř do každého interiéru.

Zadní stěna F302

Díky kombinaci vyztužených MDF panelů poskytuje výjimečnou tuhost. Další tuhosti bylo dosaženo připojením nízkofrekvenčního hnacího magnetu k výztuze skříně pomocí rezonančního absorbéru. U modelů stojících na podlaze poskytuje sokl s hroty stabilitu pro pevné basy a přesné stereofonní zobrazení. Při výrobě byly použity vysoce kvalitní a přesné komponenty, včetně nízkoztrátové indukčnosti laminovaného jádra LF a polypropylenového kondenzátoru HF. Pozlacené klipy reproduktorů poskytují čistou cestu signálu.

Díky vícevláknovému papírovému kuželu byl ovladač F300 pro zařízení hlubokého a středního dosahu dále vyvinut pomocí technologie FyneFlute. Prostřednictvím vodivé gumové cívky poskytuje nehomogenní povrch, který je velmi účinný při eliminaci kuželových rezonancí.

Výškový reproduktor je kombinací silného neodymového magnetického systému a 25mm polyesterové kopule, což vytváří ostré a kontrolované vysokofrekvenční detaily. Pouzdro ochranné mřížky obsahuje kompenzátor fázové ztráty, který zpožďuje výstup z určitých oblastí kopule a zajišťuje hladkou a delší odezvu.

Řada F300 je ideální volbou pro ty, kteří hledají prvotřídní reproduktor na podlahu za dostupnou cenu.

Zvukový výkon

Dvojice reproduktorů byla testována ve středně velké místnosti, kde majitel vyvinul téměř zvukovou akustiku díky zvuk pohlcujícím, tištěným panelům a difuzorovým akustickým panelům umístěným na stěnách. Vzhledem k tomu, že jedna ze stěn místnosti je po celou dobu téměř skleněná, budou k dosažení dokonalého zvuku stále zapotřebí akustické závěsy. Okenní a jiné skleněné plochy odrážejí zvuky a vytvářejí tak nepříjemnou ozvěnu, která zvuk výrazně znehodnocuje, takže rozhodně stojí za to echo eliminovat použitím silných, hustě tkaných záclon.

Fynes nabídl jemný, prostorový zvuk a stereo efekt byl také optimální. Slyšeli jsme dynamické zvuky, těsné, silné hluboké zvuky. Vyčnívají ze své kategorie díky jednoduchému designu a výkonu.

Výšky byly někdy trochu příliš slabé, takže se rozhodně doporučuje spárovat je s kvalitním zesilovačem, aby se tato chyba odstranila. V testu jsme testovali F302 se stereo přijímačem Marantz NR-1200. Basy byly těsné a směrové, dynamika byla také dobrá, ale pro ty, kteří mají rádi skutečné basy rozbíjející zeď, bylo doporučeno pořídit si subwoofer. Stabilní pouzdro zabraňuje rezonancím. Centrální provincie mluvily důrazně.

Výrok

Tento skotský reproduktor je k dispozici za opravdu dostupnou cenu, přesto výrobce věnoval pozornost vysoce kvalitním komponentům, robustnímu designu a silnému výkonu. Moderní elegantní design osloví mnohé a lze jej integrovat téměř do jakéhokoli stylu místnosti. Zvuk je jasný a dynamický, basy jsou intenzivní, přesné a směrové. Střední rozsah byl dostatečně zdůrazněn a stereofonní zvuk a prostorovost byly také ideální. Vysoké tóny však nezněly perfektně, byly slabé. Také nám chyběl detail, v orchestrálních písních nebylo vždy možné rozeznat nástroje. V této cenové kategorii rozhodně doporučujeme Fyne Audio F302.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky