Testovali jsme stereo přijímač Yamaha R-S700!

Společnost Yamaha byla založena na počátku 20. století Torakusu Yamahou. Od té doby se jejich sortiment neustále rozšiřuje a značka se těší velké oblibě mezi audio a hi-fi fanoušky.

Specifikace stereofonního přijímače Yamaha R-S700:

-Dvoukanálový přijímač

– Výkon: 100 W RMS x 2, 20 Hz – 20 kHz

-Audio připojení: 5 analogových RCA vstupů, 2 analogové RCA výstupy, 2 analogové RCA výstupy

-Video připojení: 1 kompozitní vstup, 1 kompozitní výstup

-Další konektory: 12V spoušť, IR (2 vstupy, 1 výstup), konektor pro sluchátka (6,3 mm), dok pro iPod, konektor SIRIUS

– Rozměry: 435 x 151 x 387 mm (Š x V x H)

-Hmotnost: 11,2 kg

Design a funkce

Test přijímače Yamaha R-S700

Stereo přijímač Yamaha R-S700 má estetický vzhled a přední část pouzdra je vyrobena z hliníku. Díky funkci Pure Direct putuje signál nejkratší cestou ze vstupu do reproduktorů. Má také plynulou funkci Loudness pro optimální zvuk.

Kryt přijímače je navržen tak, aby byl zcela izolován od okolního hluku, a jeho robustní konstrukce také snižuje vibrace. Je také vybaven tunerem AM / FM a můžete naladit 40 oblíbených stanic. Vstup na gramofon také umožňuje poslouchat klasické desky. Spolu se dvěma páry reproduktorových konektorů jsou všechny konektory pozlacené.

Externě to vypadá jako standardní černý stereo přijímač. Při bližším zkoumání však svou jednoduchostí připomíná staré stereo integrované zesilovače.

Během testu pro nás bylo docela překvapením, že chybí digitální audio vstup pro připojení CD. Jediný způsob připojení přehrávače disků CD je použití analogových stereofonních kabelů RCA.

Za zmínku stojí dvě funkce, jedna je CD Direct Amp a druhá Pure Direct. Režim Pure Direct směruje signály přímo do zesilovače a obchází proces zpracování. Režim CD Direct Amplifier generuje vyvážený signál ze vstupního zdroje a odesílá jej přímo do přijímače.

Mezi další funkce přijímače patří neobvykle vysoký faktor útlumu, 240 a přední / hlavní zásuvky. Zásuvky umožňují uživateli připojit externí procesor a používat R-S700 pouze jako přijímač, nebo připojit externí přijímač a používat R-S700 pouze jako předzesilovač / procesor.

Skrz YR-S700 Volt

Pokud jde o útlumový faktor části zesilovače, návod k použití předepisuje 240 útlumových faktorů při 1 kHz a 8 ohmech. Podle výrobce je to vlastně „faktor lineárního tlumení“. Proč lineární? Faktor útlumu je poměr vstupní impedance reproduktoru k vnitřní impedanci přijímače. Pro danou impedanci reproduktoru (řekněme 8 Ohm) platí, že čím nižší je impedance zesilovače, tím vyšší je faktor útlumu. Vstupní impedance reproduktoru se však v rámci slyšitelného spektra liší, takže reproduktorům je dána „nominální“ hodnota impedance. Faktor útlumu se tedy může také měnit v rámci slyšitelného spektra. „Lineární“ útlumový faktor znamená, že útlumový faktor je buď konstantní v rozsahu 20 až 20 000 Hz, nebo nikdy neklesne pod určitou hodnotu. Ve skutečnosti má R-S700 faktor útlumu „240 nebo více“.

Telecomando YR-S700

R-S700 je dodáván se dvěma dálkovými ovladači, jedním pro každou zónu. Dálkové ovládání zóny 2 je mnohem menší a infračervené. Extra dálkový ovladač není nezbytný, protože hlavní dálkový ovladač může ovládat jakoukoli zónu. Samotný hlavní dálkový ovladač je dostačující, ale nijak výjimečný. Tlačítka jsou malá, design není vůbec ergonomický a žádné z tlačítek nemá podsvícení ani noční osvětlení. Tlačítka a text jsou tak malé, že je obtížné je číst bez přímého světla. Dosah dálkového ovladače je přijatelný a tlačítka, i když malá, fungují dobře

R-S700 je výkonný přijímač, vzhledem k tomu, že je to jen stereo zařízení. Komponenty v R-S700 jsou symetricky uspořádány. Yamaha tvrdí, že tento symetrický design umožňuje „přesnou reprodukci zvukového pole“. Část „ToP -ART“ – „ART“ odkazuje na konstrukci podvozku Yamaha, která podle nich eliminuje vlivy vnějších vibrací.

Nastavení stereo přijímače Yamaha R-S700

Nastavení je dokončeno během několika sekund. Přes analogové připojení jsem připojil reproduktory Klipsch Forte III, blu-ray přehrávač Sony BDP-S6700 (který nyní sloužil jako přehrávač CD).

Pro R-S700 jsou použity samostatné zesilovače pro části tweeteru / středního pásma a subwooferu dvoucestných reproduktorů. R-S700 má také výstup subwooferu. Neexistuje žádné ovládání basů, takže pokud se rozhodnete použít subwoofer, budete potřebovat vestavěný, nastavitelný dolní propust. High-pass filtr by byl také dobrý pro hlavní reproduktory, ale je méně potřebný.

R-S700 má také funkci úspory energie, kterou lze nastavit nebo vypnout. Je to v podstatě časovač spánku se třemi možnostmi: 4, 8 a 12 hodin. Když je funkce úspory energie zapnutá, přijímač se vypne, pokud je po nastavenou dobu neaktivní.

Test

Testovali jsme stereo přijímač v celé velké hudební a filmové místnosti. Místnost byla čtvercová se širokopásmovými akustickými panely a dřevěnými krychlovými difuzéry umístěnými na stěnách pro vyvážený a čistý zvuk. Aby se snížil vnější hluk a zlepšila akustika místnosti, byly před okno a dveře umístěny zvukotěsné akustické závěsy. Přestože nastavení přijímačů lze použít ke zlepšení zvuku, k vytvoření dokonalé kvality zvuku je zásadní akustické ovládání místností.

FM rádio znělo docela dobře. Následoval poslech CD. Vyzkoušeli jsme několik hudebních stylů. Hudba byla nefalšovaná a patřičně neutrální. Po zapnutí režimu CD Direct Amp jsme zaznamenali lepší zvuk. R-S700 přináší zvuky se spoustou síly a dynamiky. Nedošlo k žádnému znatelnému zkreslení ani hluku, ani když jsme hudbu poslouchali při vysoké hlasitosti.

souhrn

Tento stereo přijímač má přesný, dynamický, čistý a příjemně neutrální zvuk. Jeho cena je také ve srovnání s jinými dvoukanálovými přijímači příznivá, ale zároveň je schopná spravedlivé a silné produkce. Při ještě vyšších hlasitostech jsme neslyšeli zkreslení. Pokud chcete dobře znějící a silný přijímač a nechcete se zadlužit při navrhování hudební nebo filmové místnosti, může být Yamaha R-S700 pro vás tou správnou volbou.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky