Otestovali jsme studiový monitor Mackie CR8-XBT!

Reproduktory Mackie CR8-XBT se vyznačují maximální flexibilitou a jsou atraktivní pro co nejvíce uživatelů. Mackie CR8-XBT lze použít jako multimediální monitor pro stolní, herní a hudební produkci, což znamená, že reproduktory řady Mackie CR-X mohou fungovat také jako primární nebo sekundární studiové monitory.

Významným kompromisem mezi dostupnou cenou CR8-XBT je, že jeden reproduktor je aktivní a druhý pasivní. Pomocí přepínače (na zadní straně reproduktoru) vyberte, který monitor je aktivní. Druhý reproduktor je pasivní a musí být připojen k přiloženému reproduktorovému kabelu (lze jej také použít k připojení reproduktorů k počítači).

Design

Mackie-CR8-XBT-monitor-da-studio-test

Všechny monitory řady CR mají podobnou konstrukci a vlastnosti a jsou nabízeny za extrémně konkurenceschopné ceny. Každý model je vyroben z MDF pouzdra s černou fólií o rozměrech 37,6 x 34,6 x 25,1 cm. Oba reproduktory dohromady váží 16 kg, přestože aktivní reproduktor je kvůli elektronice o něco těžší. Reproduktory jsou kvalitní a pevné konstrukce. Na okrajích všech reproduktorů řady Mackie CR-X je zelený kroužek a logo Mackie také nemůže chybět. Na zadní straně aktivního reproduktoru je vypínač, takže jej můžete nechat v „konstantním pohotovostním režimu“ a otočný vypínač / ovládání hlasitosti na přední straně aktivního monitoru. Na přední straně aktivního reproduktoru je také vestavěný konektor pro sluchátka 1/8, který lze ovládat ovladačem hlasitosti. Frekvenční odezva se pohybuje od 40 Hz do 20 kHz. Maximální akustický tlak je 108 dB.

Zadní reproduktor CR8-XBT

Mackie CR8-XBT je dobře postavený, ale není srovnatelný s některými dražšími monitory, ale za tuto cenu nemůžeme očekávat více.

Zpočátku jsme byli trochu skeptičtí k tomu, abychom vůbec mohli získat kvalitní studiový monitor za tak nízkou cenu, ale byli jsme příjemně překvapeni, jak dobře CR8-XBT zní s každým zdrojem zvuku, který jsme právě vyzkoušeli. Protože reproduktory CR8-XBT nemají přepínače frekvenčního měniče, očekávali jsme nadměrnou odezvu basů. (Reproduktory jsou dodávány také se sadou příslušenství, která obsahuje kabely RCA a pěnové podložky, které oddělují reproduktory od povrchu, na kterém jsou umístěny, a směřují zvuk mírně vzhůru.) CR8-XBT jsou zadní reproduktory, takže to je třeba vzít v úvahu při jejich umístění. , protože to výrazně ovlivňuje zvuk.

Test Mackie CR8-XBT

Testovali jsme monitory v malém studiu. Studiová akustika byla optimální a zvuk pohlcující panely a difuzéry na stěnách i na stropě poskytovaly ideální zvuk. V případě studií je ještě důležitější eliminovat ozvěny, stojaté vlny, problémy způsobené nadměrnými basy, aniž bychom upadli do omylu nadměrného útlumu. Ať už stavíte profesionální nebo domácí studio, prvním a nejdůležitějším krokem by vždy mělo být akustické ošetření! Naštěstí bylo dosaženo bezchybné akustiky díky kožním membránám pohlcujícím zvuk a pyramidovým difuzorům. Dříve byly na zdech pěnové stěnové panely, ale výsledek nebyl ani zdaleka uspokojivý, a tak se majitel studia rozhodl nahradit předchozí panely výrobky vyrobenými z prémiových materiálů od Perfect Acoustic (dřevo, akustická bavlna, akustické hedvábí … atd. ). Změna byla okamžitá a jasná.

Veškerý zvuk, který jsme poslouchali s Mackie CR8-XBT, vždy zněl jasně, nikdy nebyl přehnaný a přesně reprodukovaný. Zvuk z reproduktorů připomínal spíše špičkové stereofonní reproduktory než neutrální studiové monitory, ale stále zůstal dostatečně neutrální, aby byl použit v některých profesionálních aplikacích. Celková frekvenční odezva Mackie CR8-XBT byla naprosto ideální. Dostali jsme těsné basy, střední rozsah byl jasný a jasný a vrcholy byly rozhodně přítomné, ale ne příliš ostré. Dvojice reproduktorů si také docela dobře vedla při sledování filmu, i když horní střední a vysoké rozsahy zněly trochu přehnaně. Někdy bylo zjištěno, že střední rozsahy jsou nevyvážené.

Byl to nesmírně pozitivní zážitek, že během provozu reproduktorů nebyl téměř žádný hluk. To lze pravděpodobně přičíst zesílení třídy AB, moderní digitální zesilovače často pracují s větším šumem.

Bluetooth je k dispozici u všech modelů v produktové řadě. To je výhodné, protože umožňuje umístění reproduktorů kdekoli v oblasti poslechu, aniž byste museli řešit kabely reproduktorů. Bylo to mnohem osvobozující, než jsme si původně mysleli. Reproduktory můžete přesunout kamkoli v místnosti, sledovat mono nebo stereo zdroj. Reproduktor nebo reproduktory lze umístit buď do koupelny, nebo na chodbu. Díky této flexibilitě je Mackie CR8 -XBT obzvláště užitečný, když chcete poslouchat studiové záběry v jiné místnosti – a získáte tak ještě přesnější obraz zvuku. Slyšeli jsme například zjevný rozdíl ve frekvenčním rozsahu. Díky bezdrátovému připojení zněly písně ve výškách méně ostře, středy byly v pořádku. Basa trochu ztratila na síle, ale stále zůstala definitivní. Chvílemi to vypadalo, že si monitor nedokáže tak dobře poradit s velmi neutrálním a jemným rozlišením zvuku zdroje zvuku.

S multimediálními reproduktory Mackie CR8-XBT získáte studiový nebo multimediální monitor s tolik možností připojení, kolik pravděpodobně potřebujete, jediným chybějícím článkem je vyvážený vstup XLR. CR8-XBT je dodáván také se stahovací kartou, která vám umožňuje zdarma stáhnout doplňky ProTools First a Musician Collection.

Závěr

Tento reproduktor slibuje vysokou kvalitu, relativně neutrální a vyvážený zvuk za dostupnou cenu. Kompaktní reproduktor je dobrou volbou pro malé studio nebo pro ty, kteří nepotřebují frenetický objem. To neznamená, že nemáte správnou hlasitost. Ve srovnání s jeho velikostí je docela hlasitý. Připojení Bluetooth nám umožňuje umístit monitory prakticky kamkoli. Má atraktivní vnější design, ale zpracování není prvotřídní kvality.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky