Testování přijímače domácího kina Sony STR-DN1080

Přijímač Sony STR-DN1080 má fantastický zvuk, bicí a dynamický výkon. Zažili jsme neuvěřitelné detaily, přirozenost, prostorový efekt.

Design

STR-DN1080 dostal poměrně robustní a dobře postavené černé pouzdro. Přední panel obsahuje několik klávesových zkratek, plynulý ovladač hlasitosti a zadávání a zjednodušený displej, který můžete přečíst na první pohled. Jedná se o snadno použitelný přijímač. Jedním z hlavních rozdílů ve vzhledu ve srovnání s předchozím modelem je velikost, které bychom si ani nevšimli, pokud bychom přijímač nepoložili vedle jeho předchůdce. 1080 je o něco menší než 1070.

Zatímco přijímače Sony měly v posledním desetiletí vzhled jako buldok, novější modely jsou o něco méně nápadné. Konstrukce STR-DN1080 je docela bloková a pevná.

Díky logicky umístěným tlačítkům není problém ani použití lehkého plastového dálkového ovladače. Dálkový ovladač bohužel nemá podsvícení, což je u zesilovače domácího kina dostatečně velká nevýhoda. Společnost Sony použila při výrobě přijímače vysoce kvalitní komponenty a pokročilé technologie. Vysokokapacitní síťový transformátor a vakuově potažené vnitřní vedení zajišťují silné basy.

Další funkce Sony STR-DN 1080

Test Sony-STR-DN1080

Má výkon 165 W, hmotnost 9,7 kg a rozměry 430 x 156 x 331 mm.

Nejenže dokáže přehrávat zvuky Dolby Atmos až do konfigurace reproduktorů 5.1.2, ale také podporuje novější formát DTS: X. HDMI 2.1 není podporováno, ale všech šest HDMI vstupů na zadním panelu je kompatibilní s HDCP 2.2 a podporuje plné přehrávání obsahu 4K HDR. Stojí za zmínku, že vstup „1 video“ je jediný, který nepodporuje úplnou specifikaci dílčího vzorkování 4: 4: 4 – všechny ostatní vstupy HDMI ano. K dispozici jsou také dva výstupy HDMI, několik standardních vstupů, jeden optický a koaxiální vstup a port USB pro nabíjení smartphonu.

STR-DN1080-interně

Přijímač dokáže přehrávat až 24bitové / 192 kHz soubory ve všech populárních formátech a také dokáže přehrávat nativní duální soubory DSD přes HDMI a USB. Ve skutečnosti jsou dva ze vstupů HDMI (BD / DVD a CD / SACD) optimalizovány pro nejlepší kvalitu zvuku.

„Phantom Surround Back“ vám umožňuje simulovat konfiguraci sedmi reproduktorů s pouhými pěti reproduktory. S reproduktorem S-Force PRO Front Surround 2 můžete vytvořit virtuální prostorové zvukové pole, což z něj činí vynikající volbu i pro menší místnosti. DSD využívá modulaci pulzní hustoty jako kódovací metodu pro ukládání zvuku, která umožňuje přirozený, analogový zvuk, a navíc je velkou výhodou široký dynamický rozsah a přenos frekvence nad 100 kHz. STR-DN1070 podporuje nativní přehrávání DSD (Direct Stream Digital).

K dispozici jsou také nejoblíbenější streamovací služby-Bluetooth, AirPlay, Chromecast a Spotify Connect jsou integrovány do STR-DN1080. Hodnocení DLNA zesilovače znamená, že můžete přehrávat hudební soubory ve vysokém rozlišení z jakéhokoli zařízení NAS nebo notebooku ve stejné síti. A nesmíme zapomenout ani na vícepokojový systém: zesilovač můžete připojit k dalším kompatibilním produktům Sony pomocí aplikace Music Center (dříve SongPal).

Můžete jej také ovládat hlasem prostřednictvím chytrého reproduktoru Google Home. Pomocí Google Home můžete přijímač nastavit jako výchozí hudební přehrávač.

Kalibrační systém Sony STR-DN1080 DCAC EX používá plastový stereofonní mikrofon s poměrně neobvyklým vzhledem. Většina systémů automatického ladění přijímačů používá mono mikrofon, takže jsme doufali, že výsledky nastavení STR-DN1080 budou lepší než průměr.

V rámci automatického nastavení STR-DN1080 si můžete vybrat ze čtyř typů kalibrace.

Test

Samotný systém korekce místnosti ještě není schopen dosáhnout dokonalého zvuku. Plně manuální nastavení obvykle trvá použití kalibračního systému kratší dobu, než je nutné k opravě chyb automatického nastavení. Je velmi důležité ošetřit stěny, okna a podlahové plochy vašeho domácího kina nebo hudební místnosti akustickými panely. Testovacím místem byla kino se správnou akustikou, kde byly na stěny umístěny dvojité kožené membránové panely pohlcující zvuk a difuzory a před okna umístěny akustické závěsy. Na podlahu byl položen silný potápivý akustický koberec.

Vyzkoušeli jsme také přijímač při poslechu hudby a sledování filmů a nezklamal. Spojili jsme Dali Oberona s 5 reproduktory. Dostali jsme detailní, prostorný a dynamický zvuk. Tento přijímač získal ocenění tři roky po sobě, což mnohé prozrazuje. Sony STR-DN1080 nabízí všechny funkce, které by moderní přijímač mohl potřebovat-hudbu z více místností, streamování Chromecastu, AirPlay, Dolby Atmos a spoustu vstupů kompatibilních s 4K. Kvalita zvuku je vynikající, zejména pro filmy. Uživatelské rozhraní se snadno sleduje a je spárováno s přátelským dálkovým ovládáním. Když jsme vyzkoušeli předchozí model Sony, STR-DN1070, zvuk byl podobný, i když jsme cítili, že STR-DN1080 zní trochu jasněji a STR-DN1070 je rozsáhlejší.

Závěr

Tento AV přijímač nabízí mimořádně dobrou kvalitu za velmi dostupnou cenu. Zvuk se mi moc líbil, zvlášť poté, co jsme zrušili automatické nastavení a upravili ho ručně podle vlastních potřeb. Společnost Sony nabízí vynikající výkon domácího kina a hudby a všechny funkce, které potřebujete. Při sledování filmu jsme měli pocit, že některé části jsou ploché, ale už to dělalo vlasy. Dálkový ovladač by mohl mít podsvícení a vydrželi bychom i rozsáhlejší zvuky.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky