Otestovali jsme stojací reproduktor Dali Oberon 5!

Peter Lyngdorf založil dánskou společnost Audiophile Loudspeaker Industries v roce 1983. DALI sídlí v Nørageru v Dánsku. Série Oberon si rychle získala oblibu mezi uživateli díky nízké ceně a pokročilé technologii.

Dali Oberon 5

Specifikace:

Frekvenční rozsah (± 3 dB): 39 – 26 000 Hz, citlivost (2,83 V / 1 m): 88 dB, nominální impedance: 6 Ohm, maximální SPL: 108 dB, doporučený výkon přijímače: 30 – 150 W, dělící frekvence: 2400 Hz , výškový reproduktor: 1x 29 mm měkká kopule, subwoofer / středobasový reproduktor: 2 x 5¼ “, frekvence ladění basových reflexů: 43 Hz.

barvy oberon-5

Kompaktní stojící reproduktory Oberon 5 jsou vysoké jen 83 cm a široké přes 16 cm a váží 10,8 kg. Tyto velikosti znamenají, že se dobře vejdou do většiny místností, aniž by byly vizuálně přemoženy jako větší reproduktory. Skříň reproduktoru je vyrobena z MDF desek a můžete si vybrat ze čtyř vzhledů: černý jasan, bílý, tmavý ořech a světlý dub. Výsledkem této konstrukce byl velmi tuhý reproduktorový box s pevným příčným ztužením. Odnímatelná mřížka zdobí přední část a jeden pár stahovacích sloupků vzadu. Jsou krásně a pečlivě navrženy a vyrobeny, ale za tuto cenu získáváme pouze vinylový povrch, nikoli skutečné dřevo.

oberon-5-de

Oberon 5 má dvojici 13cm středových / hlubokých reproduktorů a 29 mm měkký kopulovitý výškový reproduktor. Podle Daliho je to efektivnější a vyžaduje méně pohybu na danou úroveň akustického tlaku – čímž se snižuje zkreslení zvukové cívky. Má ferrofluidové chlazení a je vyroben z membrány vyrobené z ultralehké tkané textilie. Pro střední / subwoofery se používá značkový kužel z dřevěných vláken / jemnozrnné buničiny, který údajně poskytuje vysokou tuhost a nízkou rezonanci. Konstruktéři dále vylepšili pohon a odpružení, aby optimalizovali detaily, čistotu a dynamiku. Tyto tři pohonné jednotky jsou propojeny pomocí jednovodičového obousměrného crossoveru, což má za následek citlivost 88 dB / W / m a nominální impedanci 6 ohmů.

Z hlediska umístění dáváme přednost umístění reproduktorů Oberon 5 o něco dále od zadní stěny. Společnost DALI doporučuje umístit reproduktor ve vzdálenosti 15 cm až 80 cm od zdi a ponechat mřížku reproduktoru na místě. Vzdálenost reproduktoru od stěny určuje zvuk, čím více basů získáme; ve větší místnosti to znělo nejlépe kolem 50 cm a v menší byla ideální vzdálenost 30 cm. Reproduktory jsou také vybaveny hroty a gumovými nárazníky, které pomáhají oddělit reproduktory od podlahy a minimalizovat vibrace.

Oberon má 5 klasických basreflexových provedení se zadním otevíracím portem. Jeho udávaná citlivost je mezi 88 dB, 39 Hz a 26 kHz. Podle výrobce je přechodový bod naladěn na 2,4 kHz a basový sport je naladěn na 43 Hz. Při odpovídající citlivosti a nominální impedanci 6 ohmů není pro většinu zesilovačů obtížné řídit reproduktor Oberon 5, výrobce doporučuje výkon mezi 30 W a 150 W.

Při výrobě Oberonu se používá patentovaná magnetická technologie SMC společnosti; toto se dříve používalo jen u dražších reproduktorů. Využití pokročilé měkké magnetické technologie prý eliminuje zkreslení. Středový / subwoofer má čtyřvrstvou zvukovou cívku sestávající z hliníkového jádra a tenkostěnné vnější měděné trubice, díky čemuž je lehký a výkonný.

Zvuk

Protokol o zkoušce DALI Oberon 5

Otestovali jsme Oberon 5 v menším obývacím pokoji s ideální akustikou, pár reproduktorů jsme použili s AV zesilovačem Marantz SR6015. Díky předchozímu akustickému zpracování místnosti jsme nenašli žádné výhrady k prostorovému zvuku. V rozích byly umístěny rohové basové pasti a na stěnách potištěné akustické panely a dřevěné difuzory Art, čímž vznikla vyvážená a harmonická akustika.

Nejprve jsme testovali reproduktory v oblasti hudby. Při poslechu Čajkovského Symfonie 5 moll jsme měli pocit, jako by orchestr hrál tuto nádhernou hudbu přímo před námi. Tyto reproduktory jsou citlivé, jejich hudba je také ohromující, zní příjemně. Oberonové přenášeli zvuky s dynamickou jemností, rytmickou přesností a jasností. Získali jsme rozšířené, definitivní a plné zvuky.

Pokračovali jsme v hudebním testu čerstvým hitem Good Chays Cha Cha, po kterém následovaly filmové hodinky. Sledovali jsme film Oblíbený z roku 2019. Měli jsme detailní představení, nástroje a vokály byly při poslechu hudby dobře odděleny a dialogy byly dobře sledovány při sledování filmů.

Odvážná, ale vyvážená vysoká kvalita zvuku je v dokonalé harmonii s výkonem středního reproduktoru.

Dali Oberon 5 si také dobře poradí s nízkoúrovňovými posuny, basy zní dostatečně silně a jemná dynamika má za následek příjemný zvuk. Navzdory své kompaktní velikosti je schopen dostatečného objemu. Basy byly někdy trochu příliš dominantní, jinak živé, určité výšky byly poněkud potlačeny.

celkem

Dánský reproduktor na podlahu má malé rozměry, ale přesto má skvělý zvuk. Tenký a atraktivní vzhled, díky pečlivému designu a konstrukci, snadno se vejde do jakékoli velikosti a stylu místnosti, není příliš rušivý, nedominuje prostoru. Po zvukové stránce se vyznačuje prostorným jevištním obrazem, dynamikou a tělesností. Reproduktor skvěle a věrně přenáší jakýkoli druh hudby a můžete jej poslouchat celé hodiny, aniž byste slyšeli. Basy se občas zdály příliš dominantní, výšky byly živé a střední rozsahy také zněly ideálně. Mohl to být trochu vzdušnější, lehčí zvuk, ale to závisí na vašem vkusu. Jeho dostupná cena umožňuje, aby si tento skvělý reproduktor koupilo ještě více uživatelů.

Napsal Róbert Polgár

Podobné příspěvky